Hamburg'da cami minareleri değiştirilecek!

Hamburg'da cami minareleri değiştirilecek!

Almanya'nın Hamburg kentindeki Sankt Georg semtinde bulunan Merkez Cami'nin iki minaresi, Alman sanatçı Boran Burchhardt tarafından "petekli minareler" haline getirilmek üzere söküldüHamburg'da 6 Eylül 2009 tarihinde yeşil-beyaz renklerle desenli yeni minarelere kavuşacak Merkez Cami'deki minarelerin sökme işlemine Alman ve Türk basını yoğun ilgi gösterdi. Kuzey Almanya İslam Toplumu Başkanı Ramazan Uçar, gazetecilere yaptığı açıklamada, her 15 yılda bir caminin boyanması gerektiğini belirterek, "Aradan 17 yıl geçmişti. Eski minareleri alüminyum ya da bakırla kaplama şansımız yoktu.

Arının bal peteği gibi minareleri yeşil-beyaz renklere boyamak istedik. Önce karşı çıkan oldu. Ancak daha sonra cemaatin de görüşünü aldık ve bu renge boyadık. Hamburg-Mitte Belediyesi de büyük bir oy çokluğuya minarelerin boyanmasına izin verdi" dedi. Vatandaşlara bazı sürprizlerinin olacağını ve yeni dikilecek minarelerden ezan okunacağını ifade eden Uçar, "Almanya'da da artık ezan okunma vakti geldi.

Kiliseler çanlarını çalıyor haklı olarak. Biz de ezan okuma hakkımızın olduğunu düşünüyoruz. Yasalar buna müsait. Hamburg gibi diyaloğun açık olduğu bir kentte ezan okunması diğer vatandaşlar tarafından da olumlu karşılanır diye düşünüyorum. Kiliselerle bu konuda görüşmedik, ancak ezan okunmasının kiliselerin de lehine olacağını düşünüyorum. Ezan okunması konusunda yetkililerle görüşmelerimiz başladı" diye konuştu.

Arı peteği desenli minarelere kavuşacak olan Merkez Cami'nin portatif iki minareli olması bakımından da Almanya'da ilk ve tek olma özelliğini taşıdığını kaydeden Uçar, "Minarelerimiz 23 metre yüksekliğinde, binanın temeliyle birlikte yükseklikleri 40 metre. Maliyeti bize 40 ile 45 bin Avro'ya mal oldu. Bununla ilgili olarak yeni bir faaliyet başlattık" dedi. Sanatçı Burchhardt ise 5 hafta gibi kısa bir süre içinde Merkez Camii'yi Hamburg'a yakışır bir cami şekline getireceklerini söyledi.
AA

Konuyla ilgili basında yer alan diğer haberler

Yeşil benekli minare açılımı

Camilerin Alman toplumundaki olumsuz imajını silmek için, Hamburg'daki Merkez Camii'nin iki minaresi, yeşil benekli boyanacak. Caminin 23 metre uzunluğundaki minareleri dün yerinden sökülüp, boyanmak üzere atölyeye taşındı. Minareleri, Türk kökenli Hıristiyan sanatçı Boran Burchhardt boyayacak.

ALMANYA'nın Hamburg kentindeki Merkez Camisi minareleri bir sanat projesi çerçevesinde yeşil benekli bir desene boyanacak. Böylece camilerin Alman toplumundaki olumsuz imajı da silinecek. Hamburg'un St. Georg semtindeki, Kuzey Almanya İslam Toplumu'na (BIG) ait Merkez Camisi'nin iki minaresi de Türk kökenli Hıristiyan sanatçı Boran Burchhardt tarafından yeşil altıgen şeklinde onlarca benekle donatılacak. Almanya İslam Toplumu Başkanı Ramazan Uçar, yaptığı açıklamada sanatçının kendisini ziyaret ederek cami minarelerini bir sanat projesi için boyamak istediğini belirtti. Teklifi kabul ettiklerini belirten Uçar, "Herhalde dünyanın ilk benekli cami minaresi Hamburg'da olacak" dedi.

Hamburg'da emsalsiz

Hamburg'un ilk ve minareli Türk camisi olma özelliğine sahip Merkez Cami'nin 23 metre uzunluğundaki minareleri dün yerinden sökülüp vince yüklenerek boyanmak üzere atölyeye taşındı. Minarelerin sökme işlemine Alman ve Türk basını yoğun ilgi gösterdi. Minareler yeşil benekli desenle boyandıktan sonra tekrar yerine dikilecek.

Sevimli, neşeli cami

Cami minarelerini yeşil benekli desenle boyayacak olan Boran Burchhardt Türk kökenli. Hıristiyanlığın Protestan mezhebinden olan genç sanatçı, minare projesinin tüm caminin dış görünümünü ve algılanmasını değiştireceğini ifade ederek, "Bilinçli olarak sevimli, neşeli, ama aynı zamanda İslam dininin temel rengi olan yeşil ve İslam dininde önemli rol oynayan altıgen desenini seçtik. Benekli minarelerin yarattığı hava camileri tehdit, tehlike ve korku ile bağdaştıranların düşüncelerini tekrar gözden geçirmelerine sebep olacak" diye konuştu.

45 bin Euro'luk proje

Sanat projesinin toplam 45 bin Euro'ya mal olacağını söyleyen Ramazan Uçar, bunun için bağış kampanyası yürüttüklerini kaydetti. Minarelerin yeni deseniyle 6 Eylül'de tekrar yerine dikileceğini ifade eden Uçar, "Minareler tekrar yerine dikildikten sonra ezan okuyacağız. Bu sanat eylemi bir yerde ezan okunma talebine destek sağlayacak. Kiliselerde çan çalması ne kadar normalse, camilerde ezan okunması da o kadar normaldir. İslam dini bu toplumun bir parçasıdır" dedi.

Karşı çıkanlar oldu

Almanya İslam Toplumu Başkanı Ramazan Uçar, gazetecilere yaptığı açıklamada, her 15 yılda bir caminin boyanması gerektiğini belirterek şöyle konuştu: "Aradan 17 yıl geçmişti. Eski minareleri alüminyum ya da bakırla kaplama şansımız yoktu. Arının bal peteği gibi minareleri yeşil-beyaz renklere boyamak istedik. Önce karşı çıkanlar oldu. Ancak daha sonra cemaatin de görüşünü aldık ve bu renge boyadık. Hamburg-Mitte Belediyesi de büyük bir oy çokluğuya minarelerin boyanmasına izin verdi."

1992'de Hamburg'a gidip temel atmıştı

YEŞİL benekli minarelere sahip olacak Hamburg'taki Merkez Camii'nin temeli, 1992'de, dönemin Refah Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan tarafından atılmıştı. Dün yerinden sökülen minareler, yeşil beneklerle boyanıp, 6 Eylül'de tekrar yerine dikilecek. İki minare de 1992'de Hamburg'daki bir tersane tarafından çelikten yapılmıştı.

İşte böyle olacak

HAMBURG'daki Merkez Camii'nin minarelerinin şimdiki boyası kavlanmış durumda. Sanat projesi bittiğinde St. Georg'daki caminin minareleri işte bu şekilde yeşil benekli desenler içinde olacak.

Türk asıllı Hıristiyan boyayacak

MİNARELERİ yeşil benekli boyama projesini Kuzey Almanya İslam Toplumu Başkanı Ramazan Uçar ve Türk asıllı Hıristiyan sanatçı Boran Burchhardt hayata geçirdi. 1992'de Hamburg'daki bir tersane tarafından çelikten yapılan iki minare, çok sayıda göçmenin yaşadığı St. Georg semtinde ilginç bir görüntü oluşturacak.
Kemal Doğan/Hürriyet