Köşe Yazarlarımız

Köşe yazıları

Hasar gören daire tadilatı site yönetiminden talep edilebilir mi? Köşe yazıları

Hasar gören daire tadilatı site yönetiminden talep edilebilir mi?

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun '12 dairelik apartmanın zemin katında oturmaktayız. Atıklar zemin kattaki dairelerin iç kısmında çökmeye neden oldu. Evime yapılacak tadilatları sigortaya bildirmeden site yönetiminden talep edebilir miyim?' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Kapıcı dairesi kiraya verilebilir mi? Köşe yazıları

Kapıcı dairesi kiraya verilebilir mi?

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun '10 daireli bir binada daire satın aldım. Binanın girişinde bir daire var ve burası kapıcı dairesi.Müteahhit bu yeri kiraya vermiş, kiraları da kendisi alıyor. Biz kapıcı dairesinin elektrik ve su parasını ödüyoruz. Biz ne yapabiliriz? ' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Apartman yönetici yardımcısı nasıl istifa eder? Köşe yazıları

Apartman yönetici yardımcısı nasıl istifa eder?

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Bir binada yönetici yardımcılığı yapmaktayım. Gerek işlerimden dolayı gerekse apartmandaki düzensizlikten dolayı bu işi bırakmak istiyorum. Nasıl bırakabilirim?' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Yarım kalan inşaat projelerinin mağdurları ne yapmalı? Köşe yazıları

Yarım kalan inşaat projelerinin mağdurları ne yapmalı?

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Anlaşma yaptığımız müteahhit inşaatı yarım bıraktı. Anlaşmada 18 ay sonra bitirmezse hak sahiplerinin mağduriyetini karşılayacağı yazıyor. Nasıl bir yol izlemeliyiz?' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Vekalet ilişkisi içinde alacakların zaman aşımı süresi kaç yıldır? Köşe yazıları

Vekalet ilişkisi içinde alacakların zaman aşımı süresi kaç yıldır?

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Bizim bir ev yerimiz ve içinde müstakil ev vardı. Devlet istimlak etti. Babam istimlak edilen yerle ilgili olarak “Paramı alabilir” diye güvendiği birine vekalet vermiş. Bu kişiyi nasıl bulabilirim, hangi yolu izlemeliyim?' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Boşanma durumunda daha önce alınan evden hak talep edilir mi? Köşe yazıları

Boşanma durumunda daha önce alınan evden hak talep edilir mi?

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Oğlum 3 yıl önce evlendi. Evlenmeden evvel bir araba ve kredi kullanmak suretiyle ev aldı. Ev borcunu halen de ödüyor. Boşanma durumunda eşi bu araba ve evden hak talep edebilir mi?' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
İzaleyi şuyu davasında dikkat edilmesi gerekenler! Köşe yazıları

İzaleyi şuyu davasında dikkat edilmesi gerekenler!

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Babam bir tarlanın 1/2’sine sahipti. Mirasçılardan biri tarladaki hissesini ne satıyor ne alıyor. İzaleyi şuyu davası açacağım. Dava açılınca bize ait olmayan 1/2 hissenin sahibi de işin içine giriyor mu?? sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Kiracı hangi durumlarda icraya verilir? Köşe yazıları

Kiracı hangi durumlarda icraya verilir?

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun '8 yıldır kiracıyım.Kiralarımızı peşin ödüyoruz. Ev sahibiyle tartıştık.Kira ödeme günü net değildir diyerek beni icra takibine almış. Ne yapabilirim' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Kooperatif genel kurullarında denetim raporu önemli mi? Köşe yazıları

Kooperatif genel kurullarında denetim raporu önemli mi?

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Üç yıl önce yapı kooperatifimiz tasfiye kararı aldığı halde yönetim 2017-18’de genel kurul çağrısı yapmadı. Genel kurulu yapılmamış geçmiş yılların bilançoları sonradan onanabilir mi? sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Babadan kalan mirasta malları kim yönetir? Köşe yazıları

Babadan kalan mirasta malları kim yönetir?

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Babamın vefatından sonra 5 kardeşe miras kalmıştı. Fakat ben ve ablam reşit olmadığımız için bizim hakkımız annemizdeydi. Annem büyük abimize vekalet verdiği için malların büyük bölümünü kaçırdı. Napabiliriz?' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
İlamsız icra takibinde dikkat edilmesi gerekenler! Köşe yazıları

İlamsız icra takibinde dikkat edilmesi gerekenler!

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'İcradan tarlasını aldığım kişi “Tarlam ucuza gitti” diyerek ilamsız icra takibi gönderdi. Ben itiraz ettim, icra durdu. Şimdi itirazın iptali yoluna gidecek olursa, nasıl bir durumla karşılaşırım?' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Çatı onarımı ortak gider midir? Köşe yazıları

Çatı onarımı ortak gider midir?

Posta köşe yazarı Tamer Heper, bugünkü yazısında bir okuyucusunun '2 katlı evimiz var. Alt katta amcam oturuyor. Çatının onarılması gerekiyor. Onarımı için alt katta oturan amcam para vermeyeceğini söylüyor. Nasıl yol izlemeliyim?' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Borç karşılığı verilen tapu nasıl geri alınır? Köşe yazıları

Borç karşılığı verilen tapu nasıl geri alınır?

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Rahmetli babam tapu üzerindeki 4 katlı binayı baskıyla vermek zorunda kalıyor. Borç, mülkiyetin 5’te 1’i bile değil ve tapuda işlem yapılırken hiç bir ücret ödenmiyor. Dekont vs de yok. Biz bu tapumuzu nasıl geri alırız?' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Tahliye taahhüdü nedir? Köşe yazıları

Tahliye taahhüdü nedir?

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun '2016’da 900 TL’ye ev tuttum. Kontrat için gittiğim gün ev sahibi tahliye taahhütnamesi çıkardı, ses çıkarmadım. 1 yıl sonra rayiç bedel diye kirayı 1100 yaptım. Mahkemeye versem eski yüzde 30 yüzde 40 farkları geri alabilir miyim?' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Gayrimenkul üzerindeki haciz nasıl kaldırılır? Köşe yazıları

Gayrimenkul üzerindeki haciz nasıl kaldırılır?

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Bize 20 adet tapulu tarla miras kaldı. Kardeşime vekalet verdik, o da gitti satış yapacağı vaadi ile birilerinden para aldı ve satış yapmadığı gibi paraları da iade etmedi. Bizim paylarımızda haciz mevcut. Bu nasıl kaldırılır?' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Veraset ilamı için belli bir süre var mı? Köşe yazıları

Veraset ilamı için belli bir süre var mı?

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Kardeşimizi kaybettik. Hiç çocuğu yok. Bu durumda Veraset ve İntikal Vergisi beyannamesini ayrı ayrı mı vereceğiz yoksa sadece eşi mi verecek? Veraset ilamını hepimiz ayrı ayrı mı çıkartacağız?' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Kira ödemelerinde makbuz olmalı mı? Köşe yazıları

Kira ödemelerinde makbuz olmalı mı?

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Ev sahibim sözleşmeye kira bedeli olarak 450 TL yazdı ama ben 800 TL ödüyordum. Şimdi beni kiralarını ödemedim diye icraya vermiş. Bu durumda ne olur?' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Kat mülkiyetine tabi binalarda bağımsız alan nasıl kullanılır? Köşe yazıları

Kat mülkiyetine tabi binalarda bağımsız alan nasıl kullanılır?

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Apartmana ait sığınak ve bodrum girişteki dairenin kullanımına verilmiş. Bodrum tadilat edilerek 180 metrekare daire olarak kullanıyor. Dava açarak belediyede ve kayıtlarda sığınak ve bodrum gözüken yeri tahliye edebilir miyim?' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
İnşaat sözleşmesinin feshi durumunda ne yapılır? Köşe yazıları

İnşaat sözleşmesinin feshi durumunda ne yapılır?

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Yeniden inşa ettirdiğimiz binada malikler arasındaki anlaşmazlık sebebiyle inşaat yarım kaldı.Mimara işin yarı ücretini peşin vermiştik ama kendisi ikinci yarıyı da istiyor. Buna hakkı var mı?' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Miras payı nasıl belirlenir?  Köşe yazıları

Miras payı nasıl belirlenir? 

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Vefat eden babamın ikinci eşi mirastan ne kadar pay alacak? Babam ikinci evliliğinden sonra oturduğu evi satın aldı. Hanımının hiç çocuğu yok. Ölümü halinde verasetle kendisine intikal eden 2/8 payı kime geçer?' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
İşletme projesi kesinleşmeyen binada aidat toplanır mı? Köşe yazıları

İşletme projesi kesinleşmeyen binada aidat toplanır mı?

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Apartman blok yönetimi işletme projesini genel kurul ve kat mailklerine sunmadı. Aidat toplanmaya başlandı, değişiklikler ve tamiratlar yapılmaya çalışılıyor.Alınan herhangi bir karar yok. Sonuçları nedir?' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Dekorasyon için anlaştığım kişi dolandırıcıymış bende suçlanabilir miyim?  Köşe yazıları

Dekorasyon için anlaştığım kişi dolandırıcıymış bende suçlanabilir miyim? 

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Villa dekorasyonu için biriyle anlaştım.50 bin TL'lik gerekli malzemeleri almaya birlikte gittik. Kendisi parayı alıp 1000 TL kapora bırakıp gitti. Kişi dolandırıcı çıktı.Şimdi benim hakkımda dava açıldı. Burada ben suçlanabilir miyim?' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Miras hakkının alınmasında öncelik kimdedir?  Köşe yazıları

Miras hakkının alınmasında öncelik kimdedir? 

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Teyzem evini ve bankadaki parasını kullanımı içim bana devretti. Teyzemin vefatı halinde hayattaki kardeşleri hak iddia edebilir mi?' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Apartman yöneticisi masrafa katılır mı? Köşe yazıları

Apartman yöneticisi masrafa katılır mı?

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun '30 dairelik apartmanda, apartman giderleri toplanıyor. Yöneticimiz bu giderlerden muaf tutuluyor. Yapılan masraflara yönetici ortak mıdır? Yönetim kurulundaki denetçi ve yardımcıların onayıyla, yönetici bu masraflardan muaf olabilir mi?' sorusunu yanıtladı

Devamını Oku
Kooperatifin tasfiyesi ne kadar sürer? Köşe yazıları

Kooperatifin tasfiyesi ne kadar sürer?

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Tasfiye kararı almış bir kooperatif ne sürede tasfiye olmalıdır? Bizim kooperatifimiz beş yıl önce tasfiye kararı aldı ama halen tasfiye olunmadı. Bu tasfiye işlemi bitmeden sitede yönetim oluşabilir mi?' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Veraset ilamı alımında zaman sınırlaması var mı?  Köşe yazıları

Veraset ilamı alımında zaman sınırlaması var mı? 

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Babamın vefatında oturduğu dairenin de ikinci eşinin üzerinde olduğunu tespit ettim. Benim mahfuz hissem olduğu gerekçesiyle veraset ilamı alıp dava açmamda herhangi bir fayda var mı? Yoksa dava açma süresi geçti mi?' sorusunu yanıtladı

Devamını Oku
Mirasta payların değiş tokuş yapılması! Köşe yazıları

Mirasta payların değiş tokuş yapılması!

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Babam vefat ettiğinde bir daire ve bir araç miras kaldı. Şimdi evin 1/4’ü ikinci eşe 3/4’ü bana kalacakmış. Ancak ben araçtaki payımdan vazgeçip evdeki payımı büyütmek istiyorum. Bunu nasıl sağlarım?' sorusunu yanıtladı

Devamını Oku
İstimlak edilen arsa için dava açılabilir mi? Köşe yazıları

İstimlak edilen arsa için dava açılabilir mi?

Posta yazarı Tamer Heper, okuyucusunun '1999'da satılan arsa için bir avukatlık bürosu aradı. İstimlak edilen yer için dava açılabileceğini söyledi. Biz de bütün yetkiyi ve vekaletnameyi gönderdik. Şimdi avukatların hiçbir şekilde geri dönüşü olmuyor, ne yapabiliriz?' sorusunu yanıtladı

Devamını Oku
Gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi nedir? Köşe yazıları

Gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi nedir?

Posta yazarı Tamer Heper, okuyucusunun 'Müteahhitten daire almak için peşinat verdik. Aramızda adi kağıda yazılmış, daire numarası ve verilen peşinat olmak üzere maddeleri yazdık. Daireyi sıkıntılarımızdan dolayı alamadık. Dava açarak daireye tedbir koyulmasını isteyebilir miyiz?' sorusunu yanıtladı

Devamını Oku
Mirasçılar nasıl bulunur? Köşe yazıları

Mirasçılar nasıl bulunur?

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Bana bir tarla miras kaldı. Tarla bölünmüş ve ben dahil dört kişi bu mirası paylaşıyoruz ama diğer üç kişi kim bilmiyorum. Diğer ortakların kimler olduklarını ve isimlerini nasıl öğrenebilirim?' sorusunu yanıtladı

Devamını Oku