İptal kararını inceler, yabancı yatırımcıya mülkün önünü açarız

İptal kararını inceler, yabancı yatırımcıya mülkün önünü açarız İptal kararını inceler, yabancı yatırımcıya mülkün önünü açarız

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Anayasa Mahkemesi'nin yabancılara gayrimenkul satışına ilişkin iptal kararını inceledikten sonra bir adım atacaklarını söyledi.

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

Unakıtan, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) yöneticileriyle görüşmesinde gazetecilerin sorusu üzerine, Anayasa Mahkemesi'nin kararını henüz inceleme fırsatı bulamadığını belirterek, "Bu karar bizim Türkiye'ye yabancı yatırımcı çekme çabalarımıza yardımcı olmuyor" dedi. Anayasa Mahkemesi, 4875 sayılı Doğrudan Yabancı Yatırımlar Kanunu'nun, "yabancı yatırımcıların Türkiye'de kurdukları veya iştirak ettikleri tüzel kişiliğe sahip şirketlerin, Türk vatandaşlarının edinimine açık bölgelerde mülkiyet edinmelerine" olanak sağlayan hükmünü iptal etti. CHP, 4875 sayılı Doğrudan Yabancı Yatırımlar Kanunu'nun 3. maddesinin (d) ve (e) bentleri ile (f) bendinin ikinci tümcesinin iptali ve yürürlüklerinin durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesi'nde dava açmıştı.

Mayınlı araziler: Unakıtan, bir soru üzerine, hükümetin uluslararası anlaşmalara koyduğu imzaya sahip çıkarak mayınlı arazilerin temizlenmesi konusunda adım atacağını, buna ilişkin yasa tasarısının hazırlanarak TBMM'ye gönderildiğini ifade ederek, daha önce bu yönde açtıkları ihalelerde çeşitli gerekçelerle sonuç alamadıklarını söyledi. Bu alanları organik tarıma açmayı hedeflediklerini, bu sahaları temizleyenlerin aynı alanda tarım yapmalarının yolunu açacaklarını ve böylece bütçeye maliyet gelmesini de engelleyeceklerini belirten Unakıtan, "Kanun çıkar çıkmaz bu konuda prosedürü başlatacağız ve ihaleye çıkacağız" diye konuştu.

Her şey dahilden vazgeçilmemeli: Unakıtan, bu yılın başından itibaren turizmde KDV'nin yüzde 8'e düşürüldüğünü, vergi indirimine karşı toplam vergi gelirlerinde bir artış beklediğini ifade ederek, Türkiye'nin rekabet halindeki ülkelere karşı bu vergi düşüşünün gerekli olduğunu söyledi. 'kdv' indirimiyle Akdeniz ve Avrupa'daki rakiplerimizle kdv 'yi eşit şartlara getirdik. Türkiye'de turist sayısındaki artış dünya ortalamalarının çok çok üstünde. Bunun devam etmesini bekliyoruz" diyen Unakıtan, turizmcilerin "her şey dahil" uygulamasından artık vazgeçmesini istedi. Unakıtan, 5 yıldızlı otellerin sahip oldukları değerin farkına vararak bu her şey dahil sistemini yavaş yavaş terk etmesi gerektiğini vurguladı.
Bu aşamada herhangi bir engel yok 6 aya kadar düzenleme yapılır

Anayasa Mahkemesi'nin yabancılara gayrimenkul satışına ilişkin kararını değerlendiren Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Alpaslan Korkmaz, henüz gerekçenin yayımlanmasını beklemekle birlikte, karardaki "6 aylık süreye" dikkat çekti. Beklentilerinin, bu kararla birlikte bir düzenleme isteneceği yönünde olduğunu aktaran Korkmaz, bu süre içinde "boşlukların doldurulmasının" mümkün olabileceğini ifade etti. Bu aşamada yabancı yatırımcı açısından herhangi bir engel oluşmadığını vurgulayan Korkmaz, "Önce gerekçeyi görmek lazım ama bu kararın bir sorun yaratacağını sanmıyorum. Yabancı yatırımcı açısından şu anda herhangi bir sorun olmadığı gibi, verilen sürenin sonunda da herhangi bir sorun yaşanmayacağını düşünüyorum" Korkmaz, bu yıl küresel dalgalanma nedeniyle doğrudan yabancı yatırımlarda, "hafif" bir düşüş olabileceğini ancak Türkiye'nin bundan etkilenmeyeceğini savundu.

(Hürriyet)

pus