İlk kez ev alacaklara 25 bin lira devlet desteği!

İlk kez ev alacaklara 25 bin lira devlet desteği!İlk kez ev alacaklar için sağlanan devlet desteği 25 bin liraya çıktı. Bu destekten yararlanmak için en az 3 yıl birikim yapmış olma şartı aranıyor.


İlk evini alacak olanlar için devlet tarafından sağlanan katkının 25 bin liraya çıktığı açıklandı. En az 3 yıl birikim yapma olan kişiler 25 bin liralık destekten yararlanabilecekler. 

Kimler başvurabilir? 

Milliyet Gazetesi'nden Mithat Yurdakul'un haberine göre; yardımdan yararlanmak için ilk önce bir konut hesabı açmak gerekiyor. Konut hesabını 7 Nisan 2015 tarihi itibariyle kendi adına kayıtlı bir konut sahibi olmayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları açabiliyor. Farklı bir emlakta hissesi bulunanlarda hesap açabiliyor. 

Bunların dışında açılan hesapta en az 36 ay para tutulması ve para çekilmesi gerekiyor. Eğer hesap açmak isteyen kişi 18 yaşından küçükse veli ya da vasisi aracılığıyla konut hesabı açabilir. 

Hesaba para nasıl yatırılıyor?

Konut hesabı için yılda bir değiştirilebilen aylık ya da 3 ayda bir ödeme seçeneği var. Hesaba ödemlerin düzenli olarak yapılması gerekiyor. 

Konut hesabı, Türk Lirası cinsinden vadeli mevduat olarak açılabileceği gibi faizli ya da faizsiz olarak da açılabiliyor. Ödeme yaparken düzenli ödemelerin alt ve üst sınırları aşmamak gerekiyor. Birden fazla konut hesabı açılamıyor. 

Hesapta her yıl yeniden değerleme oranı devlet katkısı tutarları ve ödemelerdeki alt-üst sınırlara göre belirleniyor. Hesap açıldıktan sonra 2019 için bir defaya mahsus olmak üzere 46 bin 579 TL para yatırabiliyor. 

Birikim hangi şartla çekiliyor?

Birikiminizi bankadan çekmek için bazı şartları sağlamış olmanız gerekiyor. Konut satın aldıktan sonra 6 ay içinde gerekli belgelerle bankaya başvurmanız gerekiyor. Bankaya başvuru yaptıktan sonra  devlet katkılı konut hesabından para çekebiliyor. Bir yıl içinde konut hesabından en fazla iki defa çekim hakkı tanınıyor.

Aranan şarlar arasında Konut hesabından çekim hakkı sonrasında hesapta kalan bakiyenin, hesap açılış tarihinden itibaren yatırılması gereken asgari tutarlar toplamından az olmaması bulunuyor.