06 / 07 / 2022

Hüseyin Aslan: Kentsel dönüşüm bina yıkmak değil!

Hüseyin Aslan: Kentsel dönüşüm bina yıkmak değil!

Alsancak Rotary Kulübü’nün konuğu olan Ege-Koop Başkanı Aslan, kentsel dönüşümün önemine vurgu yapan konuşma yaptı.Alsancak  Rotary Kulübü’nün düzenlediği toplantının konuğu Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan oldu. Alsancak Rotary Kulübünün Başkanı, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Tranvatoloji Anabilim Dalında Öğretim Üyesi olan Prof.Dr.Kemal Aktuğlu’nun yönetimindeki toplantıda Aslan, kentsel dönüşüm kavramı, İzmir’deki kentsel dönüşüm uygulamaları ve İzmir’in deprem riski ile Ege-Koop’un bu konudaki çalışmaları hakkında açıklamalar yapıldı. 


Aslan, “Kentsel dönüşüm, bozulma ve çökme olan kentsel alanın ekonomik, sosyal, fiziksel ve çevresel konularının kapsamlı ve bütünleşik yaklaşımlarla iyileştirilmesine yönelik olarak uygulanan stratejik ve eylemlerin bütününü ifade eden bir yöntemdir” diye konuştu. 


Aslan,  İzmir  ve Ege’nin Güney Anadolu deprem fay hattı üzerinde olduğunu, bu nedenle sık sık deprem sarsıntılarıyla karşı karşıya olduğunu vurguladı. İzmir’de şu ana kadar elle tutulur bir çalışma yapılmadığını da sözlerine ekleyen Ege-Koop Başkanı, sözlerine şöyle devam etti: “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Büyükşehir Belediyesine yasal olarak tanınan yetkiler her iki kurum tarafından da amacına uygun kullanılmamaktadır. Ayrıca; kentsel dönüşüm herhangi bir binayı yıkmak yerine yenisini yapmak değildir.


Milliyet