İnşaat firmaları 2+1 dairelere ağırlık vermeye başladı!

İnşaat firmaları 2+1 dairelere ağırlık vermeye başladı! İnşaat firmaları 2+1 dairelere ağırlık vermeye başladı!

Konut alacaklar, özellikle aileler aldıkları dairelere sadece yatırım gözüyle değil yaşamak için de bakmaya başladı. Bu nedenle 2+1 evlere talep arttı. Yatırım amacıyla alınan projelerin üçüncü köprü, havalimanına yakın olması tercih ediliyor...İnşaat firmaları yeni konutlarda 2+1 dairelere ağırlık vermeye başladı. Yatırım amacıyla alınan projelerde ise üçüncü köprü, havalimanı gibi projelere yakın bölgeler tercih ediliyor.Konut alacaklar, özellikle aileler aldıkları dairelere sadece yatırım gözüyle değil yaşamak için de bakmaya başladı. Bu nedenle 2+1 evlere talep arttı. İnşaat firmaları da bu yönde çalışmalarına hız vererek 1+1 ve 1+0’ların sayılarını azaltmaya başladı. Türkiye Sınai Kalkınma Bankası Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, “Büyük metrekarelerde fiyatlar artıyor, ancak fiyat çeşitliliğinde seçenek de çok. Artık Türk aileler 2+1’lere alıştı. Hatta bazı firmalar buna karşılık vermek adına 1+1 ve 1+0’lar gibi dairelerini birleştirme yoluna da gitti” dedi.


Dönüşüm, merkeze çekiyor


Maya, özellikle kentsel dönüşümle birlikte projelerin kent merkezinde artmaya başladığını belirterek, danışmak için gelen pek çok firmanın da yatırım düşündüğünü dile getirdi. Maya, “Kent merkezine dönüş oluyor, merkeze yakın yerde evi olan da projesi olan da merkezde konut istiyor. Çeperlerde ise B ve C grubu hâlâ alışa çok hevesli” diye konuştu.

Maya gözde lokasyonları şöyle anlattı: “Kentsel dönüşümden etkilenen merkezi lokasyonlar, özellikle Bağdat Caddesi, Göztepe, yeni yeni Beşiktaş, Bakırköy ama imar sorunu yüzünden beklemede. Çeperlerde ise üçüncü köprü, otoyol, havalimanı gibi projelerle önemli gelişme gösterdi. Sancaktepe buna önemli bir örnek. Zekeriyaköy, Beylikdüzü-Esenyurt arası değerleniyor. Yatırımcılar, çıkış fiyatlarını, bireysel alıcı da yatırım için mi oturum için mi alacağını iyi düşünmesi lazım.”


Dumankaya’dan yatay mimari...


Dumankaya İnşaat, Kartal’da hayata geçireceği dumankaya Horizon ile son yıllarda artan dik, dar ve iç içe geçmiş binaların aksine, sahil hayatına yönelik yatay, geniş, panoramik ve butik bir yaşam alanı ile müşterilerini karşılıyor. Projede fiyatlar, 365.000 TL’den başlıyor.  Proje, adaların karşısında, denize 500 metre cepheli yatay mimarisi ve panoramik daireleriyle yükseliyor. Projede, stüdyodan 1+1’e ve 4+1’e kadar farklı konut seçenekleri bulunuyor.


‘Sayfiye’de 4 farklı ödeme seçeneği


Rönesans Konut’un Kartal-Yakacık’ta inşa edilen Sayfiye’de 4 farklı ödeme seçeneği sunuluyor. Projede, birinci seçenekte flexi peşinat yüzde 1 ile yüzde 50 arasında değişirken, flexi banka kredisi ise yüzde 69 ile yüzde 20 arasında değişiyor. İkinci seçenekte, yüzde 5 peşin, yüzde 65 banka kredisi ile öderken, kalan yüzde 30’unu Eylül 2015’te ödenebilecek.

Fırsatlardan bir diğerinde ise yüzde 10 peşin, yüzde 50 banka kredisi ile ödeme yapılacak. Kalan yüzde 40’ını ise aralık, mart, haziran ve eylülde olmak üzere 4 taksitte ödeyecekler. fırsat paketlerinin sonuncusunda ise satış fiyatının yüzde 50’si peşin, kalan yüzde 50’sini ise Mart 2015’te daire tesliminde ödenebilecek.


Balondan masal diyarı Palladium’da


Dünyada ilk kez binlerce balondan yapılan dev Alice Harikalar Diyarı Palladium Ataşehir AVM’de kuruldu.Balon katlama tekniği kullanılarak, dünyaca ünlü Airigami ekibi tarafından yapılan Alice Harikalar Diyarı’nda on binlerce balon bir araya gelerek, Alice’in masalsı dünyasını oluşturdu.  Masalseverler için Alice’in macera dolu dünyasının kapıları 13-21 Eylül tarihleri arasında Palladium Ataşehir’de açık olacak.


‘Bu yıl 1 milyon konut satışı olmasını bekliyoruz’


Yerli ve yabancı kuruluşların verdiği lisansların çoğuna sahip olan TSKB Gayrimenkul Değerleme, genel olarak bankalar ve yatırımcılara hizmet veriyor. Bunun yanı sıra artan inşaat projelerine bağlı bilinçlenmeye başlayan bireysel alıcı da kapılarını çalmaya başladı. Yılın ilk sekiz ayı konut satışlarının 2013 kadar hareketli olmadığını ancak, artan bir trendle yılı kapatacağını vurgulayan Maya şöyle devam etti:


“2013’te 1 milyon 157 bin konut satışı oldu, bu yıl bir milyonla kapatacağını düşünüyoruz. Esas düşüş konut kredilerinde oldu. Faiz oranları 2013 Mayıs’tan itibaren artış trendine girince konutta düşüşü getirdi, Haziran ayına kadar piyasa temkinliydi, bir nebze hareket başladı. Türkiye ekonomisi yüzde 3.5 büyüdü 2013’te, inşaat yüzde 5.5 büyüdü. Bu yıl da yine ortalamanın üzerinde büyüyor. Yabancıya satışta da ivme arttı. 10 binden 15 bine geldi. Bir milyon konut içinde dar bir alan ama yüzde olarak yüzde 50 arttı.”


Duygu Erdoğan/Milliyet