05 / 07 / 2022

Hobi bahçelerine yasak geldi!

Hobi bahçelerine yasak geldi!

Tarım arazilerinin hobi bahçeleri gibi uygulamalarla bölünmelerinin engellenmesini de içeren kanun teklifi TBMM'de onaylandı.Tarım arazilerinin hobi bahçeleri gibi uygulamalarla bölünmelerinin engellenmesi, sahipli arazilerde izinsiz ağaç kesimiyle ilgili cezaların yükseltilmesi, taklit ve tağşiş ürünleri üreten ve piyasaya arz edenlere yönelik yaptırımların ağırlaştırılmasını da içeren kanun teklifi TBMM'de onaylandı.

Milliyet'te yer alan habere göre; düzenlemeyle, "özel orman" sayılan sahipli arazilerde, ekim ve dikim yoluyla ağaçlandırmanın teşvik edilmesi amaçlanarak Orman Kanunu'nda değişiklik yapılıyor.

Teklifle, devlet ormanlarındaki bozuk orman alanlarında orman bitkisi fidanlıkları kurulmasına, mantar ve tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliğine, orman alanlarından üretilen odun dışı ürünlerin mamul ya da yarı mamul olarak işlenmesi için tesis kurulmasına, bedeli alınarak 29 yıla kadar izin verilebilecek. Fakat saha tesliminden itibaren 2 yıl içinde tesislerin işletmeye alınmaması durumunda izinleri iptal olacak. 

Orman sınırları içerisinde söz konusu faaliyetleri izinsiz yapanlar aveya tesis kuranlara, 6 aydan 2 yıla kadar hapis ve 5 bin güne kadar adli para cezası verilecek.

TBMM hobi bahçeleri için mesai yapacak!