Hükümet altyapı projelerinin önemli kısmını bu yıl bitirecek

Hükümet altyapı projelerinin önemli kısmını bu yıl bitirecek Hükümet altyapı projelerinin önemli kısmını bu yıl bitirecek

GAP Yüksek Kurulu'nun raporuna göre, bölgede şu anda 300 projeye başlanmış durumda

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

Sanayi, altyapı, eğitim ve kültür alanındaki projelerin önemli bir kısmı bu yıl içinde bitirilecek. Hükümet, bu çalışmalar için 3.3 milyar liralık kaynak ayırdı

Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından 2008 yılında Diyarbakır'da açıklanan ve 'hiçbir çalışma yapılmadı' eleştirilerine maruz kalan GAP Eylem Planı, plana uygun olarak ilerliyor. Hükümet, bu yıl GAP için 3.3 milyar TL'lik ödenek ayırdı. GAP Eylem Planı kapsamında, 73 ana eylem altında 300'ün üzerinde faaliyet bulunuyor. 2009 sonu itibarıyla gelinen aşama şöyle:

- SANAYİ VE ÜRETİM: 13 Organize Sanayi Bölgesi projesi devam ediyor ve yıl sonunda 3'ü tamamlanacak. 7 adet Küçük Sanayi Sitesi projesinden de biri bitirilecek. 2 bini aşkın KOBİ'ye 8.6 milyon TL kredi faiz desteği sağlandı. KOSGEB, bölgedeki bin 225 işletme için 153 milyon TL'lik yatırım desteği sağladı. 2009'da 3 bin 723 işletmeye ve 206 milyon lira tutarında kredi faiz desteği verildi.

- TARIM VE HAYVANCILIK: Süt sığırcılığı işletmelerinin desteklenmesi için 24 milyon lira kaynak sağlandı. 2010 yılında 129 işletme kurulması ve bu işletmelerde 9 bin 250 baş süt ineği ile süt üretimi yapılması öngörülüyor. Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında projelere toplam 61 milyon TL ödeme yapıldı.

- SULAMA VE ALTYAPI: 1 milyon 820 bin hektarlık sulama hedefinin 2013 yılına kadar 1 milyon hektarlık kısmının tamamlanması planlanıyor. 2009 yılı sonunda yaklaşık 300 bin hektar alan sulamaya açıldı.

- SPOR VE KÜLTÜR: Bölgede 4 kültür merkezi, 25 spor salonu, 3 kapalı yüzme havuzu, 1 stadyum, 3 gençlik merkezi projeleri devam ediyor.

Üniversitelerde 4.300 öğrencilik ek kapasite
- EĞİTİM: 25 anaokulu, 136 ilköğretim okulu, 35 orta öğretim okulu, 22 mesleki ve teknik eğitim okulu inşaatı devam ediyor. Bölge üniversitelerinde 4 bin 300 öğrencilik ilave kapasite yaratıldı.

- SAĞLIK: Harran, Dicle ve Adıyaman Üniversiteleri'nin hastane inşaatları devam ediyor. Sağlık Bakanlığı'na ait 3 bin 240 yatak kapasiteli 24 hastane, 31 sağlık ocağı, 130 ünite kapasiteli ağız ve diş sağlığı merkezleri inşaatları sürüyor.

Hatların yenilenmesi için 75 milyon lira harcandı
- ENERJİ: Enerji alanında iki önemli proje yürütülürken, yılda 3,8 milyar kilovat saat elektrik üretimi gerçekleştirilecek olan Ilısu Barajı ve HES projesine ilave ticari kredi sağlandı. Karakaya HES Rehabilitasyon Projesi 2010 Yatırım Programı'na alındı. Elektrik iletim ve dağıtım hatlarının iyileştirilmesine 75 milyon TL harcandı.

- ULAŞIM: Bölgenin büyük bölümüne duble yollar yapıldı. GAP'ı Mersin Limanı'na bağlamak için Gaziantep-Şanlıurfa Otoyolu trafiğe açıldı. 250 km. demiryolu yenilenecek. Gaziantep ile Halep arasında demiryolu taşımacılığı yeniden başlatıldı. Batman ve Şırnak Havaalanı Terminal Binası projesinin yıl içinde  tamamlanması planlanıyor.
Akşam/Deniz Çiçek

pus