ING Mortgage Barometreye göre konut alımı ertelendi!

ING Mortgage Barometreye göre konut alımı ertelendi!14 ilde yaklaşık 1.000 kişiyle yapılan araştırma faiz oranlarındaki yükselmenin konut almayı düşünenlerin planlarında değişiklikler yapmasını beraberinde getirdiğini ortaya koyuyor


14 ilde yaklaşık 1.000 kişiyle yapılan araştırma faiz oranlarındaki yükselmenin konut almayı düşünenlerin planlarında değişiklikler yapmasını beraberinde getirdiğini ortaya koyuyor.

Tüketicilerin konut satın alma eğilimi ve tercihlerini gösteren ING Mortgage Barometrenin Mayıs 2011 dönemi sonuçları ortaya ilginç bir tablo koydu. Piyasa koşulları değerlendirildiğinde, mevcut piyasa koşullarının konut alımına uygun olduğunu düşünenlerin oranı nisan ayında yüzde 42 iken, mayıs ayında bu oran yüzde 41 olarak gerçekleşti. Gelecekte konut satın alma eğiliminde de benzer düşüş eğilimi devam etti. Gelecekte konut almayı düşünenlerin oranı nisan ayında yüzde 55 iken, bu oran mayıs ayında yüzde 53'e geriledi.
Mayıs ayı boyunca 14 ilde yaklaşık 1.000 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen araştırmasında sorulan diğer sorularda da benzer karamsar eğilim gözlemlendi. Nisan ayında potansiyel Faiz oranlarının yükselmesi durumunda konut alım kararınızı erteler misiniz sorusuna verilen cevap, yüzde 67 oranında kararsızlığı ortaya koyarken, mayıs ayında aynı sorunun cevabı ise faiz eğiliminin insanlar üzerindeki etkisini net bir şekilde ortaya koyar nitelikteydi. Mayıs ayında yüzde 68'lik bölüm, faiz oranlarının artmasıyla konut alım kararını ertelediklerini ifade etti.

Yine de banka kredisi
Diğer yandan, nisan ayında konut alım kararını faizler karşısında erteleyeceği yönünde cevap verenlerin yüzde 43'ü bu süreyi bir yıl olarak ifade ederken, mayıs ayında ise yüzde 41'lik bölüm bu yönde cevap verdi. Konut alımını iki yıl ve üzeri ertelediklerini söyleyenlerin oranı nisan ayında yüzde 57, mayıs ayında ise yüzde 59 olarak gerçekleşti.
Araştırmada öne çıkan bir diğer başlıksa konut satın alırken kullanılacak kaynaklarla ilgili. Ancak, faiz oranındaki yüksekliğe rağmen, halk, tercihini banka kredisinden yana belirlemiş görünüyor. Anket yapılan 1.000 kişinin yüzde 66'lık bölümü banka kredisi kullanacağını ifade ederken, bu oran, ocak ayındaki yüzde 57 ve şubat ayındaki yüzde 59'luk oranla karşılaştırıldığında dikkat çekecek kadar ciddi bir yükseliş olarak ortaya çıktı.

NE SORULDU, HANGİ CEVAPLAR ALINDŞ
Piyasa koşulları konut alımına uygun mu
Nisan Yüzde 42 uygun Mayıs Yüzde 41 uygun.
Faiz oranlarının yükselmesi konut alım karırınızı nasıl etkiler
Nisan Yüzde 67 kararsız Mayıs Yüzde 68 satın almam.

'1.028 lirayı 75 ay ödeyebilirim'
14 ildeki 1.000 kişinin önemli bir bölümü aylık ödenebilecek ortalama taksit tutarının 1.028 lira olduğunu düşünüyor. Ortalama vade süresinin 75 ay olması gerektiğini söyleyen halkın, ev fiyatı ortalamasında kredi için ayırdığı rakam ise 105 bin lira. Tüketiciler konut tercihlerini sıfır daireden yana kullanırken, konut satın almayı planlayanların bir yıl ve daha uzun sürede ev satın almayı planladığı ve en çok içinde oturmak, yaşamak için ev satın almak istedikleri dikkat çekiyor.