Köşe Yazarlarımız

Köşe yazıları

Mülkiyeti devredilmiş daire geri alınabilir mi? Köşe yazıları

Mülkiyeti devredilmiş daire geri alınabilir mi?

Kayıtsız şartsız mülkiyeti devredilmiş bir daireyi geri istemek için herhangi bir gerekçe yasalara göre kabul edilmiyor.

Devamını Oku
Tapuya şerh koydurmak gerekli midir? Köşe yazıları

Tapuya şerh koydurmak gerekli midir?

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Satın aldığımız daire 2021'de teslim edilecek.Peşinatı ödeyip 36 ay taksit ve kalanı tutarı teslimde ödeyeceğiz.Noterden evin satışını alacağız, eve şerh koydurun diyorlar.Bunu tam bilmiyoruz, ne yapabiliriz?' sorusunu yanıtladı.  

Devamını Oku
Paylı mülkiyette malikler alanları nasıl paylaşır? Köşe yazıları

Paylı mülkiyette malikler alanları nasıl paylaşır?

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Tamamına üç ortak olarak sahip olduğumuz üç katlı binanın bir katındaki dairenin bir odasını ortaklardan biri kilitlemiş, kendine tahsis etmiş, geri kalan alanı da kiraya veremiyoruz. Böyle bir durumda hukuken nasıl davranılır?' sorusunu yanıtladı.  

Devamını Oku
Yönetim toplantısında çıkan kararlar iptal edilebilir mi? Köşe yazıları

Yönetim toplantısında çıkan kararlar iptal edilebilir mi?

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun '72 dairelik bir blokta yönetim toplantısı kararları bildirilmiyor.Yönetim kat maliki değil masrafa katılmıyor.Benim mükerrer ödemem var, icraya verebilir mi?' sorusunu yanıtladı.  

Devamını Oku
Bina projeye uygun yapılmazsa ne olur?  Köşe yazıları

Bina projeye uygun yapılmazsa ne olur? 

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Proje aykırı yapılan balkon belediye tarafından mühürlendi.Binanın iskanı var mı? Bu durumda ne olur?' sorusunu yanıtladı.  

Devamını Oku
İkinci eş mirastan hak talep edebilir mi?  Köşe yazıları

İkinci eş mirastan hak talep edebilir mi? 

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Tamer Bey, benim annem öldü , babam da ikinci evliliğini yaptı. Babamın 3 tane daire ve bağ-bahçeleri vardı. Daha sonra babam da öldü. İkinci eşi,bu mirastan hak talep edebilir mi?' sorusunu yanıtladı.  

Devamını Oku
Binadaki ortak yerlerin tadilatı nasıl yapılır? Köşe yazıları

Binadaki ortak yerlerin tadilatı nasıl yapılır?

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Yeni bir ev aldık ancak baya eski. İçinde tadilat yapacağız. Dubleks bir ev, her iki banyosunda da baca çıkışı var ve baca yeri çok fazla yer kapladığı için kırdırmak istiyoruz. Bunun için ne yapmamız lazım?'sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Miras nasıl paylaşılır?  Köşe yazıları

Miras nasıl paylaşılır? 

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Miras kalan arsanın üzerine bina yaptık. Binadaki daireleri kura ile paylaştık. Yeğenlerim kurayı kabul etmedi. Yeniden kura çekmeyi diğer kardeşler istemedi. Bu problemi nasıl çözeriz?' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Sitede ısıtma sistemi değişikliği nasıl yapılır? Köşe yazıları

Sitede ısıtma sistemi değişikliği nasıl yapılır?

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Bireysel kombi sistemine geçmek istiyoruz. Bize, yönetim planımızı 4/5 oy oranıyla değiştirerek apartman yönetimine geçmemiz, sonra apartman yönetimlerinin her apartmanda yüzde 51 ile bireysel doğalgaza geçmesi önerildi. Bu mümkün mü?' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Miras kalan evin mirasçılar arasında kullanımı nasıl olur? Köşe yazıları

Miras kalan evin mirasçılar arasında kullanımı nasıl olur?

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Miras kalan evin mirasçılar arasında kullanımı nasıl olur?' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Kardeşler mirastan nasıl mahrum edilir? Köşe yazıları

Kardeşler mirastan nasıl mahrum edilir?

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Biz eşimle 80’li yaşlardayız. Aile yakınları olarak en yakın kardeşler var. Gayrimenkullerimizin intifa hakkını muhafaza ile kuru mülkiyetini hayır kurumlarına bağışlamak istiyoruz. Ancak ortak intifa hakkı olmaz diyorlar, bunu nasıl hallederiz?' sorusunu

Devamını Oku
Kat maliki her bağımsız bölüm için ayrı oy hakkına sahip mi? Köşe yazıları

Kat maliki her bağımsız bölüm için ayrı oy hakkına sahip mi?

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Bir sitede yöneticiyim. Kat Mülkiyeti Kanunu’nda toplam oyların yüzde 3’ü sınırlaması var. Bir kişi en fazla 1 mi, yüzde 5 olan 12 mi, yüzde 3 olan 82 vekalet mi alabiliyoruz?' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Gelecek senenin aidatı bu sene toplanır mı? Köşe yazıları

Gelecek senenin aidatı bu sene toplanır mı?

800 bağımsız bölümden oluşan bir sitede oturuyoruz ve senelik 2 bin 800 TL aidat kararı alındı. Şimdi de gelecek seneki aidata mahsuben 500’er TL daha toplanmasına karar verildi. Gelecek senenin aidatı bu sene toplanır mı? 

Devamını Oku
Müteahhit projeye uymazsa tazminat hakkı doğar mı? Köşe yazıları

Müteahhit projeye uymazsa tazminat hakkı doğar mı?

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Arsamızı yedi yıl önce müteahhide verdik. Binayı yaptı bitirdi ama binanın ana giriş kapısına yapılması gereken, engelliler için eğimli girişi yapmadı. Benim engelli bir annem var. Buna karşı ne yapabiliriz? ' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Apartman karar defterini kimler imzalar? Köşe yazıları

Apartman karar defterini kimler imzalar?

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun '“Divanın imza yetkisi yoktur” demişsiniz. Ben de buna katılıyorum ancak bu “500 kişilik bir sitede karar defterini her kat maliki imzalamalı” demek oluyor. Pratikte uygulama ne şekilde olmalı ki kanuna uygun hale gelsin?' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Gayrimenkulde ortaklığın giderilmesi! Köşe yazıları

Gayrimenkulde ortaklığın giderilmesi!

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Annemin bir dairesi vardı, annem vefat etti. Diğer kardeşim bu evde oturmaya devam etti. Ben kira istiyorum vermiyor, ortaklığın giderilmesi taleplerinde ise ev değerinin altında satılacak. Ne yapmalıyım?' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Ortak gayrimenkul izinsiz kullanılırsa ne olur? Köşe yazıları

Ortak gayrimenkul izinsiz kullanılırsa ne olur?

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Evimize beş kardeş hissedarız. Bir kardeşimizin oğlu (yeğenim) burayı sürekli kullanıyor, iki kardeş olarak bu duruma razı değiliz. Yasal olarak ne yapabiliriz?' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Kiracı kirayı ödemezse ne olur?  Köşe yazıları

Kiracı kirayı ödemezse ne olur? 

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun '11 aydır kiracımız kirayı ödemiyor. Biz de borcun karşılığı 11 aylık kira tutarını tek senet oluşturduk. Fakat bana zorla senet imzalattılar diye bizi şikayet etmiş. Karakolda ifade verdik, sonuç ne olabilir?' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Gürültü yapan kiracı nasıl çıkarılır? Köşe yazıları

Gürültü yapan kiracı nasıl çıkarılır?

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Kiracım komşularımı rahatsız edercesine eşi ile kavga ediyor.  Ben kiracıyı ivedilikle nasıl çıkarabilirim? 15 Eylül’de kontrat bitiyor.' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Bankadan ev alırken nelere dikkat etmek gerekir? Köşe yazıları

Bankadan ev alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Bir bankanın ev sattığını ilanda gördüm ve site üzerinden teklif verdim. Ev tahliye edilmiş, tapu bankaya geçmiş. Ben bu evi alsam ileride sıkıntı olur mu?' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Vefat eden kişinin mirası nasıl paylaşılır? Köşe yazıları

Vefat eden kişinin mirası nasıl paylaşılır?

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Vefat eden kişinin çocukları yoksa, miras eş ve kardeşlerine kalır diyorsunuz. Bu miras, veraset ilamındaki paylar oranındaki gibi midir?' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Kooperatif aidatları şahıs hesaplarına yatırılmaz! Köşe yazıları

Kooperatif aidatları şahıs hesaplarına yatırılmaz!

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Kooperatif aidatları yönetim kurulu üyesi bir kişi adına yatırılıyor. Bu durumda bir sakınca olur mu?' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Çatı onarımına tüm kat malikleri katılır mı? Köşe yazıları

Çatı onarımına tüm kat malikleri katılır mı?

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Beş katlı,beş daireli bir binanın en üst katında oturmaktayım. Ancak çatı akmakta. Bu çatının onarımı için kış gelmeden girişimde bulunmalıyım. Buna tüm kat malikleri katılmalı mı?' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Tapuya şerh nasıl konulur? Köşe yazıları

Tapuya şerh nasıl konulur?

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Babamızdan 15 bin metrekare  içerisinde 4 kagir 2 ahşap ev bulunan bir arazi, 6 hissedara intikal etti. Hissedarlardan biri bu evi yeniden yaptı. Bu durumda diğer hissedarların bu ev üzerindeki hakkı nedir?' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Binalardaki ortak alanları başkası kullanabilir mi? Köşe yazıları

Binalardaki ortak alanları başkası kullanabilir mi?

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Annemle karşılıklı binalarda oturuyoruz. Annemlerin binasında kapalı otopark var, bizim binada yok. Annemin aracı yok, benim var. Ben aracımı annemlerin otoparkına park etsem olur mu?' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Kardeşler mirastan çıkarılabilir mi?  Köşe yazıları

Kardeşler mirastan çıkarılabilir mi? 

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Kardeşlerimi mirasımdan men etmek ve tüm mallarımın eşime kalmasını istiyorum. Noterden vasiyet yapsam olur mu? Vasiyette bankadaki ve tapudaki mallarımı ayrı ayrı belirtmem gerekli mi?' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Kooperatif dairesi müteahhitin borcundan dolayı riske girer mi?  Köşe yazıları

Kooperatif dairesi müteahhitin borcundan dolayı riske girer mi? 

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Müteahhitten inşaat halindeyken bir bina aldım.Şartları kağıda yazdık.Ödemeleri yaptım ve kat irtifakı yazılı tapu aldım. Bazı muafiyetler olduğu için inşaatı kooperatif olarak yaptığını söyledi. Zararım olur mu?' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Miras malları eş rızası olmadan satılabilir mi? Köşe yazıları

Miras malları eş rızası olmadan satılabilir mi?

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Babama bir seri gayrimenkul miras kaldı. Bunların çoğu hepsi hisseli. Annem hayatta ve biz varız. Babamın,bizlerin haberi olmadan hisselerini satmasını istemiyoruz. Buna karşı nasıl önlem alırız?' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Kat maliklerinin onayı alınmadan onarım yapılabilir mi?  Köşe yazıları

Kat maliklerinin onayı alınmadan onarım yapılabilir mi? 

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Sitelerde kat maliklerinin rızası alınmadan inşaat, onarım, dış badana ve boya yaptırılabilir mi? Bağımsız bölümlerin onarımı için kat maliklerinin rızası gerekli midir?' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Taraflar anlaşarak mirası bölüşebilir mi? Köşe yazıları

Taraflar anlaşarak mirası bölüşebilir mi?

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Vefat eden kardeşimin taşınmazları ve bankadaki parası eşine ve bize kaldı. Eşine istediği evi ve bankadaki parayı kendisine bırakmayı, kalan evi de bizlerin bölüşmemizi önereceğiz. Miras işlemini noterde mi yapabiliriz?' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku