06 / 07 / 2022

Haliç kıyısına tramvay geliyor!

Haliç kıyısına tramvay geliyor!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın, yerel seçimler öncesi meydanlarda vaat ettiği projelerden biri olan “Bayramşapa - Eyüp - Eminönü Raylı Sistem Projesi” için düğmeye basıldı.
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın, yerel seçimler öncesi meydanlarda vaat ettiği projelerden biri olan “Bayramşapa-Eyüp-Eminönü Raylı Sistem Projesi” için düğmeye basıldı.


İBB Ulaşım Daire Başkanlığı Ulaşım Planlama Müdürlüğü’nce 12 kilometre uzunluğunda olması planlanan Bayrampaşa-Eminönü-Eyüp tramvay hattı için fizibilite projesi, 2 Eylül’de ihaleye çıkıyor. İşletme senaryoları belirlenip, seçilen güzergahın imar plan tadilatları hazırlanacak. Mali ve Ekonomik Fizibilite Etüt çalışmaları tamamlandıktan sonra da yapım ihalesi için takvim belirlenecek. Şartnameye göre işin toplam süresi 240 gün. Proje, Yap-İşlet-Devret modeliyle yapılacak. Proje, Uluslararası ve kredili olarak ihaleye çıkarılacak şekilde hazırlanacak. 


RAYİÇE GÖRE KAMULAŞTIRMA


Bölgenin arazi kullanım özellikleri açısından analizi yapılarak mevcut durum ve imar planları göz önüne alınacak. Belediye, etüt çalışmaları sonucuna göre şahıs, vakıf, Hazine ve belediyeye ait parselleri bölgedeki rayiç değerler üzerinden kamulaştırılacak.  


Bölgenin arazi özellikleri açısından analizi yapılarak mevcut durum ve imar planları göz önüne alınacak. Belediye, etüt çalışmalarına göre şahıs, Vakıf, Hazine ve Belediyeye ait parselleri bölgedeki rayiç değerler üzerinden kamulaştırılacak.

Tramvay için 3 alternatifli  güzergah 

BÖLGEDE, yolcu ve yolculuk talep tahminlerine göre etüt çalışması yapılacak. Tramvay güzergahı için 3 farklı alternatif üretilecek. Yapılacak etüt ve değerlendirmeler sonrasında, tramvay güzergahlarının ve istasyon yerleri belirlenecek. Hürriyet