12 / 08 / 2022

Hastaneyi açtı yalıyı satıyor

Hastaneyi açtı yalıyı satıyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçen cumartesi günü açılan Etiler'deki Dünya Göz Hastanesi'nin sahibi Eray Kapıcıoğlu, Rumelihisarı'ndaki yalısını satışa çıkardı. Kapıcıoğlu'nun 2007'de 7 milyon dolara satın aldığı belirtilen yalı için ne kadar

Aralık ayında Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından satışa çıkartılan, Yeniköy'deki 6 bin 674 metrekarelik Carlton arsası, Yeniköy Turizm'e 70 milyon dolara satılmış, bu satışta arsa rayici metrekare başına 10 bin 488 dolar olarak belirlenmişti.


Kapıcıoğlu'nun satışa çıkardığı yalının arsası, 960 metrekare. Emlak uzmanları, Carlton rayici baz alındığında yalının sadece arsa değerinin 10 milyon dolar edebileceğini belirtiyorlar.


 


Birkaç kere gemi çarpmış


Satışa çıkarılan yalı, 850 metrekare kullanım alanına sahip. Denize 33 metre cephesi olan yalının 150 metrekarelik müştemilatı ve 6 araçlık da otopark var.


Çeşitli kaynaklara göre 20'nci yüzyılın başlarında inşa edildiği saptanan yalıya, Şirketi Hayriye vapurunun yanı sıra 1963 ve 1972 yıllarında iki geminin çarptığı, bu çarpmaların etkisiyle büyük hasar ve can kaybı olduğu belirtiliyor. Aynı kaynaklarda, yalının o zamanki sahiplerinin hasar alan ve eskiyen kısımları onararak betonarme ekler yaptığı da kaydediliyor.


Tadilat projesi 2007 yılında hazırlanan yalı, gerekli izinler alındıktan sonra restore edilebilecek.


 


Reha Muhtar'a komşu


Kapıcıoğlu'nun satışa çıkardığı yalı, ünlü televizyoncu Reha Muhtar'ın yalısının yanındaki yalıya komşu durumda.


Yalının eski sahibinin Fenerbahçeli eski basketbolcu Ferhan Baras olduğu, Baras'ın borçlu olduğu işadamı İshak Eyüboğlu'nun 2005 yılında Şişli 6. İcra'ya başvurarak haciz talep emesi üzerine yalının satışa çıkarıldığı kaydediliyor. Rumelihisarı'nda Boğaz'a nazır, 20 kapı numaralı yalının icra satışı sonrasında Eray Kapıcıoğlu'na geçtiği ifade ediliyor.


 Kayıkhanesi de var


Tarihi kaynaklara göre yalının ilk sahibi Haremeyne Mülhek Şevki Efendi ve Şerhi Hasan Efendi Vakfı. Üç tarafı kendi bahçesi ile çevrili olan binanın zemin, birinci ve ikinci katlarının yanı sıra çatı katı ve özgün kayıkhanesi bulunuyor. 


(Milliyet)