Köşe Yazarlarımız

Köşe yazıları

Ölen kardeşin mirası kime kalır? Köşe yazıları

Ölen kardeşin mirası kime kalır?

Posta yazarı Tamer Heper, 'Annemler yedi kardeş, altısı vefat etti. Vefat edenlerden birinin eşi ve çocuğu da yoktu. Bir miktar malvarlığı var. Bu durumda miras sadece hayatta olan anneme mi kalır, yoksa önce ölen kardeşlerin çocuklarına da düşer mi?' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Kat irtifaklı daire almanın riski var mı? Köşe yazıları

Kat irtifaklı daire almanın riski var mı?

Posta yazarı Tamer Heper, '2016’da daire satın aldım. İki blok bitirilmiş ortaklara verilmiş. Kat irtifakı tapusu var. Yarım kalan blok satılacakmış ve parası kooperatife verilecekmiş. Yetmezse bizden alacaklarmış. Böyle bir şey olabilir mi?' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Site aidatına itiraz edilebilir mi? Köşe yazıları

Site aidatına itiraz edilebilir mi?

Posta yazarı Tamer Heper, 'Bu yıl kat malikleri toplantısında aidatımızın aylık 350 TL ve aylık ekstra 215 TL toplamda 565 TL olmasına karar verildi. Bir kapıcımız ve otoparkımız var. Böyle bir artışa itiraz etme hakkımız yok mu?' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Değerli konuta vergi ertelenir mi? Köşe yazıları

Değerli konuta vergi ertelenir mi?

Değerli konut vergi beyannamesi verme süresinin son günü 20 Şubat. Erteleme kanunu çıkmazsa mutlaka beyanname verilmeli. Aksi takdirde usulsüzlük cezası gelebilir.

Devamını Oku
Sitedeki sosyal alanları kim kullanabilir? Köşe yazıları

Sitedeki sosyal alanları kim kullanabilir?

Posta yazarı Tamer Heper, 'Bir sitede yazın birkaç malik yakın ve uzak akrabalarına sınırsız bir şekilde havuz keyfi yaşatmakta ve bu durum bizi rahatsız ediyor. Kendi mülkiyetimizde kısıtlanıyoruz. Bu durumda müdahalenin meni davası yerinde olur mu? ' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Her on senelik kiracı kolayca çıkarılabilir mi? Köşe yazıları

Her on senelik kiracı kolayca çıkarılabilir mi?

Posta yazarı Tamer Heper, 'Bir meskende dokuz senedir kiracıyım. Ev sahibim 10 senenin sonunda çıkmam gerektiğini ima etti. Henüz açık bir teklif yok ama demek ki aklında on sene dolunca beni çıkarmak var. Her on senelik kiracı kolayca çıkarılabilir mi?' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Krediyle alınan daire hangi şartlarda satılır? Köşe yazıları

Krediyle alınan daire hangi şartlarda satılır?

Posta yazarı Tamer Heper, 'Bankadan kredi kullanarak bir daire aldık. Kredinin taksitlerini ödedik, banka ipoteği kaldırmadı. Kredi kartı borcu nedeni ile haciz de koymuş. Şimdi diğer alacaklılar, alacağı için bizim daireyi sattırabilir mi?' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Ev sahibinin sorgusuz tahliye hakkı var mı? Köşe yazıları

Ev sahibinin sorgusuz tahliye hakkı var mı?

Posta Gazetesi yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun ''Kira artışında anlaşılmaması durumunda ev sahibinin sorgusuz tahliye hakkı var mı? Kiracının belli başlı hakları nelerdir?'' sorusuna yanıt verdi.

Devamını Oku
Sitelerdeki vekalet oylar bir sonraki yıl kullanılabilir mi? Köşe yazıları

Sitelerdeki vekalet oylar bir sonraki yıl kullanılabilir mi?

Posta yazarı Tamer Heper, '3 bin 300 dairelik sitede oturuyorum. Her yıl aynı kişiler başka kat malikleri adına 50-100 oy kaldırıyorlar ama her sene aynı imzalı fotokopi. Bir önceki sene kullandığı vekalet oylar, bir sonraki yıl sadece tarih değiştirip kullanılabilir mi ?' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Yüzen evler mi yüzen hayaller mi? Köşe yazıları

Yüzen evler mi yüzen hayaller mi?

Yüzen evlerin bulunduğu, insanların timsahları evlreinde beslediği, dünyanın en büyük taşkın su yatağı olan Kamboçya Tonle Sap Gölü'nün hayran bırakan hikayesini biliyor musunuz?

Devamını Oku
Devredilmiş gayrimenkul geri alınır mı? Köşe yazıları

Devredilmiş gayrimenkul geri alınır mı?

Posta yazarı Tamer Heper, 'Babaanneme biz bakıyoruz. Adına kayıtlı bir evi, anneme verdi. Babaannem ölünce, amcalarım ve halalarım, "Kandırmışlar, elinden tapuyu almışlar” dediler. Şimdi eve keşif gidecek. Sonuç ne olur?' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Yabancı gemiler, Kanal İstanbul'a neden daha fazla ödesin? Köşe yazıları

Yabancı gemiler, Kanal İstanbul'a neden daha fazla ödesin?

Eski Denizcilikten Sorumlu Devlet Bakanı İbrahim Tez, Kanal İstanbul projesi hakkında "Montrö nedeniyle serbest geçiş hakkı olan yabancı gemiler neden ve nasıl daha fazla ücret ödeyecekleri kanala yönlendirilecekler?" dedi...

Devamını Oku
Ortak gayrimenkul nasıl paylaşılır? Köşe yazıları

Ortak gayrimenkul nasıl paylaşılır?

Posta yazarı Tamer Heper, 'Babamlar eşit paylarla bir arsaya sahiplerdi. Arsada dört katlı bir bina vardı. Ancak iki amcam kendi katlarını birilerine sattı. Şimdi amcamın birinin 16/3 diğerinin 16/2 hissesi tapuda gözüküyor. Hakkımızı verin diyorlar ne yapalım?' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Belediyeye bağışlanan arsa nasıl geri alınır? Köşe yazıları

Belediyeye bağışlanan arsa nasıl geri alınır?

Posta yazarı Tamer Heper 'Belediyeye 1200 metrekarelik arsamı bağışladım. Belediye şartını yerine getirmeyince, arsamın iadesini istedim. Yetkililer sadece 600 metrekarelik bölümü iade edeceklerini söyledi. Bu konuda dava açabilir miyim?' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Döviz kurlarındaki artış inşaat maliyetlerini ne kadar artırdı? Köşe yazıları

Döviz kurlarındaki artış inşaat maliyetlerini ne kadar artırdı?

Yüksek enflasyon ve döviz kurlarındaki artış inşaat maliyetlerini artırdı. Satışlar bu nedenle beklenenden az oldu.

Devamını Oku
Miras vefat etmeden önce bağışlanabilir mi? Köşe yazıları

Miras vefat etmeden önce bağışlanabilir mi?

Posta yazarı Tamer Heper 'Vefat etmeden önce bağış yapabilir miyiz? Bankadaki para da ailelere miras kalır mı?' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Çok bloklu sitelerde yönetici nasıl seçilir? Köşe yazıları

Çok bloklu sitelerde yönetici nasıl seçilir?

Posta yazarı Tamer Heper 'Sitemiz tek parsel üzerinde 40’ar daireli 6 blok. Ancak yönetim sanki tek blok yönetimi. Bu durumda da yönetici seçimi için yeterli nisabı bulamıyoruz. Bizim yönetimimizi toplu yapıya göre düzenlememiz gerekmiyor mu?' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Meskenler ticari amaçla kullanılamaz! Köşe yazıları

Meskenler ticari amaçla kullanılamaz!

Posta yazarı Tamer Heper bir okuyucusunun '8 daireli bir binada daire aldım. Diğer daireler aynı kişiye ait. Kendisi iskan izni aldı. Şimdi kendisi binayı apart olarak kullanıyor. Benim bunda zararım ne olur?' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Gayrimenkul devrinde harç ödenir mi? Köşe yazıları

Gayrimenkul devrinde harç ödenir mi?

Posta yazarı Tamer Heper bir okuyucusunun 'Babam miras payı olarak gayrimenkulünü bana devretmek istiyor. Bunun için harç ödenmesi gerekiyor mu? ' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Yeni kat irtifakı eski vekaletnamelerle mümkün mü? Köşe yazıları

Yeni kat irtifakı eski vekaletnamelerle mümkün mü?

Posta yazarı Tamer Heper, 'Kat karşılığı inşaat yapılacak arsa için tasdikli proje zamanında tapuya sunulmuş ve kat irtifakı kurulmuştur. Bu işlem 2009’da yapılmıştır. Yeni kat irtifakı kurulması isteniliyor. Eski vekaletnameler ile bu mümkün mü?' sorusunu yanıtladı...

Devamını Oku
Konut fiyatları artacak mı? Köşe yazıları

Konut fiyatları artacak mı?

Türkiye'de gayrimenkul, çoğunluk tarafından en güvenilir yatırım aracı olarak kabul edilir. Ancak konut, arsa fiyatları her ay veya her yıl istikrarlı olarak artmaz. Fiyatlar bir süre sabit kalabilir hatta düşebilir...

Devamını Oku
Kanal İstanbul öğrenci projesi değil! Köşe yazıları

Kanal İstanbul öğrenci projesi değil!

Kanal İstanbul, Kuzeyi hedefleyen projeler zincirinin en kritik halkalarından biri olarak gündemi belirliyor. İşte Tarık Şengül'ün Kanal İstanbul ile ilgili köşe yazısı...

Devamını Oku
Hıncal Uluç'tan Değerli Konut Vergisi değerlendirmesi! Köşe yazıları

Hıncal Uluç'tan Değerli Konut Vergisi değerlendirmesi!

Değerli Konut Vergisi gündemde yerini korumaya devam ediyor. Sabah Gazetesi Yazarı Hıncal Uluç, Değerli Konut Vergisi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu...

Devamını Oku
Ortaklığın giderilmesi davası ne zaman açılır? Köşe yazıları

Ortaklığın giderilmesi davası ne zaman açılır?

Posta yazarı Tamer Heper, 'Dededen kalma tarla bir kamu işlemi ile şuyulandırıldı. Şimdi biz o kişinin akrabalarına “Hakkınızı bize satın” diyoruz. Bu kişiler izaleyi şuyu davası açarsa ön alım hakkı çoğunluk olduğumuz için bize mi, onlara mı verilir? ' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Tek başına bir hissedar binanın tamamını satabilir mi? Köşe yazıları

Tek başına bir hissedar binanın tamamını satabilir mi?

Posta yazarı Tamer Heper, 'Babamlar 4 kardeş. Biri vefat etti hissesi bizde. Diğer kardeşler Amerika’ya yerleşmişler ve iletişimi kesmişler, ulaşamıyoruz. Babam buradaki taşınmazların 30 seneden fazla vergilerini ödüyor. Fakat satamıyoruz. Nasıl bir yol izlemeliyiz? ' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Ev almak isteyenler son haftayı iyi değerlendirsin! Köşe yazıları

Ev almak isteyenler son haftayı iyi değerlendirsin!

Gayrimenkul sektöründeki hareketlilik yılın son ayında da devam ediyor. İlker Akşit, ev almak isteyen vatandaşlara son bir haftayı iyi değerlendirmeleri önerisinde bulundu...

Devamını Oku
Kirasını ödemeyen kiracı için icra takibi süreci nasıl işler? Köşe yazıları

Kirasını ödemeyen kiracı için icra takibi süreci nasıl işler?

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun kiracısının kirasını ödememesi üzerine icra takibi sürecine dair sorusunu yanıtladı..

Devamını Oku
Müteahhit aynı daireyi iki kişiye satarsa ne olur? Köşe yazıları

Müteahhit aynı daireyi iki kişiye satarsa ne olur?

Posta yazarı Tamer Heper, 'Müteahhit, aldığım yapıyı başkasına devretti. O inşaatı sürdürdü ama dairemi vermedi. Eski müteahhit dairemi bir başkasına satmış. Hakim dosyanın asliye hukuk mahkemesine gönderilmesine karar verdi. Bu benim zararıma mı olur?' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Sitede ortak gider kime ait? Köşe yazıları

Sitede ortak gider kime ait?

Posta yazarı Tamer Heper, okuyucusunun 'Bir sitede denetçiyim. Sitede muhtelif giderler var elbet ama problem bunlardan hangisinin kiracıya hangisinin mal sahibine ait olduğu. Örneğin asansör gideri kime ait?' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Orhangazi’de yeni imar planı ve dönüşüm ihtiyacı! Köşe yazıları

Orhangazi’de yeni imar planı ve dönüşüm ihtiyacı!

Hürriyet Gazetesi köşe yazarı Hasan Bozbey, bugünkü yazısında Orhangazi’nin imar planı, kentsel dönüşüm ve TOKİ ihtiyacını anlattı. İşte o haber...

Devamını Oku