İplik fabrikası yerine dev alışveriş merkezi: 212 İstanbul

İplik fabrikası yerine dev alışveriş merkezi: 212 İstanbul

1972 yılında Bağcılar'da kurulan ve 2005'te Trakya'ya taşınan Edip İplik fabrikasının yerine Bağcılar ve çevresinin en büyük alışveriş ve yaşam merkezi kuruluyor.
`212 İstanbul' adı verilen projenin temeli, Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı ve iş dünyasından çok sayıda temsilcinin katıldığı bir törenle atıldı. Akın Holding ve Edip Uluslararası Gayrimenkul A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Akın, "Doların bu kadar aşağı gitmesi, enerji ve işçi maliyetlerinin yüksek olması nedeniyle Türkiye'nin tekstil sektöründe rekabet şansı giderek azalıyor. Biz Akın Tekstil ve Edip İplik olarak niş ürünler üreterek devam ediyoruz fakat daha ne kadar gideriz, bilmiyorum" dedi. Akın, alışveriş merkezi sektörüne ise yurtdışından yoğun talep olduğunu, yabancıların Türkiye'de yatırım yapmak ya da mevcut yatırımlara ortak olmak için sıraya girdiğini söyledi.


300 MİLYON $'LIK PROJE


Mayıs 2009'da tamamlanması planlanan 212 İstanbul Alışveriş ve Yaşam Merkezi'nin 300 milyon dolara mal olması planlanıyor. Atatürk Havalimanı'na giden Basın Ekspres Yolu ile Bağcılar-Halkalı üstgeçidinin kesiştiği köşede bulunan 56 bin metrekare arsa üzerinde yapılacak yatırım, kapalı alanı 230 bin metrekare olan alışveriş merkezi ile 39 katlı 100 bin metrekare rezidans kulesinden oluşuyor. Kiralanabilir alanı 69 bin metrekare olan merkezin 105 bin metrekare büyüklüğünde 3 bin 300 araç kapasiteli bir otoparkı bulunacak.


Media-Markt geliyor


212 İstanbul Alışveriş Merkezi'nin en büyük kozu, Türkiye pazarına geçen yıl giren elektronik market zinciri Media-Markt olacak. 4 bin 600 metrekarelik alan üzerine kurulacak Media-Markt'ın yanı sıra merkezde 9 bin 300 metrekare alan üzerine kurulu bir Praktiker, 11 bin 600 metrekare alanı bulunan bir de Carrefour olacak. Nuri Akın, üstteki iki katta ise Türkiye'ye yeni gelmek isteyen yabancı markaların ve köklü yerli markaların yer alacağını ifade etti. Akın, merkezin en üst katında da 10 salonlu bir sinema ve food court bölümünün bulunacağını sözlerine ekledi.


ŞENAY BÜYÜKKÖŞDERE