İlk Norveçliler geliyor

İlk Norveçliler geliyor

Emekli başına aylık 18 bin dolar harcayan Norveç, masrafı 10 bin dolara düşüren Türkiye'ye ilk emekli kafilesini gönderiyor. Norveçliler'e 9 yılda 20 milyar dolarlık ‘emekli köyleri' kurulacak. İlk köy Çeşme'de.EMEKLİ başına ayda 18 bin dolar harcayan Norveç, emeklilerini Türkiye'ye gönderme planını hayata geçiriyor. Norveçli belediyelerin önerisi üzerine Norveigen Life Center isimli bir şirket kuran Aydın eski Belediye Başkanı Hüseyin Aksu, 9 yılda 20 milyar dolar yatırımla kuracağı emekli köyleri için araziyi belirledi. Projenin gerçekleştirilmesi için 1-2 yıllık zaman var. Ancak Hüseyin Aksu ilk Norveçli emekli kafilesinin Türkiye'yi tanıması için bu yaz sonunda Türkiye'ye geleceğini söyledi. Aksu ‘Önceki açıklamalarımızda biraz aceleci davrandık. O nedenle şimdi temkinliyiz. Yaz sonu muhtemelen yeterli sayıda emekli kafilesi İstanbul'a gelerek, ülkemizi tanıyacak. Onları, emeklilere 7 yıldızlı otel hizmeti veren kurumlara yerleştireceğiz. Buraya geldiklerinde bu hizmetin aynısını vereceğimizi anlatacağız' dedi.

TÜRKİYE EN UYGUN ÜLKE

AKSU bu yatırımın gerçekleşmesinde Türkiye'nin gösterdiği ekonomik büyüme ve kavgasız ortamın da etkin olduğunu belirterek ‘Böyle büyük bir yatırımı finanse edecek olan kurumlar onaydan önce yatırım yapılacak ülkenin potansiyeline fiyatlarına ve istikrarına bakar. Türkiye'nin şu anki yapısı bütün bunları sağlıyor' diye konuştu. Aksu yatırımın 2015 yılına kadar biteceğini söyledi. Aksu ‘Bizim avantajımız büyük. Norveçli belediyeler emekli başına 18 bin dolar harcıyor. Biz daha iyi hizmeti ayda 10 bin dolara sağlayacağız. 100 bin emekliye hizmet verildiğinde ayda 1 milyar dolar yapar' dedi. 100 bin kişiye de iş yaratılacağını söyleyen Aksu arazi ile ilgili olarak Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ile görüştüklerini söyledi. Aksu projenin Türkiye ayağı için Çeşme'de iki bin 500 dönümlük bir arazinin tahsisi çalışmaları son aşamaya geldiğini belirtti.

Norveçli belediyeler ortak olacak

AKSU Norveç'teki 50'ye yakın belediyenin arazi işlemlerinin tamamlanması sonrası şirkete ortak olma taahhüdünde bulunduğunu ifade etti. Sırada Almanya, İngiltere ve İrlanda gibi ülkelerin de bulunduğu söyleyen Aksu ‘Bu nedenle Türkiye'de yapılacak proje için sıfır risk ortamının yaratılmasını bekliyoruz. Yasal mevzuat ve hizmet altyapısı olarak ileride sorun çıkarsa hem bu proje biter hem de Türkiye'nin de turizmi yara alır. Çünkü İspanya şu anda bunun sıkıntısını yaşıyor' dedi. Projenin uluslararası anlamda Türkiye'nin prestiji olduğunu, bu nedenle hukuki sorunların yaşanmaması için titiz hareket ettiklerini ifade eden Aksu ‘Biz bu projenin siyasi bir havaya girmesini istemiyoruz' dedi. Mart ya da nisan ayında Romanya-Köstence'de iki bin konutluk yatırımın temelini atmayı planladıklarını aktaran Aksu, Çeşme'de bir yıl içinde 20 bin konutun yapımını tamamlamayı planladıklarını söyledi. Aksu başarılı olunması halinde İstanbul, İzmir,  Ankara  ve Antalya'ya yakın yerlerde dört noktada 20 kent kurulmasının öngörüldüğünü aktardı. Norveç'te 800 bin emekli olduğunu söyleyen Aksu ‘Burada emekliler arasında intihar oranı yüzde 10. Proje biraz da bunun önüne geçecek' diye konuştu. (Star)