İnşaatta durgunluk işareti

İnşaatta durgunluk işaretiYılın ilk yarısında belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen bina sayısı geçen yılın eş dönemine göre yüzde 10,3 azaldı. Geçen yıl kaç, bu yıl kaç ruhsat verildi?


 

Büyümenin önemli dinamiklerinden inşaat sektöründe durgunluk işaretleri görülmeye başlandı. Yılın ilk yarısında belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen bina sayısı geçen yılın eş dönemine göre yüzde 10,3 azaldı.

Geçen yılın ilk yarısında 56 bin 389 adet bina için yapı ruhsatı alınmıştı. Konut amaçlı bina sayısındaki düşüşün yüzde 11,4'le daha yüksek olduğu dikkati çekti. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre bu yılın ilk altı ayında belediyelerden toplam yüzölçümü 58,5 milyon metrekare olan 290 bin 95 daireli 50 bin 565 bina için yapı ruhsatı alındı. Bu binaların toplam değeri ise 25 milyar 333,9 milyon YTL olarak belirlendi. Anılan dönemlere göre belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen yapıların yüzölçümünde ise yüzde 1,8 oranında artış yaşandı. Yapı ruhsatı alınan binaların da değerinde yüzde 14,1 artış olurken, daire sayısında ise yüzde 6,6 düşüş gerçekleşti. Arsa payı hariç inşaat metrekare maliyeti 2007 yılının ilk yarısında, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 14 artarak 477 YTL'ye yükseldi. (Zaman)