03 / 07 / 2022

Hedef yüzde 10 büyüme ve 20 milyar dolarlık yeni proje!

Hedef yüzde 10 büyüme ve 20 milyar dolarlık yeni proje!

Yurt dışında iş yapan müteahhitler 2021’de dünya ekonomilerindeki yeni büyüme dalgasına paralel olarak fırsatların çoğalacağını belirtiyor. Türk müteahhitler yine öne çıkarken, pazar da artıyor. 'Kovid-19 kuşatması’ yurt dışı müteahhitlik hizmetlerini de 2020 yılı boyunca çokça zorladı. Kasım sonu itibarıyla Ticaret Bakanlığı’nın verilerine göre, müteahhitler, yurtdışında toplam bedeli 10.4 milyar dolar olan 175 proje üstlendi. Milliyet'ten Duygu Erdoğan'ın haberine göre;  Kovid-19 salgını öncesi belirlenen yıllık 20 milyar dolar proje hedefine ulaşılamadı. Fakat, özellikle aşı haberleriyle moral bulan dünya ekonomilerinde başlayacak yeni büyüme hareketiyle birlikte fırsatların da çoğalacağı tahmin ediliyor. 

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün, riskli bölgelerde dahi iş yapan, kaliteli üretim ve uygun maliyetleri ile ön plana çıkan Türk müteahhitlerin bu dönemde de fark yaratacağını dile getirdi. Yenigün, yurtdışında yıllık yeni proje tutarında tekrar 20 milyar dolar seviyesine ulaşılması ve küresel devler liginde Türkiye’nin firma sayısı ile Çin’den sonra ikinci olduğu konumun korunması için çalışmalara devam ettiklerinin altını çizdi. 

Yenigün, gelinen noktada, sektörün yurtdışına açıldığı 1972'den bugüne kadar 127 ülkede üstlendiği toplam proje tutarının ise 413 milyar dolara ulaştığını vurguladı. 

Hedef yüzde 10 büyüme ve 20 milyar dolarlık yeni proje!

Irak’ta kazan-kazan

Mevcut pazarlardaki sıkıntıların aşılmasında diplomatik yollar olmak üzere temasların devam ettiğine dikkat çeken Yenigün, pazar çeşitlendirmesi için de yoğun olarak çalıştıklarını dile getirdi. Yenigün, fırsat barındıran pazarlara ilişkin şu değerlendirmede bulundu:

“Sektörün ilk ve halen en büyük üçüncü pazarı olan Libya’da güvenliğin tesisi, politik ve ekonomik istikrarın sağlanmasıyla müteahhitlerimiz, ülkede yarım kalmış projelerini tamamlamaya ve yeni projeler almaya hazır ve isteklidir. Suudi Arabistan’da müteahhitlerimizin sorunlarının artmasıyla, Suudi Arabistan yetkililerine yapıcı diyalog ve işbirliği çağrısında bulunduk. Diğer ülke müteahhitlerinden pozitif olarak ayrışmamızın kazan-kazan mantığının doğal bir sonucu olduğunu düşünüyoruz. Irak’ta uzun zamandır bekleyen inşaat ihtiyacına en hızlı çözümü firmalarımızın getireceğine inanıyoruz.”

Hedef yüzde 10 büyüme ve 20 milyar dolarlık yeni proje!

Hedefte yüzde 10 büyümeye devam

Ant Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Okay, zorlu geçen bir yıl sonrasında 2021’in ‘değişim ve dönüşüm’ ile geldiğini belirtti. Sektörün tüm kabiliyetiyle yurt içinde ve dışında yeni yıla hazır olduğunu vurgulayan Okay, yeni projeleriyle ilgili şu bilgileri verdi:

“Ant Yapı olarak Türkiye’nin yanı sıra Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve Rusya’da yüksek kaliteli işlere imza atan bir markayız. 2021’ de yurt içi ve yurt dışındaki projelerimizi taahhüt ettiğimiz sürede teslim etmek için çalışmalarımızı ara vermeden sürdürmeye devam edeceğiz. Yurt dışında hedeflerimizi her yıl yüzde 10 artırarak devam ediyoruz. Bu yıl da geleneği bozmayacağız. Ayrıca yine Bodrum’da 200, İstanbul’da yer alan arsalarımızda 300 olmak üzere toplam 500 konutu hayata geçirmeyi planlıyoruz.”

Hedef yüzde 10 büyüme ve 20 milyar dolarlık yeni proje!

Finansman kaynakları çeşitlenebilir

‘Yurtdışında en büyük ihtiyacımız finansmandır’ diyen Mithat Yenigün, “Bu doğrultuda, Türk Eximbank’ın Risk Sigortası, Kefalet Bonosu gibi programlarının bir an önce uygulamaya konulmasını ve Yurtdışı Teminat Mektubu programının yaygınlaştırılmasını bekliyoruz. Ayrıca Afrika ve Asya Kalkınma Bankaları ile İslam Kalkınma Bankası, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, diğer ülke Eximbankları gibi uluslararası kurum ve kuruluşlarla bu konuda çalışıyoruz. Üçüncü ülkelerde işbirliği kapsamında Japonya ile finansman, know-how, girişimcilik ve deneyimi içerecek güç birliği arayışı içindeyiz” açıklamasında bulundu.

Hedef yüzde 10 büyüme ve 20 milyar dolarlık yeni proje!

‘Dağlık Karabağ’da olacağız’

Pazar çeşitlendirilmesi için ise özellikle Sahra-altı Afrika ülkelerinde kalkınma planları çerçevesinde devam edilecek projelerden önemli bir pay almayı hedeflediklerine vurgu yapan Yenigün, “Lider pazarımız Rusya, önümüzdeki dönemde de bizim için önemli olacaktır. Ayrıca Dağlık Karabağ’da ortaya çıkacak ihtiyaçlar ile yeniden imar çalışmalarında Türk müteahhitlerin aktif rol üstlenmeleri ve Azerbaycan ekonomisine en iyi şekilde katkıda bulunmaları önümüzdeki yıl için önceliklerimiz arasında yer alacaktır” dedi.

Türk inşaat şirketlerinden Almanya'ya akın!

Türk müteahhitleri 11 ayda 10.4 milyar dolarlık proje üstlendi!

Türk müteahhitleri dünya liginde!