İngiltere'de ev alma zamanı

İngiltere'de ev alma zamanı

Fiyatlar yüzde 50 düştü, kredi faizleri sıfırlandı, vergi kalktı.Mortgage krizinden en ağır yarayı alan ülkeler arasında bulunan İngiltere'de ekonomiyi canlandırmak için emlak sektörüne yönelik yeni tedbirler alınıyor. Ülkede yüzde 50'ye varan düşüş kaydeden konut fiyatlarında geri çekilmeyi engellemek için ilk kez ev alanlara sıfır faizli kredi verilecek.

Ayrıca vergilerin de sıfırlanması gündemde. Ancak hükümetin emlak sektörünü canlandırmak için hazırladığı ve kamuoyuna açıkladığı paket tartışmalara yol açtı. Başbakan Gordon Brown'ın talimatıyla hazırlanarak açıklanan paketteki önlemler gereği, değeri 175 bin (350 bin dolar) sterlinin altında olan evler için önümüzdeki bir yıl boyunca alım-satım vergisi alınmayacak.

Halen değeri 125 bin sterlinin altındaki evler için yapılan uygulama sonucunda, ailelerin 1.750 sterlin kar etmeleri öngörülüyor. Hükümetin bu değişiklik için bütçesine 600 milyon sterlinlik bir ek fon koymak durumunda kaldığı da belirtiliyor.

İngiliz hükümeti ayrıca ilk kez ev alacak olan ve peşinat ödemekte güçlük çeken yıllık geliri 60 bin sterlinin altındaki aileler için de bir tür ortaklık sistemi oluşturulacağını ve bu ailelere faizsiz kredi sağlanacağını açıkladı.