Hangi patron kaç milyonluk evde yaşıyor

Hangi patron kaç milyonluk evde yaşıyor

Türkiyenin en zengin işadamlarının büyük çoğunluğu Bebek, Vaniköy, Kandilli, Beylerbeyi, Yeniköy, Kuzguncuk ve Anadolu Hisarındaki yalı ve köşklerde oturuyor. Aralarında son yıllarda yapılan ultra lüks villa ve rezidansları tercih edenler de varTürkiyenin önde gelen işadamlarının büyük çoğunluğu, zenginliğin sembolü olan yalı ve köşklerde oturuyor. İstanbul Boğazına nazır evlerde oturmayı tercih eden iş dünyasının isimlerinin bu konudaki ağırlıklı adresi Bebek, Tarabya, Kuruçeşme, Kanlıca, Yeniköy ve Çengelköy gibi semtler İşadamları arasında yalıların yanı sıra tercihini son yıllarda yapılan ultra lüks villa ve rezidans tarzındaki evlerden yana kullanan isimlerin sayısında da artış var. İş dünyasının birçok ünlü isminin İstanbulda oturdukları adresleri ve gayrimenkul portf öylerini araştırdık. İşte bu isimler ve oturdukları evler:

Nezih Barut:

Abdi İbrahim İlaçın üçüncü kuşak patronu Nezih Barut Kanlıcadaki 120 yıllık Yedi Sekiz Hasan Paşa Yalısının sahibi

Barut, TMSFnin satışa çıkardığı yalıyı 2009un Nisan ayında satın almıştı. Barutun 40 milyon dolar değer biçilen yalıyı, 20 milyon dolardan daha az bir paraya aldığı söylenmişti.


Tuncay Özilhan:

Anadolu Grup Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan ve eşi Emine Özilhan, Kavacıktaki villalarında oturuyor.

Ali Kibar:

Türkiyenin en zengin 100 ailesi arasında bulunan Kibar Ailesinin temsilcilerinden Kibar Holdingin patronu Ali Kibarın iki yalısı bulunuyor.Kuzguncuktaki Madam Ağavni Muratyan Yalısının sahibi olan Kibar, burayı Galatasaray Spor Kulübü yöneticilerden Yiğit Şardana kiraya vermişti. Ali Kibar, yeni satın aldığı Rumelihisarındaki Ferhan Baras Yalısının da sahibi. Kibar, kısa bir süre önce bu yalıyı Dünya Göz Hastanelerinin patronu Eray Kapıcıoğlundan 9 milyon Euroya satın almıştı.Kibar Ailesinin Bebekteki Nuri Çapa Yalısını ise baba Asım Kibar kullanıyor.


Hasan Aslanoba:

Erikli Su markasını yaratan ve bu markanın hali hazırdaki ortaklarından Hasan Aslanoba, Sabancı Holdingin kurucusu merhum Hacı Ömer Sabancının kardeşi merhum Hacı Mehmet Sabancının oğlu Kaya Sabancının Kandillide İkiz Yalı olarak geçen yalısını, geçtiğimiz yıl, 16 milyon Euroya satın almıştı.

Ömer Dinçkök:

Akkök Holding, Aksu, Akmerkez ve Akmerkez Rezidansın sahibi olan Dinçkök Ailesinin üyesi Ömer Dinçkökün, Tarabyada köşkü bulunuyor. Ömer Dinçkök ve eşi Ayşegül Dinçkök, yıllardır oturdukları dört dairenin birleşimden oluşan Ulus Boğaziçi Sitesindeki meşhur evlerinden üç yıl önce taşınarak buraya yerleşmişti.


Ömer Dinçkökün Bodrumda da bir villası var. Dinçkök, aynı zamanda Bodrum Gündoğan Koyunun hemen karşısındaki Apostrol Adasının sahibi.


Avni Çelik:

Sinpaş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Avni Çelik, 300 yıllık bir tarihi geçmişe sahip olan Beykozdaki Kadim Rıfat Paşa Yalısında oturuyor.

Kanlıca vapur iskelesi ile Sahafl ar Yalısı arasında yer alan bu yalı; 18inci yüzyılda Rıfat Paşanın babası Hacı Ali Bey tarafından yaptırılmış. Yalıyı daha sonra Sultan 2inci Abdülhamitin kız kardeşi Cemile Sultan satın almış. Rıfat Paşa da Çubukluda deniz kenarındaki bir araziyi satın alarak buradaki körfezi doldurmuş, harem ve selamlıktan ibaret büyük bir yalı yaptırmış. Kadim Rıfat Paşa Yalısı, Cemile Sultanın mülkiyetinde iken 1871 yılında yanmış, yangından arta kalan selamlık bölümü 19uncu yüzyılın başlarına kadar ayakta kalmış. Daha sonra bu araziyi Yağcı Hacı Şefi k Bey ile ortağı satın almış. Yalı arazisi daha sonra  Ankara  Büyükşehir eski belediye başkanlarından Vedat Dalokayın çocukları tarafından satın alınmış. Çelik ise yazlık sinema olarak kullanılan, yalı arazisini 1990lı yılların başında satın almış. 4 bin 250 metrekare bahçe içerisinde; 680 metre alana sahip yalının yeniden inşası yedi yıl sürmüş.

Cem-Ümit Boyner

Boyner Holdingin sahibi Cem Boyner ve eşi Ümit Boyner, Kanlıcadaki yalılarında yaşıyor. Yalısı ünlü sanatçı Sezen Aksunun hemen yanında yer alan Boyner çifti, Aksuyla komşu.

Rahmi Koç, Halis Komili gibi Cunda Adasında yazlık sahibi olan Boynerler, tatillerini buradaki 200 yıllık yazlık evlerinde dinlenerek geçiriyor. Boyner çiftinin 50 dönüm arazi içinde konumlanmış 700 metrekarelik üç katlı bir yazlık evi, zeytinlikler arasında yer alıyor.


Halis Komili

Türkiyenin en köklü sanayi şirketlerinden Komilinin sahibi olan Komili Ailesi, Kandilli Göksu Caddesi üzerindeki tarihi Kıbrıslı Yalısının sahibi. Tarihi yalı Halis Komilinin eşi Alev Komiliye ait.

18nci yüzyılda inşa edilen yalı, 64 metrelik cephesiyle boğaza en geniş cephesi olan yalı ünvanına sahip. Tarihi yalı, sofalarından başka, alt katta 15, üst katla 6 olmak üzere toplam 21 odalı. Şu an birkaç hissedara ait olan yalının üçte birinde Alev-Halis Komili çifti, kalan diğer üçte birlik bölümlerde ise Ömer Üründül ve Dirvana Aileleri oturuyor. Cem Boynerle komşu olan Komiliin Cunda adasında yazlığı bulunuyor.


Bülent Eczacıbaşı:

Bülent-Oya Eczacıbaşı çifti, 1989dan bu yana Yeniköy sahil yolunda Hollandalılar Yalısı adıyla bilinen beyaz köşkte oturuyor. Eczacıbaşı çifti zaman zaman Tarabyadaki villalarında da ikamet ediyor. Eczacıbaşı çiftinin Bodrumda yazlıkları da var.

Murat Ülker:

Türkiyenin en zengin işadamları arasında bulunan Ülker Holdingin patronu Murat Ülker, oturmak için Anadolu yakasını tercih eden işadamları arasında. Ülkerin Üsküdar Vaniköyde yalısı, Çamlıcada köşkü bulunuyor. Murat Ülker, iş yaşamının stresini ise İshaklı- Saklıköyde bulunan çiftlik evinde atıyor.

Şarık Tara:

Türkiyenin en büyük müteahhitlik fi rmalarının başında gelen, ENKAnın kurucusu Şarık Tara, yıllardır Bebek Ayşe Sultan Korusundaki villasında oturuyor.


Yeniköy Yol Yalısının da sahibi olan Tara, iki çocuğundan biri olan Leyla Tara Suyabatmaz için bu yalıyı satın almıştı. Yalı iki dönüm bahçe içinde yer alıyor.

Kıstak Adasının da sahibi olan Tara, kızı Leylaya doğum günü hediyesi olarak 4 milyon dolara bu adayı almıştı. Eşek veya Orak Adası olarak bilinen Kıstak Adası, 56 bin metrekare büyüklüğe sahip. Şarık Taranın oğlu Sinan Tara ise Arnavutköy-Bebek arasındaki Kortel Korusundaki villasında yaşıyor. Sinan Taranın Bolu-Gövemde arsası bulunuyor.

Hüsnü Özyeğin:

3 milyar doları bulan kişisel servetiyle Türkiyenin en zengin işadamı olan Hüsnü Özyeğinin Bodrum- Gündoğanda lüks bir villası bulunuyor.

Özyeğinin oğlu, Fibanın veliahtı Murat Özyeğin eşi Edvina Özyeğinle Bebekte yaşıyor. Murat Özyeğinin Çengelköyde de evi var. Murat-Edvina Özyeğin çifti bazı zamanlar New Yorktaki evlerinde de kalıyor. Hüsnü Özyeğin, oğlu Murat Özyeğin için yaklaşık üç yıl önce New Yorktan 6 milyon 500 bin dolar ödeyerek 3 yatak odalı ev satın almıştı.

Ali Koç:

Koç Bilgi Grubu Başkanı Ali Koç, Kandillide, Göksu Caddesi üzerinde yer alan Kont Ostrorog Yalısının sahibi. Boğaziçindeki en güzel ve tarihi binalardan biri olan yalı, 684 metrekare yüzölçümüne sahip.

Rahmi Koç, Kont Ostrorog Yalısını 2001de almış, restorasyon çalışmasının ardından burada bir dönem kendisi kalmıştı. Denizden bakıldığında, yan yana birleştirilmiş iki yalı gibi gözüken Kont Ostrorog Yalısına 105 milyon dolar değer biçilmişti. Ali Koçun Bodrum Yalıkavakta ise yazlığı bulunuyor. 2005te abisi Ömer Koçun ardından Yalıkavakta dillere destan yedi villa yaptıran Koç, birinde ailesiyle otururken, diğerlerini de Koç Ailesinin yakınları için inşa ettirmişti.


Demet Sabancı

Hacı Sabancının kızı Demsanın sahibi Demet Sabancı ve eşi Cengiz Çetindoğan, Kandillideki Zarif Mustafa Paşa Yalısının sahibi.
18inci yüzyılın başlarında yaptırılan yalının toplam bin 921 metrekare arsası bulunuyor. Yalının değerinin 85 milyon dolar olduğu ifade ediliyor.

Ahmet Nazif Zorlu

Zorlu Holdingin patronu Ahmet Nazif Zorlu, Boğazda Hisarın üstünde restore ettirdiği eski bir köşkte yaşıyor. Zorlu, Yeşilköyde yıllardır oturduğu villasını satıp buraya yaklaşık üç yıl önce yerleşmişti.

Ahmet Nazif Zorlu, ada sahibi olan işadamları arasında da bulunuyor. Uzan ailesine ait olan ve TMSF tarafından 2005 yılında satışa çıkarılan Zeytin Adasını 15 milyon 250 bin TLye satın almıştı. Nazif Zorlunun kızı Şule Zorlu ise Tekfen Holdingin patronu Feyyaz Berkerden yaklaşık üç yıl önce 10 milyon dolara satın aldığı Bebekteki yalısında oturuyor.

Ömer Koç:

Koç Holding Enerji Grubu Başkanı Ömer Koç, halası Sevgi Gönülün kendisine miras bıraktığı Kandillideki yalısında oturuyor. Koçun, Üsküdar - Salacakta rezidansı var. İstiklal Caddesi üzerinde sergi sarayı açan Ömer Koç, tarihi binanın üst katında da bazen kalıyor. Ömer Koçun Bodrum Yalıkavakta ise yazlık olarak kullandığı bir villası bulunuyor.

Mustafa Koç:

Koç Holding YönetimKurulu Başkanı Mustafa Koç, Beykoz Kanlıcadaki Nuri Paşa Yalısında oturuyor. Abdülhamidin subaylarından Nuri Paşa tarafından 1895te yaptırıldığı tahmin edilen yalıda, uzun yıllar Rahmi Koç yaşamıştı.


Rahmi Koç Kandillideki Kont Ostrorog yalısına taşınınca bu yalı oğlu Mustafa Koça kalmıştı. İki katlı ahşap yalının değerinin 80 milyon dolar civarında olduğu belirtiliyor

Rahmi Koç:

Koç Holding Onursal Başkanı Rahmi Koç oldukça geniş bir gayrimenkul portföyüne sahip.


İki yıl önce en lüks rezidans projelerinden biri olan Fulyadaki Selenium Twinsten bir daire alan Rahmi Koç, bazı zamanlar buradaki boğaz manzaralı evinde kalıyor. Selenium Twinsteki en pahalı daireyi satın alan Koçun süper lüks daireye 4 milyon dolar ödediği söylenmişti.


Rahmi Koçun Sarıyerdeki Sadberk Hanım Müzesinin hemen yanında bir köşkü bulunuyor. 1895te inşa edilen muhteşem boğaz manzaralı köşk, dört katlı ve 10 odalı. Tarihi köşk, geçen sezon izlenme rekorları kıran Aşk-ı Memnu dizisinin çekildiği villa olarak da biliniyor.

Ünlü işadamının Ayvalık-Cunda Adasında ise yazlığı bulunuyor. Eski bir binayı restore edip yazlık eve dönüştüren Koç, yaz tatilinin bir kısmını buradaki yazlığında geçiriyor. Denize olan tutkusuyla bilinen Rahmi Koç, aynı zamanda ada sahibi. Marmara Denizinde, Tuzlanın karşısında bulunan ada, Koça ait. Rahmi Koçun Antalya Kaleiçinde ise yaklaşık 12 konağı bulunuyor.


Demir Sabancı:

Sabancı Holdingden ayrılarak Sedes Holdingi kuran Demir Sabancı, Hasip Paşa Yalısında oturuyor. Beylerbeyinin en gösterişli yalılarından biri olan Hasip Paşa Yalısı, Kalkavan Yalısı olarak da biliniyor.

Beylerbeyi Yalıboyu Caddesinde 4 bin 106 metrekarelik arsa üzerine konuşlanmış yalı, iki büyük salon ve 26 odadan oluşuyor. Yalının bugünkü değeri 160 milyon dolar civarında. New Yorkta da evi bulunan Sabancı, kısa bir süre önce Manhattan 64üncü Caddede dört katlı bir binayı 2.9 milyon dolara almıştı.

Yalçın Sabancı:

Türkiyenin en zengin işadamları sıralamasında yer alan diğer bir Sabancı, Ya-Sa Holdingin sahibi Yalçın Sabancının oldukça geniş bir gayrimenkul portföyü var.

Kişisel servetinin yüzde 80ini gayrimenkul yatırımlarının oluşturduğunu söyleyen Sabancının, İstanbulda 60 dairesi ve deniz manzaralı 10 villası bulunuyor. Ayrıca Boğazda beş yalısı var. Yalçın Sabancının Kırklareli Celaliyede işadamı Asım Kocabıyıktan 20 yıl önce satın aldığı deniz kenarındaki evi, Adanada blok apartmanları, portakal bahçeleri ve arazileri, Toroslarda bir dağ evi bulunuyor.

Güler Sabancı

Sabancı Holdingin patronu Güler Sabancının Sarıyerde, Büyükdere Caddesi üzerinde malikanesi bulunuyor. Emekliliğini geçirmek için 2005 yılında Cunda Adası Pateriça mevkiinde elektriği ve suyu olmayan iki köyden, yedi taş ev ve bir zeytinlik alan Sabancı, 2008de ise Hakkıbey Yarımadasında Halis Komili ve Cem Boynerin yazlıklarının karşısında 150 dönümlük bir arsa alarak ilçedeki gayrimenkullerinin sayısını artırmıştı.

Sabancı, Hakkıbey Adasında yaz tatilini geçirmek amacıyla çiftlik evi yaptırmayı planlıyor. Çeşme-Ilıcada Nars adlı ilk butik otelini açan Sabancının Alaçatıda da Nars Alaçatı adlı butik oteli bulunuyor. Sabancının Alaçatıda ayrıca 50 dönüm civarında arsası var. Güler Sabancı, Ilıcada bir de at çiftliği kurmaya hazırlanıyor.

Suzan Sabancı Dinçer

Akbank YönetimKurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer ve eşi Haluk Dinçer, Yeniköy-Sarıyer sahilinde bulunan Tahsin Bey Yalısında oturuyor.

Suzan Sabancı Dinçer, Uzanlara ait Sarıyerdeki Afif Ahmet Paşa Yalısını 13 Nisan 2009 yılında 58 milyon TLye almıştı. Eşi Haluk Dinçer ise 2004te Erol Aksoyun borçlarından dolayı TMSFye geçen, Tahsin Bey Yalısını 22.2 milyon dolara satın almıştı. Yalının bugünkü değerinin 115 milyon dolar civarında olduğu belirtiliyor. Suzan Sabancı Dinçer ve Haluk Dinçer çifti, en son Sarıyerdeki Afif Paşa Yalısını kat kat kiraya vermeye karar vermişti. İstinye Mahallesi, Köybaşı Caddesinde yer alan toplam 22 oda ve sofası olan tarihi yalı, bin 250 metrekare kullanım alanına sahip. Tarihi yalıda zemin kat, iki normal kat, çatı katı ve çatı arası bulunuyor.


Sabancı, Vaniköyde bulunan Andiçen Villaları sitesinin en tepesindeki adeta bir kaleyi andıran lüks villasını ise geçtiğimiz yıllarda Orta Anadolu Ticaret YönetimKurulu Başkanı Fatih Karamancıya 7 milyon TLye satmıştı. Kuzeni Güler Sabancı gibi Cunda Adasına ilgi duyan Suzan Sabancı, yaklaşık 2.5 yıl önce buradaki tarihi Ay Işığı Manastırını çevreleyen 171 dönüm araziyi 2 milyon Euroya satın almıştı.

Ali Ağaoğlu

Lüks arabaları, helikopterleriyle son dönemlerin en çok konuşulan işadamlarından Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, Vaniköydeki yalısında oturuyor.

Dört katlı olan yalı, toplam bin metrekare büyüklükte. Ağaoğlu bir süre önce yap-işlet-devretle aldığı dünyanın en eski ahşap yalısı olan Amcazade Yalısının haremlik bölümüne taşınmayı planladığını söylemişti.

Ağaoğlu, restorasyonun ardından turizme açılacak yalıların 2 katlı toplam bin 800 metrekare büyüklüğündeki haremlik kısmını kendisi için restore ettiriyor. Ağaoğlunun Trabzonun Of ilçesinde 6 milyon dolara yaptırdığı bir evi bulunuyor.

Kaynak: Emlak Rotası