Havalimanları kışlık önlemlerini aldı!

Havalimanları kışlık önlemlerini aldı! Havalimanları kışlık önlemlerini aldı!

Havalimanları kışlık önlemlerini aldı. Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü Birdal, "Kış koşullarında hava ulaşımında gecikme ve iptallerin asgariye indirilmesi için tüm önlemler alındı" dedi...Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü Orhan Birdal, yolcuların kış aylarında kötü hava koşulları, kar ve buzlanmadan dolayı mağdur olmaması için hazırlıkların tamamlandığını bildirdi. Kış boyunca tüm havalimanlarında etkili ve hızlı bir karla mücadele çalışması yürüteceklerini belirten Birdal, bunun için gerekli olan ileri teknolojiyle donatılmış makine parkına ve yetişmiş personele sahip olduklarını söyledi.


Karla mücadele konusunda ileri eğitim görmüş personelden oluşan ekiplerinin kış boyunca özveri içinde 24 saat aralıksız hizmet verdiğini dile getiren Birdal, şunları kaydetti:


"Bu sayede en yoğun havalimanlarımızda bile kötü hava koşullarından kaynaklanan aksaklıklar en az seviyeye indiriliyor. Kış dönemi çalışmalarını, üyesi bulunduğumuz Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatınca (ICAO) belirlenen esaslar çerçevesinde gerçekleştiren kuruluşumuz; karla mücadele ve bu konudaki teknolojiyi kullanma düzeyi bakımından dünyanın en iyileri arasında yer alıyor.


Uçakların güvenli bir şekilde iniş ve kalkış yapmaları amacıyla yapılan karla mücadele, fod temizliği ve benzeri hizmetlerde kullanılan araç filomuz, ileri teknoloji harikası araçlardan oluşuyor. Son on yılda makine parkımız, yüzde 100 oranında artış göstererek 443'e ulaştı. Tüm havalimanlarımız, teknoloji harikası en son model araçlarla takviye edildi. Bu konuda kuruluş olarak hiçbir eksiğimiz bulunmuyor. Kış süresince kullanılacak olan malzemeler de havalimanlarımızda hazır durumda. 2013-2014 kış sezonu için 1.000 ton buz önleyici/buz çözücü (de-icing) sıvı malzeme Havalimanlarına tahsis edildi. Geçen kış sezonunda karla mücadele için yaklaşık 3 milyon lira harcama yapılmıştı, bu sezon da hiçbir fedakarlıktan kaçınılmayacak."


Kış koşullarında gecikme ve iptallerin asgariye indirilmesi için etkili ve hızlı kar/buz mücadelesine büyük önem verdiklerinin altını çizen Birdal, bunun yanı sıra teknolojik gelişmeler doğrultusunda seyrüsefer sistemlerinin modernizasyonunda da önemli adımlar attıklarını ifade etti.
AA