26 / 05 / 2022

Halis Toprak'tan TMSF yöneticileri hakkında suç duyurusu

Halis Toprak'tan TMSF yöneticileri hakkında suç duyurusu

Toprak Grubu'ndan yapılan açıklamada "Yüce Türk Yargısı'nın İstinye Aslanlı Köşk ve Toprak Center dahil tüm gayrimenkul satışlarını iptal ederek şirketlerimizi Toprak Grubu'na iade edeceğine inancımız tamdır" ifadelerine yer verildiToprak Grubu yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"8 Ağustos 2009 tarihinde Toprak Grubu şirketlerine el koyan TMSF'nin ilk icraatı, İstinye Aslanlı Köşk ve Beşiktaş Toprak Center satışlarının iptali için grup şirketlerimizin Danıştay 13. Dairesi ve Sarıyer İcra Hakimliği nezdinde açtığı davaları şirketlerimize atadığı kendi yöneticileri vasıtasıyla alelacele geri çektirmek olmuştur. Bu davaları geri çekerek TMSF'nin ulaşmak istediği gizli amacı henüz tapuları şirketlerimizin üzerinde olan Aslanlı Köşk ve Toprak Center'ın Toprak Grubu şirketlerine iadesini önlemek ve TMSF Başkanı Ahmet Ertürk'ün dostları Remzi Gür ve Ahmet Çalık'a bu gayrimenkullerimizin hediye edilmesini sağlamaktır. Yüce Türk yargısının Ahmet Ertürk'ün bu kurnazlığına izin vermeyeceğine inanıyoruz.
 
Hatırlanacağı üzere, 2.242 metrekare arsaya sahip ve Aslanlı Köşk'e yürüme mesafesindeki Afif Paşa Yalısı, TMSF tarafından 58 milyon TL'ye (metrekaresi 16.200 Amerikan Doları) satılırken, bir gün sonra 10.200 metrekare arsası ve yola 115 metre cephesi olan İstinye Aslanlı Köşk, Ahmet Ertürk'ün yakın dostu Remzi Gür'e adrese teslim, rekabetten yoksun ihaleyle 23 milyon 800 bin TL'ye (metrekaresi 1.460 Amerikan Doları) satılmıştı. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Özelleştirme İdaresi'nin milyarlarca dolarlık taşınmazlarına da değerleme hizmeti veren Dünya'nın en büyük gayrimenkul hizmetleri firması Cushman&Wakefield tarafından yapılan değerlemeye göre, TMSF tarafından 23 milyon 800 bin TL'ye dostlarına hediye edilmek istenen İstinye Aslanlı Köşk'ün değeri 140 milyon TL olarak belirlenmiştir. TMSF tarafından diğer dostu Ahmet Çalık'a adrese teslim ihaleyle 88.24 milyon TL'ye hediye edilmek istenen 33 bin metrekare kapalı alanı bulunan Beşiktaş Toprak Center'ın değeriyse uluslararası değerleme şirketleri tarafından 153 milyon TL olarak belirlenmiştir. Ne tesadüftür ki Toprak Grubu'nun TMSF tarafından ihaleye çıkarılan gayrimenkulleri her zaman Ahmet Ertürk'ün dostlarına değerinin çok altında bir bedelle satılmıştır.
 
Şirketlerimizin açtığı davaları geri çekerek Anayasa'nın hak arama hürriyeti başlıklı 36. maddesiyle, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin adil yargılanma hakkı başlıklı 6. maddesine aykırı işlemlerde bulunarak görevlerini kötüye kullanan başta Ahmet Ertürk olmak üzere 13 TMSF yönetici aleyhine 3 sene hapis talebiyle  Ankara  ve İstanbul Sarıyer Cumhuriyet Savcılığı'na Halis Toprak tarafından suç duyurusunda bulunulmuştur. Basına verdiği demeçlerde devamlı olarak TMSF'nin işlemlerinin yargı denetimine açık olduğunu savunan Ahmet Ertürk, davalarımızı geri çektirerek yargı denetiminden kaçmış olduğunu ispat etmiştir. Bu vesileyle Halis Toprak Ahmet Ertürk'ü henüz kendisinden bir yanıt alamadığı için tarafsız bir kanalda tartışmaya tekrar davet etmektedir. Habertürk Televizyonu'nda katıldığı Teke Tek programına Halis Toprak'ın telefonla canlı yayına bağlanmasından bile korkan Ahmet Ertürk, umarız ki bu sefer Halis Toprak ile milyonların gözü önünde yüzleşir.
 
Yüce Türk Yargısı'nın 450 milyon Dolar olarak belirlenen protokol borcunu 480 milyon Dolar olarak fazlasıyla ödememiz nedeniyle TMSF'nin değerinden çok altına bir bedelle dostlarına hediye etmek istediği İstinye Aslanlı Köşk ve Toprak Center dahil tüm gayrimenkul satışlarını iptal ederek şirketlerimizi Toprak Grubu'na iade edeceğine inancımız tamdır."

 

İş adamı Halis Toprak'ın, "Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) Toprak Grubu şirketlerine atadığı yöneticilerin, İstinye'deki Aslanlı Köşk ve Beşiktaş'taki Toprak Center satışlarının iptali için açtığı davaları geri çekerek görevlerini kötüye kullandıkları" gerekçesiyle TMSF Başkanı Ahmet Ertürk'ün de aralarında bulunduğu 13 TMSF yöneticisi hakkında suç duyurusunda bulunduğu bildirildi.

Toprak Grubu'nca yapılan yazılı açıklamada, 8 Ağustos 2009 tarihinde Toprak Grubu şirketlerine el koyan TMSF'nin ilk icraatının, grup şirketlerinin İstinye Aslanlı Köşk ve Beşiktaş Toprak Center satışlarının iptali için Danıştay 13. Dairesi ve Sarıyer İcra Hakimliği nezdinde açtığı davaları, şirketlere atadığı kendi yöneticileri vasıtasıyla geri çektirmek olduğu belirtildi.

TMSF'nin bu davaları geri çekmedeki amacının henüz tapuları Toprak Grubu şirketleri üzerinde olan Aslanlı Köşk ve Toprak Center'ın Toprak Grubu şirketlerine iadesinin önlenmesi olduğu savunulan açıklamada, şöyle denildi:
"Şirketlerimizin açtığı davaları geri çekerek Anayasa'nın 'Hak Arama Hürriyeti' başlıklı 36. maddesiyle, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 'Adil Yargılanma Hakkı' başlıklı 6. maddesine aykırı işlemlerde bulunarak görevlerini kötüye kullanan başta Ahmet Ertürk olmak üzere 13 TMSF yöneticisi aleyhine Ankara ve İstanbul Sarıyer Cumhuriyet Savcılığı'na Halis Toprak tarafından suç duyurusunda bulunulmuştur."
AA