Hatalı 3 milyon KEY hesabı düzeliyor

Hatalı 3 milyon KEY hesabı düzeliyorKEY'deki itirazlar için ilgili kurumlara ek bildirim yapmak gerekiyor.


Tasfiye halindeki Emlak Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Sayın, "Vatandaşlar, Konut Edindirme Yardımları'ndaki itirazlar için bankaya gelip zamanlarını harcamasınlar. İlgili kurumlar, 28 Aralık'a kadar ek bildirim yapmak zorunda" dedi.

Sayın, KEY listelerinde farklı nedenlerden dolayı adı olmayan 3 milyon hatalı işlemin düzeltilmek üzere ilgili kurumlara gönderildiğini söyledi.

TASFİYE halindeki Emlak Bankası'nın Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Sayın, vatandaşların KEY hesabı ile ilgili itirazlarını 28 Ekim'e kadar çalıştıkları kuruma iletebileceklerini belirtirken, "Vatandaşlar, Emlak Bankası'na gelip zamanlarını harcamasınlar. Sosyal güvenlik kurumları, doğru bilgileri tamamladıktan sonra bize listeleri gönderecekler. Şu anda vatandaşlara verebileceğimiz bir bilgi yok" dedi.

Vatandaşlar yorulmasın

Halen, birçok vatandaşın tasfiye halindeki Emlak Bankasına giderek veya telefon ederek durumları hakkında bilgi almak istediğini ifade eden Sayın, şöyle devam etti: "Oysa Emlak Bankası bu sorulara cevap verecek durumda değil. Biz, kanunun verdiği yetki içinde kurumların belli bir format içinde gönderdiği doğru bilgiler ışığında nemaları hesaplayıp, Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'na (GYO) göndermekle mükellefiz. Vatandaşlar, Emlak Bankasına kadar gelip yorulmasınlar ve zamanlarını harcamasınlar, telefon etmesinler. Kendilerine istedikleri bilgiyi veremediğimiz için üzülüyoruz."

Ek bildirim iki ayda

Vatandaşların kendi durumlarıyla ilgili bilgileri ancak kendi kurumlarından öğrenebileceğine ve bir yanlışlık varsa mutlaka 28 Ekim'e kadar çalıştıkları kuruma başvurmaları gerektiğine işaret eden Zeki Sayın, bu tarihten sonra yapılacak başvuruların dikkate alınmayacağını vurguladı. Sosyal güvenlik kurumlarının doğru bilgileri tamamladıktan sonra, vatandaşın başvuru tarihinden itibaren 2 ay içinde Emlak Bankası'na göndereceğini anlatan Sayın, "O zaman nema hesaplanacaktır. Bundan sonra yine aynı yol izlenecek ve Ziraat Bankası'nca ödeme yapılacaktır" dedi. Sayın, vatandaşların itirazından sonra, ilgili kurumların (SSK, Emekli Sandığı, kurum sandıkları) en son 28 Aralık 2008'e kadar ek bildirimleri yapmak zorunda olduğuna da dikkati çekti.

Listeye neden girmediler

KEY listelerine itiraz edecek vatandaşların, öncelikle Emlak Konut GYO tarafından hazırlanan "www.keyodemeleri.com" adlı siteden durumlarını, TC kimlik numarası veya sosyal güvenlik numarasıyla sorgulaması gerektiğini belirten Sayın, hak sahiplerinin neden listede yer almamış olabileceği konusunda şu açıklamalarda bulundu: "Listede adı bulunmayanlar, kanunda belirtilen nedenlerden dolayı yardımdan yararlanmamış olabilir. Bağımsız konutu olan emekliler, hizmet tahsisli konutlarda oturanlar oturdukları sürece, yurt dışı kadrolarda görev yapanlar bu görevleri süresince, sözleşmeli çalışan personel, 10 kişiden az iş yerinde çalışanlar bu yardımdan yararlanmadı. Ayrıca, evlilik nedeniyle sadece aile reisine yardım yatırıldı."

İşyeri kapanmış olanlar nereye başvuracak

ZEKİ Sayın, KEY uygulamasının yapıldığı dönemde çalışılan iş yerinin kapatılmış olması halinde, SSK'lı olanların, adına yardımı yatıran kurumun bağlı olduğu SSK bölge müdürlüklerine, Emekli Sandığına tabi olanların o dönem çalıştığı kurumun birleştiği kuruma başvurmaları gerektiğini belirtti. Diğer sosyal güvenlik sandıklarına tabi olanlar ise devir olduğu kuruma başvuracak.

Bildirimde format hatası olabilir

TASFİYE halindeki Emlak Bankası'nın Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Sayın, hak sahibi olduğu ve kurumu tarafından bildirildiği halde, format hatası nedeniyle listelerde yer verilmemiş olabileceğini söyledi. Sayın, sözlerini şöyle sürdürdü: "İstenilen formatın dışında tablo gönderen veya dataları manyetik ortamda göndermeyen çok sayıda kurum bulunmaktadır. Hak sahibinin bildiriminde TC kimlik numarası bulunmayabilir veya TC kimlik numarası başkasınınkiyle çakışmış olabilir. Bildirimde sosyal güvenlik numarası bulunmayabilir veya başkasının sosyal güvenlik numarasıyla çakışmış olabilir. Hak sahibiyle ilgili bildirimde tutar hatası belirlenmiştir. Bu durumda çok sayıda bildirim var." 

Hürriyet