Hayal proje 2010'da tamamlanıyor

Hayal proje 2010'da tamamlanıyor

Yapımı 20 yıldır tamamlanamayan Ayazağa Kültür ve Kongre merkezin 2010 yılına kadar tamamlanması planlanıyor.


Yapımı kimilerine göre yılan hikâyesi, kimilerine göre de bir İstanbul masalına dönen Ayazağa Kültür ve Kongre Merkezi'ni tamamlama çalışmalarında mutlu sona ulaşıldı. İstanbul'un en büyük kültür ve kongre merkezi olması planlanan kompleksin tamamlanmasını Hollandalı Turkmall firması üstlendi. 49 yıllığına Turkmall'a kiralanacak merkezin yaklaşık 50 milyon Euro'ya mal olması ve 2010 yılına kadar tamamlanması hedefleniyor.

Turkmall ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında imzalanan anlaşma, Ayazağa Çinili Köşk'te gerçekleştirilen törenle duyuruldu. Açılış konuşmasında merkezin 20 yıllık geçmişini anlatan Kültür Bakanı Ertuğrul Günay, anlaşmanın bir iyi niyet söylemi değil, somut bir adım olduğunun altını çizdi. Firmanın kompleks içine ticaret ve konaklama merkezi yapma niyetinde de olmadığını söyleyen Günay, "Bir İstanbul masalında mutlu sona geldik. Burası planlandığı gibi sadece kongre ve kültür merkezi olarak tamamlanacak. Tabiî ki sinema salonları, restoran gibi sosyal yaşam alanları bulunacak. Ben firmaya güveniyorum. Yaptıkları işler yapacakları için güven veriyor." dedi. Firma adına konuşan Turkmall'un CEO'su Levent Eyüboğlu da geçmişten kaynaklanan ve teknik zorluklar nedeniyle yarım kalan kongre merkezi çalışmasının kendileri için zor olacağını söyledi. İstanbul'da hayal edilen bir mekan oluşturmaya çalıştıklarını anlatan Eyüboğlu, komplekste ticari aktivitelerin sınırlı olacağını taahhüt etti.

Projesine 10 Ekim 1988'de başlanılan Ayazağa Kültür ve Kongre Merkezi arazisinin tahsisi, 1990'da İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı'na (İKSV) yapılmıştı. Temeli 1996'da atılan, ama 1999'da ödenek ayrılmadığı için inşaatı duran projenin ancak kaba inşaatı bitirilmişti. 2000'de hizmete girmesi planlanan yapı için 13 Haziran 2006'da Maliye Bakanlığı ve İKSV ile bir protokol imzalayan bakanlık, tesisi tamamlamak üzere devralmıştı.


En büyük kültür kompleksi

Ayazağa Kültür ve Kongre Merkezi, 2 bin 500 kişilik konser, 950 kişilik çok amaçlı etkinlik, 450 kişilik oda müziği, toplantı, sinema ve sergi salonları ile çevresindeki tarihî Ayazağa Kasrı, Çinili Köşk ve Süvari Alayı'ndan oluşuyor. 49 yıllığına Turkmall'a kiralanan kompleks, yılda 52 gün Kültür Bakanlığı'nın belirleyeceği aktiviteler için kullanılacak.
 

Zaman