Hazır beton üretimi 2008'de yüzde 5 düşer

Hazır beton üretimi 2008'de yüzde 5 düşer

THBB Ayhan Paksoy, 2007 yılında hazır beton üretiminin önceki yıla oranla yüzde 5,13 artış gösterdiğini, ancak inşaatların azalması dolayısıyla 2008'de yüzde 5 oranında düşüş beklendiğini söyledi.

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB)  Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ayhan Paksoy, Türkiye'deki hazır beton sektörünün 2007 yılı verilerini ve 2008 yılı beklentilerini cuma günü düzenlenen basın toplantısında açıkladı. Paksoy, başta akaryakıt almak üzere, çimento ve agrega gibi hazır beton girdi fiyatlarındaki artışa işaret ederek "Çimento tedarikinde, agrega ve uçucu kül temininde sıkıntılar yaşanıyor" açıklamasını yaptı. Ayhan Paksoy, 2006 ve 2007 yılları karşılaştırıldığında bölgesel üretim yüzdelerinde ciddi bir değişim görülmediğine dikkati çekerek sadece Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde kayda değer bir artış ve İç Anadolu Bölgesi'nde düşüş görüldüğünü aktardı.


Haksız rekabet var


Hem firma hem de tesis sayısında 2007 yılında yaklaşık yüzde 17 artış gözlendiğini kaydeden Paksoy, 68 yeni firma kurulmasına karşılık 127 adet yeni tesisin üretime geçtiğini söyledi.


Paksoy, tesis başı yıllık üretimde yaklaşık yüzde 10'luk azalma olduğuna işaret ederek yıllık bazda THBB üye tesislerinin ortalama 129 bin metreküp hazır beton ürettiğini, üye olmayan firma tesislerinin yıllık üretim ortalamasının ise 69 bin metreküp olduğunu ifade etti.


Paksoy, yıl içinde "G" uygunluk belgesinin zorunlu olmasının beklendiğini vurgulayarak aksi takdirde sektör içindeki haksız rekabet ve denetimsizliğin devam edeceğini, bu durumda hem standartlara ve mevzuatlara uygun beton üreten firmaların hem de beton kullanıcısının zarar göreceğini söyledi.


Hürriyet Emlak