H&M, 6 Kasım'da Forum İstanbul'da açılacak

H&M, 6 Kasım'da Forum İstanbul'da açılacakH&M Türkiye Müdürü Spang, 6 Kasım'da açılacak mağazada, olası bir izdihama karşı 30 kişilik güvenlik ekibiyle önlem aldıklarını söyledi...


Türkiye'ye gelmesi yılan hikayesine dönen en sonunda ilk mağazasını 6 Kasım'da Forum İstanbul'da açmaya hazırlanan H&M'in Türkiye Genel Müdürü Lief Spang, iki hafta her gün 2 bin ziyaretçiyi kaldıracak çalışan ve stokun hazır olduğunu söyledi. Mağazada olası bir izdihama karşı da önlem aldıklarını dile getiren Spang, '30 kişilik güvenlik ekibi açılış günü mağazada hazır olacak. Ayrıca 15 kasa ve 70 çalışanla kalabalığa yetişebileceğiz. 20 kişi de Almanya'dan destek için burada olacak' dedi.

2. MAĞAZA İSTİNYEPARK'A
1986 yılından beri H&M'de çalışan Ortadoğu pazarındaki tecrübesi nedeniyle Türkiye'nin başına getirilen Spang, Türkiye pazarına girmelerinin ekonomisinin düzelmesiyle alakalı olmadığını söyledi. Spang, 'Hazır olduğumuzda pazara girmeyi planlıyorduk. Pazara girdiğimiz yıl Türkiye'nin ekonomisinin de düzelmesi avantajımıza oldu' dedi. İkinci mağazayı bilinenin aksine Torium'da değil aralıkta İstinyepark'ta açacaklarının altını çizen Spang, '2011'in baharında Forum Marmara ve Sapphire mağazalarımızı açacağız. Torium ile anlaşma aşamasındayız' dedi. AVM'lerde olmalarının tek nedenini doğru lokasyon olduğuna inanmaları olarak açıklayan Spang, 'AVM'lerde metrekare avantajı var ancak hala cadde mağazası bakıyoruz. Bulursak en iyi cironun cadde mağazasından geleceğini düşünüyoruz' dedi.

Türkiye H&M'in 38'inci ülkesi oluyor
Türkiye pazarına geç kalıp kalmadıkları ile ilgili sorumuza, 'Sonunda Türkiye'deyiz önemli olan bu' yanıtını veren Spang, rekabetçi bir pazarda iş yapacaklarının farkında olduklarını söyledi. Türk perakendecilerin son dönemde iyi işler yaptığını dile getiren Spang, Türkiye'nin H&M'in 38'inci ülkesi olduğunu ve pazardan beklentilerinin yüksek olduğunu ifade etti. Spang, Türkiye'deki üretim ofisini ise çok önemsediklerini, üretimin artabileceğini söyledi.

Duvarlar özel çizildi
 2 bin 300 metrekarelik mağazanın bir katı kadın giyimine ayrıldı.
 Hazırlıklar 2010 yılı yaz dönemi öncesi başladı.
 Mağazanın bazı bölümlerine Türkiye'den alınan el dokuması halılar serildi.
 Mağazanın duvarlarına İsveçli illüstrasyon ustaları özel çizimler yaptılar.
 Dünyada satışa sunulan koleksiyonun aynısı Türkiye'ye getirildi.
 Açılış günü mağazadan alışveriş yapan ilk 200 kişiye özel tasarım tişörtler hediye edilecek.
 Mağaza müdürleri 2 ay Almanya'da pazar ve müşterilerle ilgili eğitim aldı. Yurtdışında H&M mağazalarında çalışan Türkler Forum mağazasına alındı.
Sabah/Pınar çelik

Basında çıkan diğer haberler:

H&M açılışa özel duvarı ve Türk halılarıyla hazır

İsveçli hazırgiyim zinciri H&M"in Türkiye Müdürü Lief Spang, cumartesi günü Forum İstanbul açılışına hazır olduklarını söyledi. Spang, œPersonelimiz uzun kuyruklara rağmen hızlı davranmak üzere eğitim gördü. Stoğumuz yeterli dedi

Spang, Japonya"nın yanı sıra Hong Kong"taki açılışlarında 2 hafta süren ve her gün 2 bin kişiden oluşan kuyruk olduğu anlattı.
Tüm dünyadaki koleksiyonlarını İstanbul"a da yansıttıklarını dile getiren Spang, œMağazanın konseptinden çalan müziklere kadar hepsi bizim diğer ülkelerdeki yüzümüzü oluşturuyor. Dünyada yeni uyguladığımız halı konseptini Türkiye"de Türk halılarından oluşturduk. Bir de İsveçli illüstrasyon sanatçısı mağaza içinde özel bir duvar hazırladı dedi.
Uygun metrekarede mağaza arayışlarını sürdürdüklerini ileten Spang, œİstanbul Forum"un ardından, İstinye Park, Forum Marmara ve Sapphire"de mağaza açacağız. Bağdat Caddesi ise bizim ˜amiral gemimiz" olacak diye konuştu.
Milliyet/ BESTE ÖNKOL