İngiltere, Thames Köprüsü ile Manş Tüneli'ni satıyor

İngiltere, Thames Köprüsü ile Manş Tüneli'ni satıyor

Küresel krizden en fazla etkilenen ülkelerin başında gelen İngiltere, çıkış yolunu kamu varlıklarını satarak bulmaya çalışıyorİngiltere Başbakanı Gordon Brown, bazı kamu varlıklarını satarak 3 milyar sterlin gelir elde edilecek bir plan açıkladı. Buna göre, iki yıla yayılacak olan varlık satışları arasında, bahis şirketi Tote, Manş Denizi altından İngiltere'yle Fransa'yı bağlayan demiryolu, öğrenci kredileri portföyü ve Urenco uranyum işleme şirketindeki kamu hissesi yer alıyor.

16 milyar sterlin gelir

Thames Köprüsü ve Dartford'da nehir altından geçen tünelin de satılacak varlıklar arasında olduğu belirtiliyor. Yerel yönetimlerin de satacakları varlıklarla ayrıca 13 milyar sterlin daha gelir sağlanması bekleniyor. Böylece kamu varlıkları ve yerel yönetimlerin yapacçağı satışlarla İngiltere bütçesine toplam 16 milyar sterlin girmiş olacak.

Tote, öğrenci kredileri portföyü ve Urenco'daki yüzde 33 kamu hissesinin satışı daha önce de gündeme gelmiş ancak finansal krizdeki zor piyasa koşulları nedeniyle bir ilerleme sağlanamamıştı.

Rekor bütçe açığı: 220 milyar sterlin

İngiltere'nin bütçe açığı, rekor bir düzey olan 220 milyar sterline yaklaşıyor. Bu rakam gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 12'sine denk geliyor. Benzeri ülkelerle karşılaştırıldığında en yüksek açığa sahip olan İngiltere'de bu açığın nasıl düşürüleceği, gelecek yıl Haziran ayında yapılacak genel seçimlerden önce siyasi açıdan büyük önem taşıyor.

Gordon Brown, bütçe açığının düşürülmesi için büyümenin yeniden sağlanması gereğine işaret ederek, "Büyümeyi ve istihdamı destekleyen bir açık azaltma programına da ihtiyacımız var, ancak bu, ekonomideki toparlanmayı daha canlanmadan söndürecek bir plan olmamalı" açıklaması yaptı.
Vatan