İnşaat sektörü 'yeşil binalara' ısınırken..

İnşaat sektörü 'yeşil binalara' ısınırken.. İnşaat sektörü 'yeşil binalara' ısınırken..

FRANSIZ Le Monde Gazetesi, Türkiye'de bedava kömürün yol açtığı hava kirliliğini ele aldığı gün aynı sayfada başka bir habere daha yer verdi.Fransızlar, Rusya'da, Ekaterinburg'da "çevreci bir uydu şehir" inşaatına girişmişler.

Dev askeri-sanayi kompleksi nedeniyle yıllarca dünyaya kapalı tutulan Ekaterinburg, Rusya'nın "yeşil vitrini" olacakmış.

20 milyar Euro'ya mal olacak ve 10 yıl zarfında 350 bin kişinin barınacağı uydu şehrin "yeşil binalardan" oluşacağını söylemeye gerek yok.

Yani çevreyi daha az kirleten, daha az enerji ve su tüketen, çöpünü dönüştüren evler.

Le Monde Gazetesi'ndeki haber, Rusya'nın dünyada giderek yaygınlaşan "yeşil binalar" trendinin dışında kalmak istemediğini gösteriyor.

Peki Türkiye bu "yeşil binalar" trendinin neresinde?

Dün, İstanbul'da Yıldız Üniversitesi'nde "yeşil binalar"la ilgili kapsamlı bir eğitim semineri düzenlendiğini haber vererek konuya girelim. Semineri düzenleyen "Çevre Dostu Binalar Derneği".

TEMA'nın Onursal Başkanı Nihat Gökyiğit ve Dr. Duygu Erten tarafından 2007 yılında kurulmuş.

Gökyiğit Başkan, mühendis kökenli Dr. Duygu Erten Başkan Yardımcısı.

İLK YEŞİL BİNA

Erten esasında "Çevre Dostu Binalar Derneği"nin "fikir ana"sı.

Zira "yeşil binalar" konusunda uzmanlaştığı ABD'den dört yıl önce döndükten sonra bu trendin Türkiye'de tutması için nasıl uğraştığına bizzat tanık oldum.

Semineri organize eden Duygu Erten, yabancı konuşmacı olarak iki önemli "yeşil bina" uzmanını davet etmiş.

Biri "Dünya Yeşil Binalar Konseyi"nin eski Başkanı Houston Eubank. Eubank şimdi "yeşil bina" sertifikası veren Amerikan Leed Şirketi'nde görevli.

Diğeri ise yine yeşil sertifika konusunda uzmanlaşmış İngiliz Breeam şirketinin Direktörü Martin Townsend.

Erten, yabancı konukları ve "Çevre Dostu Binalar Derneği"nin bazı üyeleriyle bir akşam yemeğinde biraraya geldik.

Kısa adı ÇEDBİK olan derneğin inşaat ve enerji sektörlerinden üye sayısı giderek artıyor. Bu iyi bir haber.

Yemekte masa komşum Soyak Enerji Yatırım'dan Aysel Tantuğ. Aktardığına göre, Soyak İzmir'de Mavi Şehir Projesi'nde enerji ve su tasarrufunu ciddi bir şekilde hesaba katmış.

Proje yüzde 100 "yeşil binalar"dan oluşmasa da ilerisi için umut verici bir adım.

Türkiye'de "yeşil bina" sertifikası için başvuran ilk inşaat şirketi,  Ankara  ve Erzurum'da alışveriş merkezleri yapan Hollanda kökenli Redevco.

Siemens'in Gebze'de yeni yaptırmakta olduğu bina, Türkiye'nin ilk "yeşil binası" olacak.

KAMU ÖRNEK OLMALI

Yeri gelmişken hemen belirteyim. Hindistan'da "platin yeşil bina sertifikası" almaya hak kazanmış dört bina var.

Duygu Erten'in verdiği bilgiye göre, Soyak'ın yanısıra Ağaoğlu, Tekfen, Zorlu, Eczacıbaşı'nın inşaat şirketleri "yeşil bina" trendine sıcak bakanlardan. Bu konuda kendi çalışmalarını sürdürüyorlar.

Erten, "Şu anda herkes işi öğrenme sürecinde" diyor. "Yeşil binalar"ın maliyeti yüzde 5 fazla oluyormuş. Buna karşılık karbon salımları yüzde 40 daha düşük.

Küresel ısınma tehdidinin giderek büyüdüğü günümüzde, bu azımsanmayacak bir oran. Bu yüzden özel sektörün yanısıra kamunun da bu trendi benimsemesi gerek.

Kaliforniya'da örneğin, kamu binalarının ve okulların "yeşil" olmaları şart koşuluyor. Aksi takdirde inşaat şirketleri ihalelere giremiyor.

Ekaterinburg'daki "yeşil" projenin ardında örneğin Kremlin var.

2010 yılına kadar yılda 75 milyon metrekare inşa ederek Rusya'daki konut sıkıntısına son vermek isteyen Kremlin, Ekaterinburg'un tüm ülkeye örnek olması istiyormuş.

Merak ettim.

Acaba TOKİ, "yeşil bina" trendi konusunda ne düşünüyor?

Gila Benmayor/ Hürriyet