Hisar Yapı, Ataşehir'e rezidans, Topkapı'ya iş merkezi yapacak

Hisar Yapı, Ataşehir'e rezidans, Topkapı'ya iş merkezi yapacak

Hisar Yapı, Ataşehir'de rezidans, Topkapı'da iş merkezi, Rusya'da da 3 bin konut yapmaya hazırlanıyor.


Genç bir inşaat şirketi olan, Alemdağ-Sarıgazi ve Çekmeköy üçgeninde inşa ettiği TriadPark adındaki konut projesi ile sektöre hızlı bir giriş yapan Hisar Yapı, Ataşehir'de rezidans, Topkapı'da ise iş merkezi kuracak. Şirket, bunun dışında Rusya'da 3 bin konut yapmaya hazırlanıyor.

Hisar Yapı, başta gayrimenkul olmak üzere yan sektörlerde faaliyet gösteren 30 yılı aşkın deneyime sahip beş firmanın aynı çatı altında birleşmesiyle 2005 yılında kuruldu. Şirket,  Alemdağ-Sarıgazi ve Çekmeköy üçgeninde 2007 yılının başında temelini attığı TriadPark Projesi'yle dikkatleri üzerine çekti.

Her iki köprüye de 15 dakikalık mesafede bulunan TriadPark Projesi; yüzde 25'i oturum, yüzde 75'i ise yeşil alan olmak üzere 25 dönüm üzerinde yer alıyor. TriadPark, altı katlı 12 blok ve 272 daireden oluşuyor ve daireler 149 bin ila 370 bin YTL fiyat aralığında satılıyor.  

Hisar Yapı, TriadPark Projesi'nde Türkiye'de ilk kez uygulanan özel helikopter(Heliport dolmuş) hizmeti veriyor.  TriadPark'ın ilk etabını geçtiğimiz şubat ayında teslim eden Hisar Yapı, projenin ikinci etabının inşasına başladı. TriadPark'ın ikinci etabında 200 daire ve 25 dükkan yer alıyor. Projenin ikinci etabı Mart 2009'da teslim edilecek.

Hisar Yapı, TriadPark Projesi'nin önümüzdeki kasım ayında ise üçüncü etabına başlayacak.  TriadPark'ın üçüncü etabı dört blokluk toplam 144 daireden oluşuyor.  57 ila 107 metrekare arasında değişen 1+1, 2+1, 3+1 şeklinde üç tip dairenin bulunacağı TriadPark'ın üçüncü  etabının Temmuz 2010'da tamamlanması planlanıyor.  Hisar Yapı; TriadPark'ın üçüncü etabında da kendine ait helikopterler ile site sakinlerine Heliport dolmuş hizmeti sunacak.

Ataşehir'e yeni bir rezidans

Hisar Yapı'nın konut alanındaki projeleri TriadPark ile sınırlı değil. Şirket, önümüzdeki haziran veya temmuz aylarında Ataşehir'de yer alan 3.5 dönümlük arazisi üzerine 14'er katlı iki bloktan oluşan 96 dairelik bir rezidans projesine başlamaya hazırlanıyor. Projenin şu anda ruhsat aşamasında olduğuna işaret eden Hisar Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Hayri Ekinci, 57 ila 135 metrekare arasında büyüklüğe sahip 1+1, 2+1 ve 3+1 `den oluşan dairelerin metrekare fiyatlarının 2 ila 3 bin dolar arasında olacağını söylüyor.

Yine Ataşehir'de 500 dairelik bir konut projeli olduğunu vurgulayan Ekinci, ama bunu yapıp yapmayacaklarına henüz karar vermediklerini ifade ediyor. 

Topkapı'ya iş merkezi

Hisar Yapı,  konut dışında ticari gayrimenkul yatırımlarına da hazırlanıyor. Şirketin bu doğrultuda Topkapı'da bir iş merkezi projesi yer alıyor. Şirket, Topkapı'da inşa edeceği iş merkezi projesine önümüzdeki temmuz veya ağustos aylarında başlamayı hedefliyor. Üçü yer altında olmak üzere toplam yedi kattan oluşacak projede 10 bin metrekare kapalı alanda 30-70 metrekare arasında değişen boyutlarda 400 ofis ve mağaza yer alacak. Ekinci, bu proje hakkında şu bilgileri veriyor: "Buradaki işyerlerinin metrekaresini 5 bin dolardan başlayan fiyatlarla satmayı planlıyoruz.  Daha çok tekstil firmalarının yer alacağını düşündüğümüz bu iş merkezinin üst katında restoranlar yer alacak. Hisar Yapı olarak TriadPark'ın ilk etabında tüm sektöre öncülük ettiğimiz ve ilk kez uygulamaya koyduğumuz Heliport dolmuş hizmeti projesi; aynı şekilde Topkapı'da gerçekleştireceğimiz projede de sunulacak hizmetler arasında yer alıyor." 

Rusya'da 3 bin konut yapacak

Hisar Yapı'nın yurtdışında bir konut projesi bulunuyor. 1,5 sene önce Moskova'da bir ofis kurarak Rusya'ya adım atan Hisar Yapı, şimdi bu ülkede 3 bin konuttan oluşan bir projeye başlamayı hedefliyor. Ekinci; Rusya operasyonu hakkında şunları söylüyor: "Bir aksilik olmazsa önümüzdeki yılın başında projeye başlamayı planlıyoruz.  Oranın yasalarına göre Rus bir şirketle ortaklık kurmamız gerekiyor. Şu anda görüşmelerimiz devam ediyor, yüzde 1 hissesi olan bir ortak bulacağız kendimize. Bölgeyi belirledik ama henüz arsayı satın almadık. Çünkü fiyatlar oldukça yüksek. Oradaki konutların metrekare fiyatları 4 bin dolarla 7 bin dolar arasında değişiyor. Ama inşaat maliyetleri ise bu kadar yüksek değil. Enerji ucuz, demir çelik daha ucuz. İmar durumları müsait. İrtifa serbest. Emsal 7-8'e bile çıkabiliyor. Öte yandan Rusya'da fay hattı da yok. Sovyetler Birliği yıkıldıktan sonra Moskova'da devlet, daireleri 50-100 dolar gibi ucuz fiyaatlardan satarak özelleştirmiş. Bu nedenle herkesin bir-iki dairesi var ve bunlardan çok ciddi kiralar alıyorlar. Onun için de alım güçleri yüksek."

Kentsel dönüşüm projesi

TriadPark'ın yer aldığı Sarıgazi ve etrafında niteliksiz yapıların yıkılarak çağdaş, yaşanabilir alanlar yaratma konusunda çalışmalar yürüten Hisar Yapı, "Kentsel Değişim" sloganıyla TriadPark çevresindeki konut ve arsa sahipleriyle görüşerek burada yaklaşık bin konutluk bir projeyi hayata geçirmek için düğmeye bastı. 2009'un ilk aylarında başlayacakları bu projenin ilk etabını oluşturan 144 dairenin inşası için anlaşma imzaladıklarını belirten, Hayri Ekinci, 900 dairelik projenin görüşmelerinin ise yoğun bir şekilde devam ettiği bilgisini veriyor.

Belediyelerin yoğun katılımıyla değil, kendi mali güçlerini kullanarak bu projeye başlayacaklarını kaydeden Ekinci, projeyi şu sözlerle özetliyor:  
"Proje için tahmin ettiğimiz satış değeri de 300 milyon dolar. Belediyelerin elleri kolları yasalarla bağlanmış olduğu için bir şey yapamıyorlar. Yoksa Sarıgazi'de bir sürü arsa var üzerine kaçak olarak örneğin; altı daireli bina yapılmış. Biz onu alamayız, çünkü yapacağım binadan altı daire veremem. Bina sahibi de bunun altındaki daire sayısına razı olmuyor. Tabii baktığımızda, insanların artık daha bilinçlenmiş olduğunu görüyoruz. Sağlıksız binalarda oturduklarını biliyorlar. Bu nedenle de bizim gibi şirketlerin onlar adına yapacağı binaları çabuk kabul edebiliyorlar"

Hisar Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Hayri Ekinci, sektörün önümüzdeki döneme ilişkin beklentileri hakkında ise şu yorumları yapıyor: 

Eskiden iç piyasada lokomotif görevi verilen tekstilin yerini inşaat sektörü aldı. Ama geçmişte tekstilin başına gelenlerin inşaatta olacağını düşünmüyorum. 

Özellikle İstanbul'da binaların yüzde 70'inin acilen yenilenmesi gerektiği düşünüldüğünde, bunun olması mümkün görünmüyor. 

Öte yandan ABD'deki krizin boyutlarının ne olduğunu bilemiyoruz. Şu ana kadar Türkiye, iç dinamiklerin de etkisiyle büyük zarar görmedi.

2008'in ikinci yarısında sektör açısından göstergelerin daha iyiye gideceğini düşünüyorum. Bu dönemde bir hareketlilik olacak.

Orta vadede ise 2015'e kadar Türkiye'de inşaat sektörü piyasasının inanılmaz büyüyeceğini düşünüyorum.

"Arsa stokumuz var"

Biz beş şirketin ortaklığıyla kurulan Hisar Yapı'nın İstanbul'un muhtelif bölgelerinde arsaları yer alıyor. Kurtköy'de, farklı yerlerde bin dönüme yakın arsa stokları olduğunun altını çizen Hisar Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Hayri Ekinci, "Bu arazilerde 2009 yılında inşaatlara başlamayı planlıyoruz. Yine makul fiyatlarda satışa çıkaracağımız projelerimiz olacak. Avrupa yakasında Beylikdüzü'nde de bir arsamız var. Burası ile ilgili proje hedefimiz ise 2010 yılına yönelik olacak."diyor.

Hürriyet Emlak Mayıs sayısından alınmıştır