İnşaatçılar uluslararası pazarda destek bekliyor!

İnşaatçılar uluslararası pazarda destek bekliyor!

ANGİAD Başkanı Fatma Semiz, dernek üyeleriyle, Türkiye Müteahhitler Birliği'ni ziyaret etti. Toplantıda inşaat sektörünün yurt içinde ve yurt dışındaki sorunları ve çözüm yolları konuşuldu.
Ankara Genç İşadamları Derneği üyeleri, Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün ve yönetimiyle bir araya geldi. Ziyarette bir konuşma yapan Semiz; ANGİAD'ın TMB ile yakın diyalogda bulunduğunu, kendi müteahhit üyelerinin sorunlarının çözümünde her zaman iş birliği içerisinde olduklarını ve olmaya devam edeceklerini söyledi. 


TMB Başkanı Yenigün de sektörün yaşadığı sorunlara ilişkin çarpıcı bilgiler verdi. "Türkiye'den bir firma yurtdışında iş yapıyorsa, hükümet bu firmanın arkasında olmalıdır" diyen Yenigün, sözlerini şöyle sürdürdü: "Görevler verilmeli" "Devletimiz başka bir ülkede ne kadar rağbet görüyorsa biz de o kadar iyi iş yapıyoruz. Siyasetin bu alanda etkisi çok büyük. Ayrıca müşavirler pazara girebilirse arkasından malzemecimiz, müteahhidimiz, işletmecimiz de girer ve böylece güçleniriz. Bu konuda müşavirlere görevler verilmeli." Semiz'in, "Türkiye'de inşaat odaklı büyüme dönemi kapanıyor" şeklindeki sözlerine ise Yenigün şu karşılığı verdi: 


"İnşaata ihtiyaç var" 


"Son bir yıldır inşaat deyince akla konut geliyor. Hala yapılan onlarca konut ve yapılması planlanan konutlar var. Ancak ekonomimiz bozulunca satışlar olmuyor ve bu da piyasanın etkilenmesine neden oluyor. İnşaat sektörü ne kadar büyürse ekonomimiz de o kadar büyür. Bunun için Türk ekonomisinin inşaata ihtiyacı var. Yatırım için ise istikrar olması lazım. Devletin STK'larm ve özel sektörün birbirine güvenmesi gerekir. Yurtdışı pazarında iş yapan tüm Türkiye firmaları kendi aralarındaki rekabeti bırakıp dışarı açılırlarsa kazanacakları para o kadar artacaktır. Bu şekilde firmalarımız hem kendi içinde hem de diğer ülke firmalarıyla yarış halinde oluyor bu da kazancımızı azaltıyor." Başkan Yenigün ayrıca Kamu İhale Kanunu'nda değişiklik yapılmasına dair hükümete bir tasarı teklif ettiklerini de söyleyerek, "Ancak seçim arifesinde olduğumuz için sonuç alamadık. Seçimlerden sonra tasarıyı yeni hükümete göndereceğiz" dedi. 


Milliyet Ankara