İnşaat ve emlakta rota Türkiye

İnşaat ve emlakta rota TürkiyeYabancı yatırımcılar Türkiye'deki gayrimenkul sektörünü yakın takibe aldı. Kimi yabancılar Türk firmalarıyla ortak projelere imza atmak isterken, kimileri de yapılan projeleri pazarlamak istiyor.


Son yıllarda Türkiye'deki gayrimenkul sektöründe yaşanan hareketlilik, yabancı yatırımcıları cezbetti. Kimi yabancılar firmalarımızla ortak proje yapmak isterken, kimileri de Türk yatırımcıların konutlarını pazarlamak istiyor. Görüşlerini aldığımız gayrimenkul firmalarının temsilcileri, yabancı taliplerle ilgili şunları söyledi:


'TEKLİFLERİ DEĞERLENDİRİYORUZ'
* Güneri İnşaat Başkan Vekili Teoman Rıza Güneri: Özellikle mortgage sisteminin Türkiye'nin gündemine girmesiyle birlikte yabancı sermayenin inşaat sektörüne ilgisi de arttı. 2009'da Afrika ülkeleri ve kuzeyimizdeki ülkelerde gayrimenkul yatırımı yapmayı planlıyoruz. Ayrıca yabancı firmalarla görüşmelerimiz sürüyor ve uygun projelerde iş ortaklığı yapabiliriz.


* Soyak Genel Müdürü Emre Çamlıbel: Yabancı yatırımcılar, ülkemizdeki potansiyelin farkında. Bu da, onları bağımsız olarak yatırım yapmaya veya Türk firmaları ile ortak projelere imza atmaya yöneltiyor. Biz de ortaklık teklifleri alıyoruz.


AVM'lere ilgi artıyor


 


* Yapı Endüstrisi Başkanı Suha Yılmaz: İstanbul ve Bodrum'da yürüttüğümüz projelerle ilgili ortaklık, satın alma veya yurtdışında pazarlama teklifleri almaktayız. Değerlendiriyoruz. İşbirliklerine sıcak bakıyoruz.


* Emay İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Burak Gören: Yurtdışında çok bilinen birkaç firmadan teklif aldık. Şirket ortaklığı da, proje ortaklığı da yapabiliriz.


* Garanti Koza Başkan Vekili Murat Binark: Yabancı sermayenin özellikle alışveriş merkezlerine AVM) artan bir ilgisi var. Yabancı ortaklarımızla çalıştığımız projelerimiz var. Yeni ortaklık teklifleri de alıyoruz.


ÖZLEM KAMER