Havuzlu site çoğaldı, mayo pazarı canlandı

Havuzlu site çoğaldı, mayo pazarı canlandı

Sektör yetkilileri, `havuzlu site' modasının mayo satışlarını çok etkilediğini belirtiyor


Türkiye'de gelir artışı ve beklenti değişimi ile tatile çıkan sayısı her yıl artıyor. Bu turizm sektörünü canlandırdığı gibi mayo üretimi gibi doğrudan ilişkili sektörlere de yansıyor. Ancak mayo sektörünün canlanmasında, yalnızca sezonun açılması değil aynı zamanda `havuzlu site' modasının da büyük etkisi var.
Sektör yetkilileri, her keseye hitap eden tatil seçenekleriyle tatil yapan sayısının arttığını, sağlık kaygıları ve moda etkisiyle tüketicilerin önemli bir kesiminin mayosunu her yıl yenilediğini, bunun da pazarda  canlılık olarak izlendiğini belirtiyor. Dikkat çektikleri başka bir faktör de `havuzlu siteler.'

200 milyon YTL
Sektör yetkilileri, "Yeni yapılan konut sitelerinin tamamına yakınında havuz var. Dolayısıyla bu mayo tüketimini artırıyor" diyorlar. Firmaların indirimli satışları da bu faktörlere eklenince mayocuların satışları artıyor.
Alınan bilgilere göre sektördeki tüketim artışı yüzde 20'lere, pazarın büyüklüğü de 200 milyon YTL'ye dayanmış durumda. Başka bir ifade ile Türkiye'de tatilci 200 milyon YTL mayo parası ödüyor. Bu satış adedi olarak 5 milyon adet mayo demek.
Zeki Triko'dan alınan bilgiye göre ekonomik seviye arttıkça mayo tüketimi hızlanıyor. Sosyoekonomik sınıf yükseldikçe de düz renk ürünlere yöneliş artıyor. Zeki Triko yetkilileri "Düşük gelir grubunda genellikle iddialı ve cafcaflı modelleri tercih ediyor.
Gelir düzeyi yüksek kesim ise düz renkleri. Mayoda bu yılın trendi ise parlak metalik renkler ve bol aksesuarlar."

Bikini mayoyu geçti orta yaşlıyı da çekti
Mayoda ince yapılı kadınların tercihi olan bikini desen ve renkte değişikliğe giderek biçim değiştirdi. Düşük bel, ipli, üçgen, straplez gibi çeşitlerle birlikte her vücuda hitap eder hale geldi. Çabuk kuruma özelliği de bikini tercihini etkiliyor. Sektör yetkililerinden edinilen bilgilere göre, bikini mayoyu geçmiş durumda. Sezonda kişi başına 1 mayo tüketilirken bikinide tüketim adedi kişi başı 2 - 3'e çıkabiliyor.
 Geçen yıllarda daha çok 14 - 25 yaş arası genç kızların tercihi olan bikini, yaş ortalamasını yükseltiyor. Bikini giyen büyük annelere bile rastlanıyor.

Mayokini, tankini...
Mayoda hâkim olan muhafazakârlık yerini gittikçe iddialı modellere bırakıyor. Gösterişli ve parlak renklerin egemenliği pembe, turuncu ve yeşil gibi fosforlularla da kendini gösteriyor.
Plaj kıyafetleri  arasında bir dönem çok popüler olan pareo, yerini plaj pantolonuna bıraktı. Kış mevsiminde alınan fazla kiloları ve selülitleri saklamak için en ideal plaj elbisesi olan pantolonlar vücuda yapışmayan kalıplarıyla da serinlik yaratıyor.
2005 yılında kolaksiyonlarda yer almaya başlayan mayokini, göbeği kapatan parçası nedeniyle güneşten faydalanma olasılığını aza indirdiğinden çok talep görmüyor.
Atlet takım şeklindeki bikiniler olarak tanımlanan Tankini'ye yönelik talepte ise artış var. Tankini'ler daha çok plaj voleybolu gibi kumda oynanan oyunlarda tercih ediliyor.

Paçalar uzadı, mayolar çiçek açtı
Erkek mayolarında slip tercihi azalırken şart tercihi artıyor. Erkek mayosunda son iki yılda büyük değişim yaşandı. Toplam mayo satışlarının 4'te 1'ini oluşturan erkek şortları biçim değiştirdi.
Klasik olarak diz üstü tasarlanan erkek modellerinde paçalar dize kadar indi, kalıplar genişledi. Şalvarımsı ve salaş modellerde renk ve desen çoğaldı.
Karanlık renklere olan talep yerini kırmızı, mavi ve sarının canlı tonlarına bıraktı. Sadelik yerini kocaman çiçek desenlerine bıraktı. Sektör yetkilileri bunu bir devrim olarak niteliyor.

Çocukta çizgi film kahramanları
Her zaman canlı renkli çocuk mayolarında çizgi film kahramanları boy göstermeye başladı. Kız çocuklarının mayolarında kurdeleli ve fırfırlı modeller hakim.
Firmalar kız ve erkek modellerini takım halinde tasarlıyorlar. Çizgi film kahramanlı modeller tasarlayan firmalar arasında bulunan Ayyıldız, Salih Memecan'ın Sizinkiler karikatüründe yer alan Limon ve Zeytin ikilisini koleksiyonları arasına kazandırdı. Firma karikatürlü havlu, çata ve şapkayı da ekleyerek takım halinde satışa çıkarıyor.

Swarovski taşlı mayo
100'ü aşkın firmanın rekabet ettiği 200 milyon YTL'lik pazarda Kom, yüzde 25'le ilk sırada yer alıyor. Ayyıldız'ın yüzde 20 payla 2. büyük oyuncu olduğu pazarda öne çıkanlar arasında Zeki Triko, Nelson, Aprido, Ten, Sunset gibi firmalar var. İthal markaların payı ise yüzde 2'yi geçmiyor.
Üretilen mayoların yüzde 50'si ihraç ediliyor. İhracatta Zeki Triko başı çekiyor. Fiyatları, kullanılan kumaşın içeriğindeki likra oranından aksesuar ve işlemelere kadar pek çok faktör etkiliyor. Zeki Triko'nun Swarovski taşlarla süslü modeliyle birlikte sınıf atlayan pazarda fiyatlar 40 YTL'den başlayıp 500 YTL'ye kadar çıkıyor.

Milliyet