İmar vurgunlarına isyan!

İmar vurgunlarına isyan!İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis üyesi Sağ, Dişli'nin adının karıştığı olayın 4 binde bir olduğunu söylüyor


Türkiye 2 haftadır Silivri'deki arsa yolsuzluğunu konuşuyor. AKP Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli'nin de adının karıştığı olay siyasi bir kirize doğru sürüklendi. Dişli'nin banka kredisi çıkarması ve imar tadilatı karşılığında 1 milyon dolarlık sözleşme imzaladığı iddia edildi. 13 milyon dolara arsanın son sahibi İngiliz hipermarketler zinciri TESCO'nun imar tadilatları sürecine dahil olduğu belgelendi. Bütün bu gelişmeler sonunda Dişli geçen hafta yaptığı basın toplantısı yaptı. Yaptığı açıklamada özellikle skandalın patlamasını sağlayan CHP'ye yüklendi ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis üyelerini hedef seçti. Dişli yaptığı açıklamada: "Söz konusu imar tadilatı oy çokluğu ile geçti. Sadece bir kişi ret oyu kullanmış. Evet oyu veren CHP'lilelere ben mi baskı yaptım" dedi. Dişli'nin bahsettiği o CHP'liyi VATAN buldu. CHP'li meclis üyesi Hüseyin Sağ ile 'imar vurgunlarını ve dönen dolapları' konuştu. Sağ'ın ağzından İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ndeki imar manzaraları...

SİSTEM NASIL ÇALIŞIYOR?: Gelişmiş ülkelerde her yerleşim yerinin bölgesel planı vardır ve buna göre hareket edilir. Hangi parselde ne kadar inşaat yapılacağı, hangi parselin ticaret alanı, hangi parselin sağlık alanı olduğu bellidir. Şehir planlamacısı adını verdiğimiz teknik elemanlar da böyle çalışır. Ancak işe siyaset girince sistem değişiyor ve parsel bazında değişiklikler başlıyor. Sadece kamu yararı varsa parsel bazında değişiklik yapılabilirken İstanbul'da kişi yararı ön plana çıkıyor.

 SERMAYESİZ PARA KAZANMA: İstanbul'da arsalar değerleri son yıllarda çok arttı. İmar planları ise bu arsalara ne kadar büyüklükte ve ne çeşit yatırımlar yapılabileceğini ortaya koyar. Eğer arsanıza normal şartlarda 3 katlı bir bina yapılacakken imar tadilatı ile bu 10 katlı bir rezidansa dönüşürse müthiş bir rant ortaya çıkar. Arsanın değeri birden üçe, hatta dörde katlar. Bunu yaparken de bir yatırım yapmanıza gerek yoktur. Sermaye koymadan para kazanırsınız. İstanbul'da böyle 4 yılda en az 4 bin tadilat yapıldı. Ortaya çıkan rant milyar dolarlarla tarif edilebilir.

HERKES TADİLAT YAPTIRABİLİR Mİ?: Gücünüz varsa olur. Hatta bunu bir örnekle açıklayayım. Belediyenin şirketi olan  Kiptaş  Bakırköy'de plan tadilatı yapıyor. Bunun üzerine hemen yan parseldeki arazinin sahibi de geliyor ve aynısı bana da yapın diyor. Ama tabii bu reddediliyor. Reddeden kim, Meclis. Fotoğrafa öbür tarafından bakalım. Kiptaş, İBB Başkanı Kadir Topbaş'a bağlı. Kendi şirketinize özel karar çıkartıyorsunuz. Meclis benim, başkan benim, şirket benim. Krallık gibi...

KİŞİSEL FAYDA MI?: Kesinleşmemiş şeyleri söyleyemem ama Kılıçdaroğlu'nun açıkladığı belge de ortada. Normal vatandaş müracaat ediyor, izin 3 kat. Ama başka birisi gelip rezidans istiyor ve kabul ediliyor. Ortada bir rant var ve bu da birilerinin cebine gidiyor. Bu para sadece arsa sahibinin cebine gitmez, paylaşılır. İşin doğasında bu yok mudur?

 AKP'LİLER DE İSYAN EDİYOR: Bu tür uygulamalara AKP ve CHP içinde karşı çıkan arkadaşlar var. Hatta AKP'li arkadaşlarla da konuşuyoruz ama başımızda 'grup kararı' denen bir kılıç var. Karar alınma aşamasına gelince kılıç devreye giriyor. Dün AKP'li bir üyeyle görüştüm. Bana, "Biz nelere oy vermişiz" dedi. Hatta bazıları oylama öncesi gelerek bana 'Şu dosyaya ret oyu verir misin?" diye ricada bulunuyor. Çünkü oybirliği ile geçerse mahkeme sürecinde sorun yaşanıyor. Oy çokluğu olduğunda hukuki açıdan güç kazanıyorsunuz. Ben AKP'li üyenin isteğiyle 'ret' oyu kullanıyorum. O ise grup kararı yüzünden 'evet' diyor.

CHP'DE GRUP KARARI YOK MU?

Bizde de var ancak ben 1 yıl grup toplantılarına katılmıyorum. Hatta benim şimdiye kadar ihraç edilmem gerekirdi ama haklı olduğum için hala görevdeyim. Meclis tutanakları incelenirse ortaya çıkar. Kaç defa imar tadilatıyla ilgili söz alıp eleştirdim. AKP Grup Başkanı'ndan cevap beklerken benim grup başkanım söz alıp 'Hüseyin Sağ'ın görüşü kendini bağlar. Grup olarak bu tadilatı destekliyoruz' demiştir.

İBB Meclisi

222 AKP

74 CHP

18 ANAP

12 DYP

1 SHP

3 SP

17 BAĞIMSIZ

Toplam: 347

Vatan