Hazine, vatandaşla ortak mülkteki hisselerini satıyor

Hazine, vatandaşla ortak mülkteki hisselerini satıyor Hazine, vatandaşla ortak mülkteki hisselerini satıyor

Hazine arazilerini kullananlara fırsat doğdu. Devlet, vatandaşlara mektup gönderip, 'Arazinin Hazine'ye ait kısmını size satalım' diyor. İzmir'de başlatılan sistem tüm Türkiye'ye yayılacakHazine, vatandaşla ortak olduğu arsa, arazi, bina, tarla gibi taşınmazlardaki hisselerini satışa çıkarıyor. Türkiye'de ilk defa İzmir'de uygulanan modelle, önce Hazine'nin ortak olduğu 5 binin üstünde taşınmazın ve taşınmaza ortak olanların listesi çıkarıldı.

HERKES KAZANACAK
Adresine ulaşılan vatandaşlara mektup gönderilerek, sahip oldukları taşınmazlardaki Hazine hisselerini doğrudan satın alma haklarını kullanmaları istendi. Model başarılı olduğu takdirde Türkiye genelinde uygulanması için Maliye Bakanlığı'na yazı gönderilecek.  İzmir  Defterdarı Mehmet Beceren, 9 ay süren tarama sonucunda İzmir'de 5 bin 100 civarında Hazine hisseli taşınmaz bulduklarını açıkladı.

Bu taşınmazlardan 4 bin 400 adedinin doğrudan satışa konu olabilecek nitelikte bulunduğunu belirten Beceren, şöyle devam etti: 'şžu ana kadar adresini bulabildiğimiz bin 300 kişiye mektup gönderdik. Adresler bulundukça mektup göndermeye devam edeceğiz. çalışma sonucunda binlerce vatandaşımız ortak olduğu mülkün sahibi olacak. Hazine de büyük gelir elde edecek. Ayrıca bugüne kadar sıkıntı olan hisseli taşınmazlar sorunu çözülmüş olacak. Vatandaşın Hazine'nin hissesinin bulunduğu taşınmazı ihaleye çıkmadan, başvurusunu yapıp doğrudan satın alma hakkı var.'


Vatandaş, kullandığı mülkün tamamının sahibi olma imkanına kavuşacak.
Vatandaş, Hazine paylı arsanın tamamını alıp, bina gibi yasal çerçevede istediği yatırımı yapabilecek. Ya da arsasını satabilecek.
Taşınmaz tarlaysa tamamını işleyebilecek.
Arazinin tamamı için devletin verdiği tarım desteklerini alabilecek.
Tüm Hazine hisseli taşınmazların envanteri çıkacak.

Bu taşınmazların hepsinin farklı nitelikte olduğunu ifade eden Mehmet Beceren, şunları söyledi: 'Bir yer var 100 dönümlük. Yüzde 70'i Hazine'nin, yüzde 30'u ise vatandaşın.
Vatandaş burası hisseli olduğu için ya ev yapamamış ya kiraya verememiş. Tarla ise buraya ürün ekememiş.
Bu durumdan vatandaş mağdur. İnce bir çizgi izledik. 'Al yoksa başkasına satarız' demedik. Vatandaşın hakkının kaybolmaması bizim için önemli.'
Takvim/Sinan DOĞAN