Köşe Yazarlarımız

Köşe yazıları

Satılan gayrimenkulde hak iddia edilebilir mi? Köşe yazıları

Satılan gayrimenkulde hak iddia edilebilir mi?

Posta yazarı Tamer Heper, okuyucusunun 'Babamlara arsa miras kalmıştı, bina yaptılar, Sonra iki dairelerini satıp ayrıldı, yeni malikler daireleri aldı. Şimdi burası yıkılıp yeniden yapılacak. Dairelerini satanlar şimdi bu yeni binadan hakları olduğunu söylüyor. Hakları var mı? ' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Miras paylaşımı nasıl yapılır? Köşe yazıları

Miras paylaşımı nasıl yapılır?

Posta yazarı Tamer Heper, okuyucusunun 'Anneme miras kaldı. Bazı yerlerin kullanımı için aralarında sözleşme imzaladılar fakat bu tüm mirasın paylaşımı şeklinde olmadı. Şimdilerde anneme en kötü yeri vermeye çalışıyorlar. Bu nasıl engellenir? ' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
İcra borcu sahibine gelir! Köşe yazıları

İcra borcu sahibine gelir!

Takvim Gazetesi köşe yazarı Feride Hilal İmal,okuyucusunun sorduğu ''Kredi kartı borcumdan dolayı babama maddi olarak bir zarar gelir mi?'' sorusunu cevaplandırdı.

Devamını Oku
Kanal İstanbul Projesi tarım arazilerini nasıl etkileyecek? Köşe yazıları

Kanal İstanbul Projesi tarım arazilerini nasıl etkileyecek?

Kanal İstanbul, haftalardır siyasetin ana gündem maddesi ve ‘oy'a tahvil edildi. Oysa… Bilim insanları düzenli toplantılar yapıyor ve projenin risklerini anlatıyor .Marmara Denizi ölür mü? Tarım arazileri ne olacak? Karadeniz'in iklimi değişir mi? 

Devamını Oku
Site aidatları nasıl düşer? Köşe yazıları

Site aidatları nasıl düşer?

Takvim Gazetesi köşe yazarı Feride Hilal İmal,okuyucusunun sorduğu ''Site aidatları düşürmek ve ödemeyenlerin ödemesini sağlamak için ne yapılabilir?'' sorusunu cevaplandırdı.

Devamını Oku
Miras için vergi ödenir mi? Köşe yazıları

Miras için vergi ödenir mi?

Posta yazarı Tamer Heper, 'Anne ve babası vefat etmiş olan kızın vefatı halinde, mal varlığı kardeşlerine ivazsız intikal olarak mı, miras olarak mı kalır? Vergi hesabında kardeşlere kalan mirastan,Veraset İntikal Vergisi her bir kardeş için 250 bin TL’lik istisna olur mu?' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Mal paylaşım davası ne zaman açılabilir? Köşe yazıları

Mal paylaşım davası ne zaman açılabilir?

Posta yazarı Tamer Heper, okuyucusunun '3 yıl önce anlaşmalı boşandım. Eski eşim daha sonra bir gerekçe göstererek veya göstermeyerek yeniden mal paylaşım davası açabilir mi? Boşandıktan sonra bu davayı hak edemeyeceği bir süre var mı?' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Hacizli arsa satılır mı? Köşe yazıları

Hacizli arsa satılır mı?

Posta yazarı Tamer Heper, okuyucusunun 'Anneannemden kalma bir arsamız var. Annem ve dayım rahmetli. Bizler 4 torunuz. Benim bir AVM’ye borcumdan dolayı arsaya haciz koydurmuşlar. Bu arsayı satabilir miyiz? Ben kuzenime vekalet versem, takılmadan satabilir miyiz?' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Evlenmemiş kız kardeşin vefatı halinde miras nasıl paylaşılır? Köşe yazıları

Evlenmemiş kız kardeşin vefatı halinde miras nasıl paylaşılır?

Posta yazarı Tamer Heper, okuyucusunun 'Biz aynı anne babadan üç kardeşiz, babamızın ilk evliliğinden bir çocuğu olduğundan dört kardeş olduk. Anne ve baba sağ değiller. Evlenmemiş kız kardeşin vefatı halinde miras kalan mal varlığı nasıl pay edilir?' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Vefat durumunda miras paylaşımı nasıl olur? Köşe yazıları

Vefat durumunda miras paylaşımı nasıl olur?

Posta yazarı Tamer Heper, okuyucusunun 'Annemin ölümünden sonra babam evlendi ve evliyken öldü. Babamın vefatından sonra ikinci hanımı da vefat etti. Bize babamın annesi ve babasından gelecek miraslardan ikinci eşi pay alabilir mi?' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Kat malikleri dışından yönetici seçimi nasıl olur? Köşe yazıları

Kat malikleri dışından yönetici seçimi nasıl olur?

Posta yazarı Tamer Heper, okuyucusunun '6 yıldır yöneticilik yapmaktayım yoruldum. Binada malik olanlardan kimse yönetici olmak istemiyor. Dışarıdan yönetici seçmek için farklı bir nisap mı gerekiyor? Ücreti malik mi ödeyecek kiracı mı?' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
İstanbul'daki tarihi yapılar ne durumda? Köşe yazıları

İstanbul'daki tarihi yapılar ne durumda?

İstanbul’da yangın, deprem, savaş, imar politikaları nedeniyle harap olan tarihi yapıların öyküsünü biliyor musunuz? Kaybolan Tarihin Peşinde kitabında hikayesi anlatılan 1900-1960 arasında yıkılan yapıların izini sürdük ve gördük ki o yapıların yerinde yeller esiyor...

Devamını Oku
Arazilerin hisselere bölünmesinde haciz engeli! Köşe yazıları

Arazilerin hisselere bölünmesinde haciz engeli!

Posta yazarı Tamer Heper, okuyucusunun 'Devremülk ihtilafı nedeniyle mallarımıza haciz koyuldu. 60 dönüm tarlamızı hisselere ayırmayı düşünüyorduk ama bu haciz nedeniyle yapamıyoruz. Bunun hukuki bir yolu var mı?' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Apartman yöneticisinin cezai sorumluluğu nedir? Köşe yazıları

Apartman yöneticisinin cezai sorumluluğu nedir?

Takvim Gazetesi köşe yazarı Feride Hilal İmal,okuyucusunun sorduğu ''Eski yöneticinin birçok usulsüz harcamalarını tespit ettim. Fakat kendisini genel kurulda ibra etmiştik. Yapılabilecek bir şey var mı?'' sorusunu cevaplandırdı.

Devamını Oku
Gayrimenkule konan haciz mal paylaşımına engel olur mu? Köşe yazıları

Gayrimenkule konan haciz mal paylaşımına engel olur mu?

Posta yazarı Tamer Heper, okuyucusunun '10 bin 600 TL devremülk borcumuzdan dolayı tüm gayrimenkullerimize haciz/şerh koyuldu . 60 dönüm tarlamız var, bunu kardeşimle bölüşmek istiyoruz. Haciz/şerh buna mani olur mu?' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Gayrimenkul üzerindeki hacizler ve ipotekler nasıl kaldırılır? Köşe yazıları

Gayrimenkul üzerindeki hacizler ve ipotekler nasıl kaldırılır?

Posta yazarı Tamer Heper, okuyucusunun 'Senet alacağımızdan dolayı gayrimenkulü icra yoluyla satışa çıkardık. Borçlunun boşandığı eşiyle tazminat davası varmış. Dosya Yargıtay’a taşındı. Satış bedeli Yargıtay’ın kararı bozması sonucu tarafımıza iade edilir mi?' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Bir gayrimenkulde her hissedar malik midir? Köşe yazıları

Bir gayrimenkulde her hissedar malik midir?

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Kardeşlerim ile birlikte miras yoluyla tarafımıza hisseli olarak intikal eden tarlamız bulunuyor. Burayı tarım yaparak kullanıyorum. Savcılığa şikayette bulunursak, hakkı olmayan yere tecavüz etmek suçunu kapsar mı? ' sorusunu yanıtladı

Devamını Oku
Bir hissedar diğer hissedarın tahliyesini talep edebilir mi? Köşe yazıları

Bir hissedar diğer hissedarın tahliyesini talep edebilir mi?

Posta yazarı Tamer Heper, okuyucusunun 'Babam 150 ortaklı arsadaki hissesini birine satmıştı. Evde benim de hissem var. Evi alan kişi eve şerh koydurmuş. Bana satmayı teklif etti anlaşamadık ve dava açtım. O da benim evi tahliye etmem için dava açtı sonuç ne olur?' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Ortaklık davası açılan evden tahliye etmek zorunda mıyız? Köşe yazıları

Ortaklık davası açılan evden tahliye etmek zorunda mıyız?

Posta yazarı Tamer Heper, okuyucusunun 'Ortaklık davası açılan evden tahliye etmek zorunda mıyız?' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Kat maliki olmayan biri blok temsilcisi olarak seçilebilir mi? Köşe yazıları

Kat maliki olmayan biri blok temsilcisi olarak seçilebilir mi?

Posta yazarı Tamer Heper, okuyucusunun 'Toplu Yapı Temsilciler Kurulu'na blok temsilcisi olarak kat maliki olmayan biri seçilebilir mi? Medeni Kanun’daki ‘aile konutu’ hükmü kat maliki olmayan eşe, kat maliki olan eşinden dolayı bu hakkı verir mi?' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Kat mülkiyeti tapusu nasıl alınır? Köşe yazıları

Kat mülkiyeti tapusu nasıl alınır?

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Bir bina yapıldıktan sonra oturma müsaadesi alınır ve kat mülkiyeti kurulur. Ama daireler hala arsa tapusu olarak görülüyor. Bu tapuları bina tapusu olarak değiştirme mecburiyeti var mı? Değiştirilmezse ne olur? ' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Ayıplı dairelerde alıcının hakları neler? Köşe yazıları

Ayıplı dairelerde alıcının hakları neler?

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Bir daire aldım. Emlakçı ‘evin iskanı var’ dedi. İskan yokmuş. Belediyeye gittiğimde “Daha önceki yönetim vermiş iskanları, biz veremeyiz” dediler. Emlakçıya müteahhite dava açabilir miyim?' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Başkasına bırakılan mirastan nasıl pay alınır? Köşe yazıları

Başkasına bırakılan mirastan nasıl pay alınır?

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Annemin ilk evliliğinden bir oğlu var.  Annem tüm mal varlığını ilk eşinden olan abime bırakmış, annemden olan haklardan ben de pay alabilir miyim?' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Kiracı gayrimenkulü başkasına devredebilir mi? Köşe yazıları

Kiracı gayrimenkulü başkasına devredebilir mi?

Posta yazarı Tamer Heper, okuyucusunun 'İşlettiğim büfeyi bırakmak, daha doğrusu bir başkasına devretmek istiyorum. Ancak mal sahibi “Benim iznim olmadan olmaz” diyor. Bu halde durumum nedir?' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Satın alınan daireye koyulan haciz nasıl kaldırılır? Köşe yazıları

Satın alınan daireye koyulan haciz nasıl kaldırılır?

Posta Gazetesi yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Aldığım dairenin eski sahibi daire üzerinden kredi çekmiş, kalan senetleri ödedim. “Hacizi kaldırın” diye bankaya gittim. Banka, “Bu adamın başka borcu da var” dedi. Bunu yapma hakları var mı?'' sorusuna yanıt verdi.

Devamını Oku
Evde oturan akraba nasıl tahliye edilir? Köşe yazıları

Evde oturan akraba nasıl tahliye edilir?

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Miras yolu ile dört kardeşe intikal eden köy evimiz var. Hisse sahibi ablamızın oğlu burayı işgal ediyor. Biz iki kardeş, H.A.G.B. kararına dayanarak yeğenimizi açacağımız dava ile buradan tahliye edebilir miyiz?' sorusunu yanıtladı

Devamını Oku
Müteahhidin imzalayacağı sözleşme kat malikini bağlar mı? Köşe yazıları

Müteahhidin imzalayacağı sözleşme kat malikini bağlar mı?

Posta yazarı Tamer Heper, okuyucusunun 'Binamız müteahhide verildi. Daire eski dairemize göre küçük. Müteahhit bizden kat irtifakı tesisi için vekaletname istiyor. Biz de dairemizin alan kaybının telafisini istiyoruz. Bunu yazılı hale getirsek bizim için bir teminat olur mu?' sorusunu yanıtladı

Devamını Oku
Mal paylaşımında geriye dönük dava açılır mı? Köşe yazıları

Mal paylaşımında geriye dönük dava açılır mı?

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Dedemin vefatı üzerine babam amcam ve üç kız kardeşi mal paylaşımı yapmış. Kız kardeşlerin çocukları hak talebinde bulunarak geriye dönük dava açacaklarını söylediler. Geriye dönük yaptırım olur mu?' sorusunu yanıtladı

Devamını Oku
Gayrimenkulün üzerinde haciz varsa ne yapılır? Köşe yazıları

Gayrimenkulün üzerinde haciz varsa ne yapılır?

Posta yazarı Tamer Heper, okuyucusunun 'Bir kooperatife üye oldum. Dairelerde haciz varmış. Bize daireleri alırsak, haczin kalmayacağı söylendi. Daireleri üzerimize aldık ama üzerindeki hacizler kalkmadı. Kooperatif de bizim kooperatife ortak olmamızı istiyor. Ne önerirsiniz?' sorusunu yanıtladı.

Devamını Oku
Ayıplı konutta müteahhitin sorumluluğu nedir? Köşe yazıları

Ayıplı konutta müteahhitin sorumluluğu nedir?

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Müteahhitten bir daire satın almıştım. Oda kapıları deforme olmaya başladı. Müteahhit bir yılı aşkın zaman geçtiği için bu onarımı yapmayacağını söyledi. Müteahhit gerçekten bu sorumluluktan kurtulur mu?' sorusunu yanıtladı

Devamını Oku