İnan Kıraç: Riva ve Florya projelerine oyum evet değil!

İnan Kıraç: Riva ve Florya projelerine oyum evet değil! İnan Kıraç: Riva ve Florya projelerine oyum evet değil!

Galatasaray'ın Olağanüstü Genel Kurulu'nda söz alan Galatasaray Vakfı Başkanı İnan Kıraç, "Ülkemizin içinde bulunduğu durum, dövizin seyri tüm diğer etkenler düşünüldüğünde benim kararım evet değil" dedi.


Tarihi Genel Kurul'da İnan Kıraç şoku! Benim oyum...Galatasaray'ın Olağanüstü Genel Kurulu'nda söz alan Galatasaray Vakfı Başkanı İnan Kıraç, "Biraz daha dayanalım, dişimizi sıkalım. Çünkü ülke olarak kritik bir durumdayız. ülkemizin içinde bulunduğu durum, dövizin seyri tüm diğer etkenler düşünüldüğünde benim kararım evet değil" dedi.


Galatasaray Kulübünde, mali darboğazdan çıkabilmek için planlanan Riva ve Florya arazilerinin değerlendirilmesi projelerinin görüşüleceği olağanüstü genel kurul başladı.


Maslak'ta bulunan UNIQ İstanbul Gösteri Merkezi'de gerçekleştirilen kongrede sarı-kırmızılı kulüp yönetimi, Riva ile Florya'da bulunan araziler için hazırlanan ve Toplu Konut İdaresi Başkanlığının (TOKİ) iştiraklerinden Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı ile ön protokolü yapılan projelerin hayata geçirilebilmesi için genel kurul üyelerinden onay isteyecek.


Kongrenin gündeminde konu, "Taşınmazların değerlendirilmesi amacıyla ve bundan elde edilecek gelirin büyük kısmının Galatasaray Kulübü ile bağlı kuruluşlarının borçlarını ödemek, finansal yapılarını güçlendirip, mali bağımsızlığını sağlamak üzere kullanmak şartıyla, 29 Haziran 2016 tarihinde Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı ile imzalanan ön protokole uygun olarak nihai sözleşme imzalamak üzere yönetim kurulunun tam olarak yetkilendirilmesinin görüşülüp karara bağlanması." şeklinde yer aldı.


Genel kurula yönetim tam kadro katılırken, eski başkanlardan Alp Yalman ve Faruk Süren ile kulübün duayen isimlerinden İnan Kıraç da hazır bulundu.


ÖZBEK: 5 SENEDE ÖDEDİĞİMİZ FAİZLE BİR RİVA GİTTİ 

Divan Başkanı İrfan Aktar genel kurulda projeyi anlatması için başkan Dursun Özbek'e ilk olarak söz verdi. Başkan Dursun Özbek yaptığı konuşmada Riva arazisinin geçmişi ve yakın dönemde yapılanları anlatarak Galatasaray'ın tarihinin en önemli genel kurullarından birini gerçekleştirdiği ifade etti. Başkan Özbek ardından Florya Metin Oktay Tesisleri'nin bulunduğu arazi için genel kurul üyelerini bilgilendirdi.


Dursun Özbek Galatasaray'ın borcunun 1,5 milyara yaklaştığını ve bunun yarısının bankalara faizli borç olduğunu ayrıca her 5 senede ödedikleri faizle bir Riva'nın gittiğini tekrarlarken konuşmasını şöyle sürdürdü. "Gelirimiz yüksek yılda 150 milyona yakın gelirimiz var ancak 2020'ye kadar gelirlerimiz temlikli. Seçildiğim günden beri Galatasaray'ın mali yükünü kaldırdığımız takrirde herşeyi rahat yönetebiliriz çünkü gelirlerimiz yeter. Bu borcu ödemek için yeni kaynak yaratmak var. Hisse satışına karşıyım, elimizdeki asetleri değerlendirelim. Aynısı Real Madrid, Manchester United bunu yapıp kuyunun dibinden çıkmışlar. Bunu yapıp sportif başarıya yönelelim. 


Benim birinci görevim Galatasaray'ın mali bağımsızlığını kazanmasını gerçekleştirmek. Sayın Genel Kurul yolun sonuna geldik. Buradan çıkalım. Durumumuz bu çıkışa destek verecek bir önerisi olan varsa hemen gelsin değerlendirelim. Fakat bugüne kadar herhangi bir çağrı olmadı. Bunu yaptıktan sonra Galatasaray'ın gelecek yönetimlerine mali disiplini sürdürmeleri için Galatasaray Kriterleri adı altında, Galatasaray nasıl yönetilmeli diye bir çalışma içindeyiz. Ve kimsenin bir daha Galatasaray'ı aynı borçlu duruma getirmemesi için çalışma içindeyiz."


RİVA VE FLORYA İÇİN GÖRÜNTÜLÜ SUNUM YAPTI

Başkan Dursun Özbek konuşmasının devamında Riva ve Florya arazileri için görüntülü sunum yaparak projeyi üyelere şöyle anlattı: "Bir çalışma içine girdik protokol imzaladık. Nasıl bir çalışma içine girdiğimizi size anlatacağım. Riva'da 250 bin metrekare inşaat alanı Emlak Konut ile protokol sonrasında 400 bin metrekareye yükseldi ve tahmini gelir hedefi 300 milyon dolar. Florya yeşil alan ve inşaat izni yok. Emlak Konut işbirliğinden sonra 40 bin metrekare inşaat alanı ve tahmini gelir 200 milyon dolar gelir.

Riva tek başına yetmiyor mu diyorlar. Evet yetmiyor. Yetse bile önce Florya'yı önce düşünüyorum. Çünkü Riva'da imar hakkımız var, istediğimiz zaman yaparız. Florya'da yok ve. Bunu ancak bu şekilde yapabiliriz. Tercih yapacağız ya bu kanamalı durum devam edecek ya bu kanamayı durduracağız.


Rivanın parsel parsel satılması mümkün olamaz. Bütün gayrımenkullerimiz ipotekli. Bir satış pozisyonuna girmek için önce ipoteğin kalkması gerek. Emlak Konut ile işbirliğinde hasılatın paylaşımı yüzde 80 bizim yüzde 20 onların olarak gerçekleşecek. Florya taşınırsa buraya karşılık 250-300 dönüm civarında bir araziyi istedim ve stada yakın olacak. Aksi halde Florya'dan çıkmayız. 2023 yılında Cumhuriyetimizin 100. yılında Galatasaray'ımızı pırıl pırıl sıkıntısız bir hale getirmek istiyorum.

Bu arazileri kaybedeceğiz ama yerine yenilerini de eklemek amacındayız. 3. Havalimanı yakınında 2 milyon metrekare arsanın üst hakkı için görüşüyoruz.

Bu anlaşma paralel GSGM ile bildiğiniz stadın çatı davası var. Üst kullanım hakkımız yok.


"STADIN ÜST KULLANIM HAKKINI DA ALACAĞIZ" 

"Stadın üst kullanım hakkını da protokol imzalaması sonrasında hemen alacağız. Ayrıca buraya salonu da yapacağız ve bunlar için Galatasaray'ın kasasından bir kuruş çıkmayacak. Günü kurtarma peşinde değilim. Benim başkanlığı 2018 yılında bitiyor. Projeye bakın 2023'lere kadar sürüyor. Ben, bizden sonraki yönetime pırıl pırıl Galatasaray'ın borçlarından arındırıldığı ve kendine yettiği doğru yönetildiği bir sistem bırakmak istiyorum. Galatasaray nasıl yönetilmeli ki tekrar bu borç sarmalına girmesin. Bunu da bir ortak çalışma ile hep beraber yapacağız."


İNAN KIRAÇ: BENİM OYUM EVET DEĞİL, PROJE DOĞRU OLSA DA ZAMANLAMA KÖTÜ"

Galatasaray'ın Olağanüstü Genel Kurulu'nda söz alan Galatasaray Vakfı Başkanı İnan Kıraç, başkan Dursun Özbek'in sunumunu beğendiğini belirtti ancak projenin gerçekleşmesi için "Şu anda doğru zamanda mıyız" sorusunu sordu.


Kıraç sözlerine şöyle sürdürdü: "Galatasaray Türkiye'nin en önemli spor markasıdır. Türkiye'ye bütün spor dallarını getiren kurumdur. Bu yüzden sorunlarımıza Devlet de destek olmalıdır. Gerekirse diğer kulüplerle de birleşelim, kapı kapı dolaşalım, Sayın Cumhurbaşkanı'na çıkalım derdimizi anlatalım. Anlatılan güzel şeyler var. Biraz daha dayanalım, dişimizi sıkalım. Çünkü ülke olarak kritik bir durumdayız. ülkemizin içinde bulunduğu durum, dövizin seyri tüm diğer etkenler düşünüldüğünde benim kararım evet değil"


Hürriyet

Haber AA'da şu şekilde yer aldı


 Galatasaray camiasının duayen isimlerinden, Galatasaray Eğitim Vakfı Başkanı İnan Kıraç, kulübün Riva ve Florya arazilerinin değerlendirilmesi için gerçekleştirilen olağanüstü genel kurulda, yönetim kuruluna yetki verilmemesi yönünde oy kullanacağını söyledi.


Maslak'ta bulunan UNIQ İstanbul Gösteri Merkezi'de gerçekleştirilen kongrede söz alan Kıraç, Türk Telekom Arena'nın yapımı sırasında Galatasaray Kulübüne verilen sözlerin yerine getirilmediğini savunarak, Riva ve Florya'yı değerlendirmek yerine, kulübün haklarını araması gerektiğini belirtti.


Galatasaray, Beşiktaş ve Fenerbahçe kulüplerinin büyük markalar olduğunu aktaran İnan Kıraç, federasyonlar ve devletin, kur farkından doğan zararları için bu kulüplere destek vermesi gerektiğini savundu.


Kıraç, Türkiye'nin içinde bulunduğu şartları göz önüne almaları gerektiğini vurgulayarak, "Çok güzel bir çalışma yapılmış. Acaba bugün doğru bir gün mü? Bu toplantı yeterli bir toplantı mı? Bir referandumla Galatasaray üyesi olan herkesten görüş sorulmalı. Yapılan çalışmalar faydalıdır ama bugünkü şartlar altında bu yetkiyi, Türkiye'nin içinde bulunduğu durum nedeniyle beklememiz gerektiğine inanıyorum." diye konuştu.


Riva ve Florya arazilerinin değerlendirilmesi için yönetim kuruluna yetki verilmesi oylamasında "hayır" oyu kullanacağını açıklayan İnan Kıraç, "Çalışmalar kaybolmaz, dursun. Önce önümüzü görelim. İngiltere, Avrupa Birliği'nden çıkma kararı verdikten sonra parası yüzde 25 değer kaybetti. İngiltere'de emlak fiyatları yüzde 15 geriledi. Türkiye'nin önümüzdeki 3 ay içinde ne durumda olacağını görmemiz lazım. Acil paraya ihtiyacımız var. Bugünkü çözüm değildir. Dikkat ederseniz, ilk paranın girişi önümüzdeki senenin ortasına denk geliyor. Madem ki bu kadar sıkıntılı günler geçirdik, bunu biraz daha çekelim. Yönetimimiz çalışsın. Bugün bu karar için benim oyum 'evet' değildir. Bunu üzülerek söylüyorum." ifadelerini kullandı.


AA