Henkel, Türkiye'de yatırıma devam ediyor!

Henkel, Türkiye'de yatırıma devam ediyor! Henkel, Türkiye'de yatırıma devam ediyor!

Ortadoğu ve Afrika Bölgesi’nin en büyük endüstriyel yapıştırıcı fabrikası için Türk Henkel Yürütme Kurulu Başkanı Hasan Alemdar, “Türkiye’ye güveniyoruz, yatırım yapmaya devam ediyoruz” diyor.Ortadoğu ve Afrika Bölgesi’nin en büyük endüstriyel yapıştırıcı fabrikası için Türk Henkel Yürütme Kurulu Başkanı Hasan Alemdar, “Türkiye’ye güveniyoruz, yatırım yapmaya devam ediyoruz” diyor.


“Türkiye’de dış yatırımların azaldığı, tartışmaların olduğu bir dönemde, bu ülkeye güveniyoruz, ülkeye yatırım yapmaya devam ediyoruz. Geleceğine inanıyoruz… Bu yatırımla örnek olarak bir mesaj vermek istiyoruz”… Türk Henkel Yürütme Kurulu Başkanı Hasan Alemdar yeni yaptıkları fabrika yatırımı nedeniyle buluştuğumuz toplantıda bunları söylüyordu. Henkel dünya çapında çamaşır ve ev bakımı, güzellik bakım ve yapıştırıcı teknolojileri olmak üzere üç iş biriminde faaliyet gösteriyor. Aslında sohbetimizde Kocaeli Gebze’de temeli atılan fabrikanın iki önemli özelliği ortaya çıkıyordu. Bunlardan biri Alemdar’ın sözünü ettiği gibi yatırımların hız kestiği bir dönemde yabancı sermayeden gelen bir yatırım olması… Bugün için bunun “psikolojik” bir önemi var. Fakat gelecek açısından bakarsak, fabrikanın başından projelendirilmesinin dünyadaki üretimde yeni rekabet alanı olacak, “Endüstri 4.0” olarak tasarlanması ve bölgedeki en büyük endüstriyel yapıştırıcı fabrikası olması, gelecekte diğer sektörlere destek açısından da çok önemliydi.


10. Endüstri 4.0, Türkiye’ye


Yerinde üretim ve tüketimi hedef alan Alman Henkel, dünyada bu kapsamda ağırlıklı Uzakdoğu olmak üzere “Endüstri 4.0” özellikte 9 fabrika yapmış. Endüstriyel yapıştırıcı üretecek olan Gebze fabrikası 10. olacak… Yine toplantıda bulunan Türk Henkel Yapıştırıcı Teknolojileri Başkanı İsmail Akkoçoğlu da bu konuda bilgi verirken, Almanya’daki fabrikaların kuruluş olarak daha eski ve çok büyük olması nedeniyle, “Endüstri 4.0”a bölümler halinde geçtiğini, yeni fabrikaların ise baştan böyle tasarlandığı bilgisini veriyordu.


Rekabet açısından avantajlar


Akkoçoğlu’nun rekabet açısından verdiği önemli bir bilgi de şöyle: “Bizim rekabette en önemli sektörlerimiz otomotiv, beyaz eşya gibi sektörler… Bu yatırım hem kapasite artışı hem de lokalize etmeyi planladığımız ürünlerimiz ile yapıştırıcı teknolojileri alanındaki pek çok geliştirmeyi yapmamız mümkün olacak. Örneğin otomotiv sektörü için sprey şeklinde uygulanabilen ses sönümleyiciler, bebek bezi gibi hijyenik ürün üretimi için prosesleri kolaylaştıran ve hızlandıran yapıştırıcılar, gıda ambalajları için daha az enerji tüketen, hızlı ve sağlam paketleme sağlayan su bazlı yapıştırıcılar gibi teknolojik ürünlerimiz biz müşterilerimize daha iyi hizmet verirken, onların rekabetine de katkı yapmış olacağız”.


“Türkiye’ye büyüme için teşekkür ettiler”


Türk Henkel Yürütme Kurulu Başkanı Hasan Alemdar şunları söyledi: “2015 yılında toplam satışlarımız 18 milyar euro… Tarihi olarak kuruluşumuzdan bu yana finansal sonuçlar açısından en iyi dönemimizi yaşıyoruz. Bu bizim üretimden pazarlamaya son yıllarda alınan kararlar ve ekiplerimizin çalışmalarından kaynaklanıyor. Geçen yıl, yüzde 2,8 organik büyüme, nominal olarak ise yüzde 3,4 oluyor. 3. çeyrekteki gelişmekte olan ülkelerin satış büyümesinin yüzde 6,7 ve faaliyet karımız ise yüzde 7,6 artış ile 837 milyon euroya ulaştı… Türkiye ve Rusya ekiplerine merkez yönetim teşekkür etti. Çünkü dünyadaki büyümeye en çok katkı yapan iki ülke olduk. Türkiye’de toplam satışlar bir önceki yıla göre tek haneli artış ile yaklaşık 420 milyon euro.”


Yatırım kararını neler etkiledi?


Türk Henkel Yürütme Kurulu Başkanı Hasan Alemdar, 120 kişiye istihdam yaratacak fabrikanın en yüksek teknoloji ve standartlara sahip olduğunu belirtiyor. Alemdar, “Henkel sürdürülebilirlik stratejisini üretimden müşteri işbirliklerine, yerel sosyal sorumluluk projelerinden üretim tesislerine kadar tüm değer zinciri boyunca uyguluyor. İşte bu fabrikamız da bunun en güzel kanıtlarından birisi” diyor. Alemder, yatırımda teşviklerin etkisini sorduğumuzda da bu soruyu şöyle yanıtlıyor: “Hükümetin veridği teşvikler yatırımın yapılabilirliği için temel teşkil ediyor… Bununla birlikte Türkiye açısından pazar büyüklüğü, Türkiye ve çevresindeki büyüme potansiyeli, nitelikli bir yönetim ve tabii son noktada iyi bir teşvik paketinin olması merkezlerin yatırıma ikna edilmesinde önemli rol oynadı.”


Yeni fabrikanın özellikleri


◗ Orta Doğu ve Afrika bölgesinin en büyük endüstriyel yapıştırıcılar fabrikası,


◗ Endüstri 4.0’ın en yeni uygulamaları yer alacak. 34.000 m2 alana kurulu.. Bu alanın 6,5 dönümü yeşil alan,


◗ Tesis 2017 yılı sonunda açılacak. Yüzde 50 kapasite artışı sağlayacak,


◗ LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) sertifikasını hedefleyen yeşil bir bina olarak projelendirildi,


◗ İlk etapta, enerji ihtiyacının yüzde 30’luk kısmını yenilenebilir enerji yoluyla tedarik edecek,


◗ Tesis yağmur suyunu toplayarak geri kullanımını sağlayacak ve her detayı çevre duyarlılığı içinde ve karbon ayak izini en aza indirmek üzerine düşünülmüş.


Dünya


Haber Milliyet'te şöyle yer aldı


Henkel, yabancı yatırımın önem kazandığı bir dönemde Gebze’de fabrika kuruyor. Hasan Alemdar, ‘görünmez kahraman’ dediği endüstriyel yapıştırıcı üretecek tesisin son teknoloji olduğunu anlattı


Çoğumuz Persil’i, Fa’yı, Pritt’i, Pril’i yakından tanısak da, bu markaların arkasında Alman devi Henkel olduğunun pek farkında değiliz. Henkel ise Türkiye’nin potansiyelinin fazlasıyla farkında... Türkiye’nin yabancı sermaye çekmek için önemli çaba gösterdiği bir dönemde Kocaeli’de fabrika kuruyor.


55 ülkede 170 fabrikası ve 50 bin çalışanı bulunan Henkel, 18 milyar euro’luk cirosunun yarısını deterjan, şampuan gibi tüketici ürünlerinden, diğer yarısını da yapıştırıcılardan elde ediyor.


Bebek bezinden uçak kanadına, Otomobil camından gofret ambalajına kadar bir çok farklı üründe Henkel’in endüstriyel yapıştırıcıları kullanılıyor.


Türkiye’ye güven...


Bu ay Henkel, Gebze’de kendisi açısından Ortadoğu ve Afrika’nın en büyük endüstriyel yapıştırıcı fabrikasının temelini attı. Şirketin Türkiye’deki üretim kapasitesi yüzde 50 artacak.


Türk Henkel Yürütme Kurulu Başkanı HASAN Alemdar, 25 yıllık Henkel’li. Hasan Bey ve şirketin Yapıştırıcı Teknolojileri Başkanı İsmail Akkoçoğlu ile birlikte yeni yatırımı konuşma imkânı bulduk.


Hasan Alemdar, çoğu ürünün hayati noktalarında kullanılan yapıştırıcılarını ‘görünmez kahraman’ olarak tanımlıyor. Onları üretmek için kurdukları yeni fabrikanın ise son teknoloji ‘akıllı fabrika’ olduğunu anlatarak, öve öve bitiremiyor.


Alemdar, “Dış yatırımların azaldığı bir dönemde Türkiye’ye, Türkiye’nin geleceğine güvendiğimizi gösterdik. Diğer firmalara örnek olsun. Moral iş yaşamında çok önemli” diyor.


Hükümetin açıkladığı yeni teşviklerin yatırım kararında etkili olduğu fabrikada orta - üst teknoloji ürünler üretilecek. Endüstri 4.0 standartları uygulanacak fabrika 30’u yönetici, 90’ı mavi yakalı olmak üzere 120 kişi istihdam edecek. Sürdürülebilirliğin ön planda tutulacağı fabrikada 10 bin metrekarelik güneş panelleri elektriğin yüzde 30’unu üretecek. 2020’ye kadar ise su, elektrik ve atıkları yüzde 30 azaltma hedefi konulmuş. Alemdar fabrikadaki üretimle Türkiye’nin ihracatına ve yan sanayisine önemli katkıları olacağını söylüyor.  


1992’li gençler ‘akıl’ veriyorlar


Hasan Alemdar hızla değişen dünyada yönetici olarak ‘güncel’ kalabilmenin yolunu da bulmuş. Henkel’e son girenlerin 1991 - 1992 doğumlu olduğunu anlatan Alemdar, bu gençler arasından seçtiği 4’ünden mentor’luk (akıl hocası danışman) aldığını anlatıyor. Alemdar, “Ben onlara liderlik öğretiyorum. Onlardan da tersine mentor’luk alıyorum. Bu kuşağın beklentileri farklı. Öğrenmek lazım” diyor. Türkiye’de 1500 çalışanı bulunan firma her sene yaklaşık 150 kişiyi işe alıyor. 


Ar - Ge merkezi yatırımı gelir mi?


Dünyada 13 Ar-Ge merkezi bulunan Henkel, büyük müşterilerine özel ürün yapabilmek için söz konusu şirketin üretim hattının aynısını Almanya’da kurup denemeler yapıyor. Türkiye’nin Ar - Ge konusunda da çok cazip bir ülke haline geldiğini vurgulayan Alemdar, yatırım kararlarının merkezde verildiğini hatırlatarak, “Artık Türkiye’de Ar-Ge merkezi yatırımı olması için daha şanslıyız. Henkel’in olduğu ülkeler arasında ciro açısından ilk 10 içindeyiz” diyor.     

 

Milliyet