Köşe Yazarlarımız

Köşe yazıları

Kardeşler mirastan nasıl mahrum edilir? Köşe yazıları

Kardeşler mirastan nasıl mahrum edilir?

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Biz eşimle 80’li yaşlardayız. Aile yakınları olarak en yakın kardeşler var. Gayrimenkullerimizin intifa hakkını muhafaza ile kuru mülkiyetini hayır kurumlarına bağışlamak istiyoruz. Ancak ortak intifa hakkı olmaz diyorlar, bunu nasıl hallederiz?' sorusunu

Devamını Oku
Kat maliki her bağımsız bölüm için ayrı oy hakkına sahip mi? Köşe yazıları

Kat maliki her bağımsız bölüm için ayrı oy hakkına sahip mi?

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Bir sitede yöneticiyim. Kat Mülkiyeti Kanunu’nda toplam oyların yüzde 3’ü sınırlaması var. Bir kişi en fazla 1 mi, yüzde 5 olan 12 mi, yüzde 3 olan 82 vekalet mi alabiliyoruz?' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Gelecek senenin aidatı bu sene toplanır mı? Köşe yazıları

Gelecek senenin aidatı bu sene toplanır mı?

800 bağımsız bölümden oluşan bir sitede oturuyoruz ve senelik 2 bin 800 TL aidat kararı alındı. Şimdi de gelecek seneki aidata mahsuben 500’er TL daha toplanmasına karar verildi. Gelecek senenin aidatı bu sene toplanır mı? 

Devamını Oku
Müteahhit projeye uymazsa tazminat hakkı doğar mı? Köşe yazıları

Müteahhit projeye uymazsa tazminat hakkı doğar mı?

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Arsamızı yedi yıl önce müteahhide verdik. Binayı yaptı bitirdi ama binanın ana giriş kapısına yapılması gereken, engelliler için eğimli girişi yapmadı. Benim engelli bir annem var. Buna karşı ne yapabiliriz? ' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Apartman karar defterini kimler imzalar? Köşe yazıları

Apartman karar defterini kimler imzalar?

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun '“Divanın imza yetkisi yoktur” demişsiniz. Ben de buna katılıyorum ancak bu “500 kişilik bir sitede karar defterini her kat maliki imzalamalı” demek oluyor. Pratikte uygulama ne şekilde olmalı ki kanuna uygun hale gelsin?' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Gayrimenkulde ortaklığın giderilmesi! Köşe yazıları

Gayrimenkulde ortaklığın giderilmesi!

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Annemin bir dairesi vardı, annem vefat etti. Diğer kardeşim bu evde oturmaya devam etti. Ben kira istiyorum vermiyor, ortaklığın giderilmesi taleplerinde ise ev değerinin altında satılacak. Ne yapmalıyım?' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Ortak gayrimenkul izinsiz kullanılırsa ne olur? Köşe yazıları

Ortak gayrimenkul izinsiz kullanılırsa ne olur?

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Evimize beş kardeş hissedarız. Bir kardeşimizin oğlu (yeğenim) burayı sürekli kullanıyor, iki kardeş olarak bu duruma razı değiliz. Yasal olarak ne yapabiliriz?' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Kiracı kirayı ödemezse ne olur?  Köşe yazıları

Kiracı kirayı ödemezse ne olur? 

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun '11 aydır kiracımız kirayı ödemiyor. Biz de borcun karşılığı 11 aylık kira tutarını tek senet oluşturduk. Fakat bana zorla senet imzalattılar diye bizi şikayet etmiş. Karakolda ifade verdik, sonuç ne olabilir?' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Gürültü yapan kiracı nasıl çıkarılır? Köşe yazıları

Gürültü yapan kiracı nasıl çıkarılır?

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Kiracım komşularımı rahatsız edercesine eşi ile kavga ediyor.  Ben kiracıyı ivedilikle nasıl çıkarabilirim? 15 Eylül’de kontrat bitiyor.' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Bankadan ev alırken nelere dikkat etmek gerekir? Köşe yazıları

Bankadan ev alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Bir bankanın ev sattığını ilanda gördüm ve site üzerinden teklif verdim. Ev tahliye edilmiş, tapu bankaya geçmiş. Ben bu evi alsam ileride sıkıntı olur mu?' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Vefat eden kişinin mirası nasıl paylaşılır? Köşe yazıları

Vefat eden kişinin mirası nasıl paylaşılır?

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Vefat eden kişinin çocukları yoksa, miras eş ve kardeşlerine kalır diyorsunuz. Bu miras, veraset ilamındaki paylar oranındaki gibi midir?' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Kooperatif aidatları şahıs hesaplarına yatırılmaz! Köşe yazıları

Kooperatif aidatları şahıs hesaplarına yatırılmaz!

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Kooperatif aidatları yönetim kurulu üyesi bir kişi adına yatırılıyor. Bu durumda bir sakınca olur mu?' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Çatı onarımına tüm kat malikleri katılır mı? Köşe yazıları

Çatı onarımına tüm kat malikleri katılır mı?

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Beş katlı,beş daireli bir binanın en üst katında oturmaktayım. Ancak çatı akmakta. Bu çatının onarımı için kış gelmeden girişimde bulunmalıyım. Buna tüm kat malikleri katılmalı mı?' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Tapuya şerh nasıl konulur? Köşe yazıları

Tapuya şerh nasıl konulur?

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Babamızdan 15 bin metrekare  içerisinde 4 kagir 2 ahşap ev bulunan bir arazi, 6 hissedara intikal etti. Hissedarlardan biri bu evi yeniden yaptı. Bu durumda diğer hissedarların bu ev üzerindeki hakkı nedir?' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Binalardaki ortak alanları başkası kullanabilir mi? Köşe yazıları

Binalardaki ortak alanları başkası kullanabilir mi?

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Annemle karşılıklı binalarda oturuyoruz. Annemlerin binasında kapalı otopark var, bizim binada yok. Annemin aracı yok, benim var. Ben aracımı annemlerin otoparkına park etsem olur mu?' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Kardeşler mirastan çıkarılabilir mi?  Köşe yazıları

Kardeşler mirastan çıkarılabilir mi? 

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Kardeşlerimi mirasımdan men etmek ve tüm mallarımın eşime kalmasını istiyorum. Noterden vasiyet yapsam olur mu? Vasiyette bankadaki ve tapudaki mallarımı ayrı ayrı belirtmem gerekli mi?' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Kooperatif dairesi müteahhitin borcundan dolayı riske girer mi?  Köşe yazıları

Kooperatif dairesi müteahhitin borcundan dolayı riske girer mi? 

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Müteahhitten inşaat halindeyken bir bina aldım.Şartları kağıda yazdık.Ödemeleri yaptım ve kat irtifakı yazılı tapu aldım. Bazı muafiyetler olduğu için inşaatı kooperatif olarak yaptığını söyledi. Zararım olur mu?' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Miras malları eş rızası olmadan satılabilir mi? Köşe yazıları

Miras malları eş rızası olmadan satılabilir mi?

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Babama bir seri gayrimenkul miras kaldı. Bunların çoğu hepsi hisseli. Annem hayatta ve biz varız. Babamın,bizlerin haberi olmadan hisselerini satmasını istemiyoruz. Buna karşı nasıl önlem alırız?' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Kat maliklerinin onayı alınmadan onarım yapılabilir mi?  Köşe yazıları

Kat maliklerinin onayı alınmadan onarım yapılabilir mi? 

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Sitelerde kat maliklerinin rızası alınmadan inşaat, onarım, dış badana ve boya yaptırılabilir mi? Bağımsız bölümlerin onarımı için kat maliklerinin rızası gerekli midir?' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Taraflar anlaşarak mirası bölüşebilir mi? Köşe yazıları

Taraflar anlaşarak mirası bölüşebilir mi?

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Vefat eden kardeşimin taşınmazları ve bankadaki parası eşine ve bize kaldı. Eşine istediği evi ve bankadaki parayı kendisine bırakmayı, kalan evi de bizlerin bölüşmemizi önereceğiz. Miras işlemini noterde mi yapabiliriz?' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Hasar gören daire tadilatı site yönetiminden talep edilebilir mi? Köşe yazıları

Hasar gören daire tadilatı site yönetiminden talep edilebilir mi?

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun '12 dairelik apartmanın zemin katında oturmaktayız. Atıklar zemin kattaki dairelerin iç kısmında çökmeye neden oldu. Evime yapılacak tadilatları sigortaya bildirmeden site yönetiminden talep edebilir miyim?' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Kapıcı dairesi kiraya verilebilir mi? Köşe yazıları

Kapıcı dairesi kiraya verilebilir mi?

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun '10 daireli bir binada daire satın aldım. Binanın girişinde bir daire var ve burası kapıcı dairesi.Müteahhit bu yeri kiraya vermiş, kiraları da kendisi alıyor. Biz kapıcı dairesinin elektrik ve su parasını ödüyoruz. Biz ne yapabiliriz? ' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Apartman yönetici yardımcısı nasıl istifa eder? Köşe yazıları

Apartman yönetici yardımcısı nasıl istifa eder?

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Bir binada yönetici yardımcılığı yapmaktayım. Gerek işlerimden dolayı gerekse apartmandaki düzensizlikten dolayı bu işi bırakmak istiyorum. Nasıl bırakabilirim?' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Yarım kalan inşaat projelerinin mağdurları ne yapmalı? Köşe yazıları

Yarım kalan inşaat projelerinin mağdurları ne yapmalı?

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Anlaşma yaptığımız müteahhit inşaatı yarım bıraktı. Anlaşmada 18 ay sonra bitirmezse hak sahiplerinin mağduriyetini karşılayacağı yazıyor. Nasıl bir yol izlemeliyiz?' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Vekalet ilişkisi içinde alacakların zaman aşımı süresi kaç yıldır? Köşe yazıları

Vekalet ilişkisi içinde alacakların zaman aşımı süresi kaç yıldır?

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Bizim bir ev yerimiz ve içinde müstakil ev vardı. Devlet istimlak etti. Babam istimlak edilen yerle ilgili olarak “Paramı alabilir” diye güvendiği birine vekalet vermiş. Bu kişiyi nasıl bulabilirim, hangi yolu izlemeliyim?' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Boşanma durumunda daha önce alınan evden hak talep edilir mi? Köşe yazıları

Boşanma durumunda daha önce alınan evden hak talep edilir mi?

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Oğlum 3 yıl önce evlendi. Evlenmeden evvel bir araba ve kredi kullanmak suretiyle ev aldı. Ev borcunu halen de ödüyor. Boşanma durumunda eşi bu araba ve evden hak talep edebilir mi?' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
İzaleyi şuyu davasında dikkat edilmesi gerekenler! Köşe yazıları

İzaleyi şuyu davasında dikkat edilmesi gerekenler!

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Babam bir tarlanın 1/2’sine sahipti. Mirasçılardan biri tarladaki hissesini ne satıyor ne alıyor. İzaleyi şuyu davası açacağım. Dava açılınca bize ait olmayan 1/2 hissenin sahibi de işin içine giriyor mu?? sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Kiracı hangi durumlarda icraya verilir? Köşe yazıları

Kiracı hangi durumlarda icraya verilir?

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun '8 yıldır kiracıyım.Kiralarımızı peşin ödüyoruz. Ev sahibiyle tartıştık.Kira ödeme günü net değildir diyerek beni icra takibine almış. Ne yapabilirim' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Kooperatif genel kurullarında denetim raporu önemli mi? Köşe yazıları

Kooperatif genel kurullarında denetim raporu önemli mi?

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Üç yıl önce yapı kooperatifimiz tasfiye kararı aldığı halde yönetim 2017-18’de genel kurul çağrısı yapmadı. Genel kurulu yapılmamış geçmiş yılların bilançoları sonradan onanabilir mi? sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Babadan kalan mirasta malları kim yönetir? Köşe yazıları

Babadan kalan mirasta malları kim yönetir?

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Babamın vefatından sonra 5 kardeşe miras kalmıştı. Fakat ben ve ablam reşit olmadığımız için bizim hakkımız annemizdeydi. Annem büyük abimize vekalet verdiği için malların büyük bölümünü kaçırdı. Napabiliriz?' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku