İnşaat malzemeleri sanayisi ihracatta 21 milyar doları yakalıyor!

İnşaat malzemeleri sanayisi ihracatta 21 milyar doları yakalıyor!

Türkiye İMSAD tarafından hazırlanan İnşaat Malzemeleri Sanayi Dış Ticaret Endeksi Kasım 2018 sonuçları açıklandı


2013 yılından itibaren her ay düzenli olarak açıkladığı ‘İnşaat Malzemeleri Sanayi Endeksleri’ne, 2018'de İnşaat Malzemeleri Sanayi Dış Ticaret Endeksi’ni de ekleyen Türkiye İMSAD (Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği), iç ve dış ticaretin nabzını tutuyor. Türkiye İMSAD’ın sektör ve kamuoyu ile paylaştığı ‘İnşaat Malzemeleri Sanayi Dış Ticaret Endeksi’nde, Kasım ayı verilerinin yanı sıra, Aralık ayı değerlendirmesi de yer aldı. Buna göre İnşaat malzemeleri sanayisi, 2014'ten bu yana ilk kez Aralık ayında 2 milyar doları bulan aylık ihracatıyla, yıl sonunda 21 milyar dolar ihracat seviyesine ulaşıyor.

İhracat miktar, değer ve birim fiyat olarak yükselişte

‘İnşaat Malzemeleri Sanayi Dış Ticaret Endeksi’ Kasım 2018 Raporunda, şu veriler ve tespitler yer alıyor: "Kasım'da ihracat, miktar olarak 3,21 milyon ton seviyesinde gerçekleşti. Böylece miktar bazında 2018'in en yüksek ikinci aylık ihracatı oldu. İhracat değer olarak ise Kasım ayında 1,92 milyar dolar seviyesine yükseldi ve 2013'ten bu yana en yüksek üçüncü ihracat oldu. Ekim'de 0,54 olan ihracat birim fiyatları, Kasım ayında 0,60 dolara yükseldi."

İthalat birim fiyat endeksi geriledi

İthalat Birim Fiyat Endeksi ise Kasım'da önemli ölçüde gerilemesine rağmen yine de yüksek kaldı. İthalat Kasım ayında 222 bin ton olurken, 2013'ten bu yana en düşük üçüncü aylık ithalat gerçekleşti. Kasım ayında 582 milyon dolara gerileyen ithalat, 59 ayın en düşük 4. seviyesi oldu. İthalat birim fiyatları Kasım'da kilogram başına 2,62 dolara indi. Ancak yine de geçen senenin Kasım ayı ithal birim fiyatının yüzde 10,1 üzerinde gerçekleşti.

İnşaat malzemeleri, toplam sanayi ihracatının sürükleyicisi oldu

Türkiye sanayi ürünleri ihracatı miktar endeksi Kasım'da bir önceki aya göre sınırlı ölçüde geriledi. İhracat miktar endeksi geçen senenin Kasım ayının ise yüzde 34,2 üzerinde gerçekleşti. İnşaat malzemeleri dışı sanayi ihracatı miktar endeksi ise Kasım'da yükseldi. Endeks geçen yılın Kasım ayının da yüzde 48'in üzerine çıktı. İnşaat malzemeleri sanayi ihracatı miktar endeksi ise Kasım'da bir önceki aya göre geriledi. Böylece endeks geçen senenin Kasım ayının yüzde 19,2 üzerinde gerçekleşti.

Türkiye sanayi ürünleri ihracat birim fiyatı 2017 Kasım ayında 1,97 dolar iken 2018 Kasım ayında 1,63 dolar oldu. İnşaat malzemeleri sanayi dışı sanayi ihracat birim fiyatları ise 2017 Kasım ayında 3,20 dolar olurken 2018 Kasım'da 2,40 dolar olarak gerçekleşti. İnşaat malzemeleri sanayi ihracat birim fiyatı da 2017 Kasım'da 0,63 dolar iken 2018 Kasım ayında 0,60 dolara indi.

İhracatta tüm alt sektörler yüksek performans gösterdi

2018 Kasım ayında 8 alt ürün grubundan ikisinin ihracat birim fiyatları geçen yılın Kasım ayına göre arttı. Demir çelik bazlı ürünler ile kimyasallar hariç diğer ürünlerin ihracat birim fiyatları geçen senenin Kasım ayına göre geriledi. Kasım ayında kimyasallar ihracat birim fiyat artışı yüzde 19,5 olarak gerçekleşti. En yüksek gerileme de yüzde 17,1 ile prefabrik yapılarda yaşandı.

2018 Kasım ayında 8 alt ürün grubunun 6’sının ihracatı miktar olarak geçen yılın Kasım ayına göre arttı. Geçen senenin Kasım ayına göre, ihracatı miktar olarak gerileyen 2 alt sektör kimyasallar ve prefabrik yapılar oldu. Kasım'da en yüksek ihracat miktar artışı yüzde 28,0 ile mineral ürünlerde gerçekleşti. En düşük miktar artışı da yüzde 11,4 ile demir çelik bazlı ürünlerde oldu.

2018 Kasım ayında 8 alt ürün grubunun 7’sinde ihracat değer olarak geçen senenin Kasım ayına göre arttı. Kasım'da en yüksek ihracat değer artışı yüzde 19,9 ile yalıtım malzemelerinde gerçekleşti. En düşük değer artışı da yüzde 4,8 ile elektrikli teçhizat ürünlerinde yaşandı. Değer olarak ihracatın gerilediği alt sektör de prefabrik yapılar oldu.

İnşaat malzemeleri ihracatı 20 milyar doları aştı!

İnşaat sektöründe kalıcı iyileştirmeler bekleniyor!