IMF: Mortgage zararı artarsa büyüme yine düşer

IMF: Mortgage zararı artarsa büyüme yine düşer

Bu yıla ilişkin küresel büyüme beklentisini yüzde 4.4'ten 4.1'e düşüren Uluslararası Para Fonu (IMF), bu öngörünüsünün gerçekleşeceğinden de şüpheli.IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn, ABD ve Avrupa bankalarının yüksek riskli mortgage piyasasında daha fazla zarara uğramaları halinde, büyümenin tahmin ettikleri yüzde 4.1 seviyesini yakalamayabileceğini söyledi. Afrika gezisi sırasında yaptığı açıklamada,

AVRUPA BORCU NETLEŞMEDİ: Burkina Faso'nun başkenti Ouagadougou'da konuşan Strauss-Kahn, gelişmekte olan ekonomilerin 2008 yılında hızlı büyümeye devam edeceklerini, ancak yine de zengin ülkelerdeki yavaşlamanın etkilerinden kaçınamayacakları uyarısında bulundu. "Aşağı yönlü riskler var mı? Evet tabii ki var" diyen Strauss-Kahn, şunları söyledi: "Özellikle bugün mortgage krizinden doğan borçların tamamının ortaya çıkıp çıkmadığını bilmiyoruz.
ABD'de bunların çoğu açığa çıkmış gibi görünüyor. Birçok uzman Avrupa'da daha hálá açıklanmayan kayıplar olduğunu söylüyor, yani bunu bilmek çok zor.

GÜZEL SÜRPRİZLER OLABİLİR: Tahvilleri sigortalayan, kredi sigorta şirketlerinin durumu ile ilgili kaygılarını da dile getiren Strauss-Kahn, "Eğer krizde yeni bir düğüm noktası olursa, o zaman büyüme konusunda muhtemelen kötü haberler alacağız. Eğer daha fazla zarar olmazsa o zaman muhtemelen tahminler doğru çıkacak. Hatta belki güzel sürprizler bile olabilir" dedi. Bilindiği kadarıyla
ABD bankaları ve düzenleyici kurumlar tahvil sigorta şirketi Ambac'ı kurtarmak için bir plan oluşturmaya çalışıyor.

2009'DA YENİDEN HIZLANACAK: "Geçen yıl yüzde 4.9 olan global ekonomik büyüme, rekor petrol fiyatlarına ve dünya genelinde artan gıda maliyetlerindeki artışa rağmen güçlü oldu" diyen Strauss-Kahn, "Eğer bilinmeyen bir şey kalmadıysa o zaman, 2008 sonunun daha iyi olacağını ve dünya ekonomisinin 2009 başında yeniden hızlanacağını beklemek mantıklı olur" diye konuştu.

Gelişmekte olanlar geç etkilenebilir

IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn, hızlı büyüyen gelişmekte olan ekonomilerin, kredi krizinden olumsuz etkilenen gelişmiş ülkelerden ayrıldığı yönündeki piyasa görüşlerini reddetti. Strauss-Kahn, şöyle konuştu: "Onlardan ayrılmaları mümkün değil. Gelişmiş ülkelerdeki gerilemenin, gelişmekte olan ekonomilere etkisinde belki bir gecikme olabilir. Geçen yıl gelişmekte olan ekonomilerin dünya genelindeki ortalama büyümedeki payı 4'te 3 oranındaydı. Bu yıl daha da büyük olabilir."


(Hürriyet)