Havza'da 55 derece sıcaklığında termal su çıkarıldı!

Havza'da 55 derece sıcaklığında termal su çıkarıldı! Havza'da 55 derece sıcaklığında termal su çıkarıldı!

Kaplıcalarıyla ünlü Samsun'un Havza ilçesinde İmaret Mahallesi Kaplıcalar mevkisinde 1 aydır sürdürülen çalışmalarda, Havza Belediyesi Lokman Hekim Kaplıcaları önünde sondajla 605 metre derinlikte 55 derecelik sıcak suya ulaşıldı...

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

Kaplıcalarıyla ünlü Samsun'un Havza ilçesinde bir aydır sürdürülen sondaj çalışmalarında 605 metre derinlikten 55 derece sıcaklığında termal su çıkarıldı.


İmaret Mahallesi Kaplıcalar mevkisinde 1 aydır sürdürülen çalışmalarda, Havza Belediyesi Lokman Hekim Kaplıcaları önünde sondajla 605 metre derinlikte 55 derecelik sıcak suya ulaşıldı. Havza Belediyesince, ilçedeki mevcut iki kuyudan birinin ekonomik olarak ömrünü doldurması nedeniyle başlatılan termal su sondaj çalışmaları ile ulaşılan sıcak su, saniyede 15 litre olarak çıkarılacak.


Böylece ilçedeki termal su miktarı saniyede 25 litreye ulaşmış oldu. Sondaj alanına gelen Havza Belediye Başkanı Murat İkiz, yetkililerden bilgi aldı. Bu sırada boşa akan sıcak suyu gören vatandaşlar ise sokak ortasında banyo yaptı.


İkiz, "Hedefimiz Havza'da 5 adet 5 yıldızlı otel yapmak. Havza, hem sağlık hem de termal turizmi yönünde hem Samsun'un hem de Karadeniz'in en önemli merkezi olacaktır. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" dedi.


Milliyet 

pus