Köşe Yazarlarımız

Köşe yazıları

Borç yokken verilen ipotekli tapu için ne yapılabilir? Köşe yazıları

Borç yokken verilen ipotekli tapu için ne yapılabilir?

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Bir projeden 2014’te iki daire aldım. Hiçbir borcum yok ama bana ipotekli tapu verdiler. Şimdi bana bankaya dava açmam gerektiğini söylüyorlar Siz ne dersiniz? ' sorusunu yanıtladı

Devamını Oku
Site denetçisinin görevleri nelerdir? Köşe yazıları

Site denetçisinin görevleri nelerdir?

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 380 daireli yazlık sitenin denetçisiyim. Kat Mülkiyeti Kanunu’na göre her yılın ilk ayında denetim yapmak ve denetim raporunu kat maliklerine taahhütlü mektupla bildirmek zorunda mıyım?' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Arz fazlası konut stoku müteahhitleri zor durumda bıraktı! Köşe yazıları

Arz fazlası konut stoku müteahhitleri zor durumda bıraktı!

Yeniçağ Gazetesi’nde köşe yazarı olan Esfender Korkmaz bugünkü yazısında, konut sektöründeki arz fazlası üretimi ele aldı…

Devamını Oku
Bina dayanıklılık testi her zaman yaptırılabilir mi? Köşe yazıları

Bina dayanıklılık testi her zaman yaptırılabilir mi?

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun '5/7 hissesi annem, babam ve bende olan binada 2/7 hisse bir başka ailenin. Evi yeniden yaptırmak istiyoruz ama 2/7 hisseye sahip olanlar buna yanaşmıyor. Depreme dayanıklılık testi yaptırıp sonra yeni bina yaptırabilir miyiz?' sorusunu yanıtladı

Devamını Oku
Deprem sigortasına talep patladı! Köşe yazıları

Deprem sigortasına talep patladı!

İstanbul’ da 26 Eylül’de Silivri açıklarında yaşanan 5.8’lik depremden sonra vatandaşların deprem sigortasına olan talebi artış gösterdi. Bir hafta gibi bir sürede poliçe satışında yüzde 70’e yakın yükselme yaşanırken, 350 bin ev sahibi de DASK yaptırdı…

Devamını Oku
Ortak gayrimenkulün kullanımı nasıl olur? Köşe yazıları

Ortak gayrimenkulün kullanımı nasıl olur?

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Babamın bir arsada hissesi bulunuyor. Bu arsanın da yanında özel okul var. Özel okulun arsa etrafına çitlerle kapatıldığını, kamuya ait sokağın girişine de demir kapı ve bekçi kulübesi yapıldığını gördüm, bu konuda ne yapmam gerekir?' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Dairede yapılan değişiklikler 3091 sayılı kanunda mı? Köşe yazıları

Dairede yapılan değişiklikler 3091 sayılı kanunda mı?

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Dairemdeki banyo ve tuvalet olarak kullandığımız kısım diğer dairelerinkinden çok küçük. Su sızıntısı olunca fark ettik ki banyonun yarısını karşı taraf kullanıyor. Bu durumda ne yapmam, nerelere başvurmam lazım?' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Teslim edilmeyen inşaat projelerinde fesih hakkı doğar mı? Köşe yazıları

Teslim edilmeyen inşaat projelerinde fesih hakkı doğar mı?

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Belediye ve müteahhit ortaklığında yapılan inşaattan daire aldık. Bugün itibarıyla bize teslim edilmesi gereken tarih geçti ama asıl mesele inşaatın durdurulmasıdır. Proje dışı inşaat yapılmış vs. Haklarımız nelerdir? ' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Kapıcıya görevi nedeni ile konut verilmesi zorunlu mu? Köşe yazıları

Kapıcıya görevi nedeni ile konut verilmesi zorunlu mu?

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Sitemiz 13 blok ve 88 daireden ibaret. Sitede çalışan işçi site dışında oturuyor ancak kendisine her ay maaşına ek olarak ev kirası, elektrik ve su masrafları adı altında bedel ödeniyor. Bu mecburi bir ödeme midir?' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Satın alınan konut ayıplı çıkarsa ne yapılabilir? Köşe yazıları

Satın alınan konut ayıplı çıkarsa ne yapılabilir?

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Şubat 2018’de müteahhitten daire satın aldık. Ancak panjurlarda sıkıntı var. Bu ayıp için yapımcı firmanın garantisine istinaden kendisine başvurduk ama müteahhit ile ihtilafı bulunduğu gerekçesi ile gelmiyor. Nasıl bir yol izlemeliyim?' sorusunu yanıtladı

Devamını Oku
Konut yatırımı üretken yatırım değilmiş! Köşe yazıları

Konut yatırımı üretken yatırım değilmiş!

Dr. Nedim Türkmen, 2020-2022 dönemini kapsayan yeni orta vadeli ekonomi programına dair değerlendirmelerde bulundu. Nedim, "Konut yatırımı üretken yatırım değilmiş" dedi...

Devamını Oku
Kiracı nasıl tahliye edilir? Köşe yazıları

Kiracı nasıl tahliye edilir?

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Ayın 14’ü ile 30’u arası kiramı ödüyorum. Kiramı 28’inde ödedim. Kiralayan ise 25’inde beni icraya vermiş. Takibe itiraz ettim bu defa avukat benden ücretini istedi. Hem tahliyemi istiyor hem de ücretini. Sonucu ne olur?' sorusunu yanıtladı

Devamını Oku
Eşin ölümü halinde miras ve mal paylaşımı nasıl olur? Köşe yazıları

Eşin ölümü halinde miras ve mal paylaşımı nasıl olur?

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Amcam vefat etti yengem sağ. Yaklaşık 500 bin lira değerinde bir evleri ve 200 bin liralık bir ticari arabaları var. Bunlar amcamın üzerineydi. Amcamlar 6 kardeş, çocukları yok. Mallar nasıl paylaşılır?' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Bina tadilatı elde mevcut tasdikli projeye göre mi yapılır? Köşe yazıları

Bina tadilatı elde mevcut tasdikli projeye göre mi yapılır?

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun '1’inci kat hizasında zemindeki dükkanların üstünde çıkma bulunmakta. Bu çıkma sanki 1’inci kat dairelerin balkonunun devamı gibi görünmektedir. Biz bu alanları balkonlarından ayıran bir duvar koyabilir miyiz?' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Kapıcının kullandığı daire ortak alan mıdır? Köşe yazıları

Kapıcının kullandığı daire ortak alan mıdır?

6 bloklu bir sitede kooperatife ait bir daire var. Bu daire, kapıcı dairesi olarak kullanılıyor ve kapıcı 4 blok için çalışıyor. Oturduğum blok dışında bir blok tamamen arsa sahibine ait. Onun da kullanılan kooperatif dairesi için bir hakkı var mı?

Devamını Oku
Kiralanan evdeki ayıbın giderilmemesi halinde ne yapılır? Köşe yazıları

Kiralanan evdeki ayıbın giderilmemesi halinde ne yapılır?

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun '7 yıldır kirada oturmaktayım. Çürük mutfak dolapları minik sinekler üretiyor. Ben her ay kiramı da düzenli ödeyen birisiyim. Mutfak dolapları demirbaş olduğuna göre tadilatının yapılmamasından dolayı kanuni haklarım nedir?' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Miras kalan evin kullanımı nasıl olur? Köşe yazıları

Miras kalan evin kullanımı nasıl olur?

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Dedemin üzerine bir ev var. Dedem öldükten sonra annem mirasçı oluyor. 7 sene önce annem de vefat etti. Teyzem dedemin üzerine olan evde 8 senedir kira vermeden oturuyor. Bizim bunda hakkımız nedir, hakkımızı alabilir miyiz?' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Kooperatif ne zamana kadar aidat alır? Köşe yazıları

Kooperatif ne zamana kadar aidat alır?

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Bir kooperatifin inşa ettiği sitede tapudan daire aldım. Kooperatif beni ortağı yapmak istedi ama ben olmadım.Bugüne kadar masrafa iştirak ettim ama şimdi su kesildi, hizmet bitti, ben de ödemeyi kestim. Bu durumda ne olur?' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Kooperatiflerde aidat tahsilatı yapılamazsa ne olur? Köşe yazıları

Kooperatiflerde aidat tahsilatı yapılamazsa ne olur?

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Üyesi olduğum kooperatifte bazı üyelerin borcu yüklü miktarda ve yurtdışındalar. Bu üyelerden aidat tahsili nasıl mümkün olur? Eğer aidat tahsil olunamazsa evlerin satışı ile tahsilattan kalan paranın üyeye verilmesi mümkün olur mu?' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Site sakinleri kullanmadığı tesisin ücretini öder mi? Köşe yazıları

Site sakinleri kullanmadığı tesisin ücretini öder mi?

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun ''İki bloklu bir sitede daire aldım. İş yerleri borçları nedeni ile bir bankaya geçmiş. Bu dükkanların da bir problemi varmış. Pis su gideri hatalı bağlandığından zaman zaman su basıyormuş. Bu durumda sorumluluğumuz ve görevimiz nedir?' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Malvarlığımın tamamını eşime devredebilir miyim? Köşe yazıları

Malvarlığımın tamamını eşime devredebilir miyim?

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Bir daire, bir yazlık, bir otomobil ve az bir maddi birikimim var. Eşim ikinci eş. İlk eşimden iki çocuğum var, ikinci eşimden çocuk yok. Malvarlığımın tamamını eşime devredebilir miyim?' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Apartman katılım payını vermeyen malik icraya verilir mi? Köşe yazıları

Apartman katılım payını vermeyen malik icraya verilir mi?

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun ''Apartmanın genel giderlerine katılım payı ödenmemesi durumunda icraya verilir mi?'' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Yöneticiyi kat malikleri mi seçer? Köşe yazıları

Yöneticiyi kat malikleri mi seçer?

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Kocaeli’nde 40 daireli sitenin yönetimini inşaat şirketi yönetim planında almış. İnşaat firması bir danışman bulmuş, ben bugüne kadar yapılan her şey için karar defterine şerh mi koyayım? Hangi mahkemeye bireysel olarak başvurabilirim.' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Tapu iptal davası hangi durumlarda açılır? Köşe yazıları

Tapu iptal davası hangi durumlarda açılır?

Babam bize 1'er daire verdi. Ben ufak çaplı icra dosyam olduğundan, tapuyu 2 oğlumun üzerine yaptım, sonra oğlumun da icra problemleri çıktı. Daireyi veren babam sağ, kardeşlerim sağ, olayları biliyorlar. Tapu iptal davası açabilir miyim? sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Kira artışı ne zaman yapılır?  Köşe yazıları

Kira artışı ne zaman yapılır? 

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun '1 yıllık kontrat ile ev kiraladık. Kontratta kira artışıyla ilgili oran ve miktar yazmıyor. 1 yıl sonunda kontrat kağıt üstünde yenilenmedi.Ev sahibi telefonla zam yaptı.Bizim haklarımız nedir?' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Site yöneticilerine ücret ödenir mi? Köşe yazıları

Site yöneticilerine ücret ödenir mi?

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Site yöneticilerine ücret ödenir mi?' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Kat mülkiyeti olmayan binalarda kentsel dönüşüm nasıl olur? Köşe yazıları

Kat mülkiyeti olmayan binalarda kentsel dönüşüm nasıl olur?

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Ailemizden birinin annesinden kalan bir dairesi var. Ağabeyi bu daireyi kullanıp, kardeşine hakkını vermiyor. Dairenin bulunduğu apartmana kentsel dönüşüm olanağı çıktı. Ağabeyi hakkın toprak sahibinde olduğunu söylüyor. Ne yapmalıyız' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Maliklerden birinin haczi varsa gayrimenkulün satışı yapılır mı?  Köşe yazıları

Maliklerden birinin haczi varsa gayrimenkulün satışı yapılır mı? 

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Annemden kalan bir arsanın satışını yapmak istiyorum. 5 kardeşiz. Kardeşlerimin birinin kamu haczi ve icrai haczi çıkıyor. Bu bilgiye e-devlet aracılığıyla ulaştım. Bu satışı yapamaz mıyım?' sorusunu yanıtladı.  

Devamını Oku
Miras hakkı nasıl belirlenir?  Köşe yazıları

Miras hakkı nasıl belirlenir? 

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Evi alırken babam benim için kredi çekti. Ev satışından sonra tapuyu intika hakkı babamda kalmak üzere benim üzerine yaptık. İntifa hakkı sona ererse, veya vefat durumunda ablam hak isteyebilir mi?' sorusunu yanıtladı.  

Devamını Oku
Konut kredisi kullananın emekli maaşına tedbir koyulur mu? Köşe yazıları

Konut kredisi kullananın emekli maaşına tedbir koyulur mu?

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun '2015’te bir ev almak için banka kredisi kullandım. Ancak krediyi geri ödeyemeyince maaşıma haciz geldi. Kredi kullanırken eşimin de imzasını aldılar. Şimdi çalışmayan eşimin emekli maaşına tedbir koyabilirler mi?' sorusunu yanıtladı.  

Devamını Oku