İngiltere krize ikinci kurbanını verdi

İngiltere krize ikinci kurbanını verdi

91 milyar dolarlık konut kredisi hesabı bulunan Bradford&Bingley devleştirildi.İngiltere Hükümeti, mortgage kredisi veren zor durumdaki Bradford& Bingley (B&B) bankasına el koyduğunu resmen açıkladı. İngiltere Hazine Bakanlığı, İngiliz ekonomisinin istikrarını korumak amacıyla, B&B bankasının 91 milyar dolarlık konut kredisi ve kredi hesabını devralacağını bildirdi. İngiliz Hazinesi'nin ayrıca, B&B'nin, tasarruf mevduatı hesabı ile şubelerinin İsyanyol bankası Santander'e satılışını kolaylaştırmak için 33 milyar dolarlık harcama yapacağı kaydedildi. Hazine, B&B'nin 44 milyar dolarlık tasarruf mevduatı hesabı ile 200 şubesini satmasının ardından, grubun geri kalan kısmını da devletleştireceği kaydedildi. İngiltere Maliye Bakanı Alistair Darling, bankanın faaliyetlerinden bir bölümünü İspanyol bankası Santander'e satacaklarını söyledi. Darling'in açıklamasına göre, B&B'nin İngiltere ve Isle of Man'de bulunan bireysel mevduat faaliyetleri ve şube ağı Abbey National Plc'ye devredildi. Kurtarma planı uyarınca devlet, B&B'nin 50 milyar sterlin değerindeki mortgage borçlarını üstlenirken, Santander de B&B'nin 20 milyar sterlinlik bireysel tasarruf mevduatları ve şube ağı için 400 milyon sterlin ödeyecek. Açıklamada, bankanın normal faaliyetini sürdüreceği ve mevduat sahiplerinin paralarının kesinlikle güvence altında olduğu vurgulandı. Darling BBC radyosuna verdiği mülakatta, "Kararlı bir adım atılması gerekiyordu. Biz bunu yaptık" dedi. Bradford & Bingley, 1851'de ayrı ayrı kurulan Bradford Equitable ve Bingley şirketlerinin 1964'te birleşmesiyle faaliyete geçti. Şirket Londra borsasına 2000 yılında kote edildi. Mortgage kredisi veren Northern Rock bankasıyla birlikte bu yıl içinde devletleştirilen ikinci İngiliz bankası olan B&B, Avrupa ve ABD'de küresel kredi darlığına kurban giden itibarlı bankalar zincirine eklenen son halka olacak.

Devletleştirilen Fortis NV'nin Türkiye'deki iştiraki Fortis Bank "Bu müdahale, Fortis Grup'un tüm yükümlülüklerini karşılama yeterliliğine sahip olduğunun açık bir teyididir" açıklaması yaptı.

Fortis'te yüzde 5 payı olan Çin'in ikinci büyük sigortacısı Ping An'ın hisseleri şirketin beklentilerin üzerinde zararlarla karşılaşacağı endişesiyle yüzde 10.5 değer kaybetti.

Mali sıkıntıdaki Danimarka bankası Roskilde Bank'ın 21 şubesi İsveç ve Danimarka bankalarınca 108 milyon dolara satın alınacak.

Sabah