Hollanda ile Türkiye 3. ülkelerde ortak yatırım yapabilir!

Hollanda ile Türkiye 3. ülkelerde ortak yatırım yapabilir! Hollanda ile Türkiye 3. ülkelerde ortak yatırım yapabilir!

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Hollanda’da, Royal Dutch Shell, ING, FedEx, Rabobank, NN Group, Royal IHC, Fugro gibi sektöründe dünya lideri olan şirketlerin üst düzey yöneticileri ile bir araya geldi.Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Hollanda’da, Royal Dutch Shell, ING, FedEx, Rabobank, NN Group, Royal IHC, Fugro gibi sektöründe dünya lideri olan şirketlerin üst düzey yöneticileri ile bir araya geldi.


Zeybekci ve beraberindeki heyet, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ikili ticari ve ekonomik ilişkilerinin durumunu gözden geçirmek, yeni iş birliği olanaklarını tespit etmek ve görüş alışverişinde bulunmak üzere Hollanda’ya ziyaret gerçekleştirdi.


Ziyaret kapsamında, dev şirketlerin üst düzey yöneticileri ile bir araya gelen Zeybekci, Hollanda ve Türkiye’nin G-20’nin önemli ülkeleri olduğuna işaret etti.


Zeybekci, Hollanda’ya Ak Parti İstanbul Milletvekili Mehmet muş, CHP  Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya ve MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem ile geldiklerini vurgulayarak, “Bu 3 partinin milletvekilleri TBMM bombalandığında, tanklar gezerken ve jetler havadayken de parlamentoda bir aradaydı. Bunun dışarıdan anlaşılması zor ancak 15 Temmuz Türkiye’nin sivil demokrasi destanıdır, bu gelecekte de böyle anılmaya devam edilecektir” diye konuştu.


Geniş çaplı katılım


Zeybekci’ye ziyaretinde, iş dünyasının çatı kuruluşlarından Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Ömer Cihad Vardan, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Nail Olpak, Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) Başkanı Çetin Nuhoğlu, Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD) Başkanı Yaşar Doğan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkan Yardımcısı Halim Mete eşlik etti.


Ziyarette ayrıca, DEİK Türkiye Hollanda İş Konseyi Başkanı Murat Özyeğin, DEİK Yönetim Kurulu Üyesi Pınar Eczacıbaşı, Türkiye İş Bankası Yönetim  Kurulu Başkanı Ersin Özince, Kale Grubu Başkan Yardımcısı Osman Okyay, Koç Holding Otomotiv Grup Başkanı Cenk Çimen de hazır bulundu.


Ortak yatırım 


Zeybekci, iki ülke arasındaki 6 milyar euro’luk ticaret hacminin potansiyeli yansıtmadığını vurguladı. Göreve geldikleri 2002 yılından bu yana Hollanda’nın Türkiye’deki yatırımlarının yaklaşık 20 milyar euro olduğunu bildiren Zeybekci, “Hollanda,  2002-2016 yılları arasında Türkiye’ye yaklaşık 20 milyar euro yatırım yaptı ve bu rakamlar söz konusu dönemde yatırım yapan ülkeler arasında ilk sırada yer alıyor. Bu dönemde Türkiye’nin Hollanda’daki yatırımları ise yaklaşık 11 milyar euro seviyesinde bulunuyor. Söz konusu rakamlar iki ülkenin birbirine olan güvenini teyit ediyor” dedi.


Zeybekci, Türkiye’nin inşaat sektöründe dünyada 2. sırada yer aldığını  kaydederek, Hollanda ile Türkiye’nin 3’üncü ülkelerde ortak yatırım  yapabileceğinin altını çizdi.

Hollanda Sanayici ve İşverenler Konfederasyonu Başkanı Hans de Boer ise Türkiye’nin kendileri için önemli bir ülke olduğunu vurgulayarak, iki ülke  arasındaki ilişkilerin bundan sonra da güçlenerek devam edeceğine işaret etti.


Milliyet