13 / 08 / 2022

İş dünyasından 'yatırımlar devam edecek' sinyali!

İş dünyasından 'yatırımlar devam edecek' sinyali!

Darbe girişimi, ülke ekonomisine inancını sürdüren iş dünyası temsilcilerinin yatırımlarında herhangi bir değişikliğe yol açmadı.Darbe girişimi, ülke ekonomisine inancını sürdüren iş dünyası temsilcilerinin yatırımlarında herhangi bir değişikliğe yol açmadı.


Darbe girişiminin ekonomiyi olumsuz etkilemesini beklemediklerini ifade eden iş adamları, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) aldığı önlemlerden memnuniyetini de dile getirdi.     


AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, Başbakan Yardımcıları Mehmet Şimşek ve Nurettin Canikli'nin dünden beri yaptığı konuşmalar ile Merkez Bankası, Türkiye Bankalar Birliği (TBB) ve Borsa İstanbul gibi ekonomi alanındaki önemli kurumların aldığı tedbirlerin iş adamlarını çok rahatlattığını söyledi.     


İş dünyasından yatırımlar devam edecek sinyali!


İş dünyası olarak, alınan tedbirler nedeniyle ilgililere teşekkür ettiklerini belirten Özdemir, "Aslında dünkü toplantılarda alınan kararlar çok olumluydu. Hepimizin endişe ile beklediği 'acaba ne olur?' sorusunun cevabı dün verildi. Bu sayede piyasalar, 15 Temmuz Cuma gününe yakın bir rakamdan açıldı. Küçük bir düşüş yaşandı. Bu düşüşün de gün içerisinde toparlanmasını bekliyoruz." şeklinde konuştu.     Özdemir, Türkiye ekonomisinden hiçbir zaman tereddüt etmediklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:     


"Dün bile yatırımlarımız nedir, ne oluyor, onun değerlendirmesini yaptık. Ülkenin birlik ve beraberliğinden hiçbir endişemiz olmadı. Ancak bu olay çok büyük üzüntü verdi. Darbe girişimine karşı büyük birlik gösterilmesi bizi haksız çıkarmadı. İnanın, dün bile yatırımlarla ilgili çalışmalarımız devam etti. Hiç durmadık. Ülkemize, Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza, bakanlarımıza çok güveniyoruz. Bu zor günde dahi basiretli toplantılar yapıldı. Çok güzel ve yerinde kararlar alındı. Hem iç hem de dış piyasa rahatladı."     

"EKONOMİYE HERHANGİ BİR OLUMSUZ ETKİSİ OLMAYACAK"     


İş dünyasından yatırımlar devam edecek sinyali!


Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan da darbe girişiminin ardından piyasaların haftaya olumlu başladığını ifade ederek, "Hafta sonu, kötü film izler gibi geçti. Ancak şu anda her şey yerli yerinde, bankalarımız sağlam, TCMB gerekli kararları aldı. İş dünyası güvenli bir ortamda devam ediyor. Ekonomik anlamda herhangi olumsuz etki olacağını düşünmüyorum, beklemiyorum, hissetmiyorum." dedi.     


Darbe girişiminden çıkarılması gereken dersler olduğunu belirten Özilhan, girişimin ekonomiye orta ve uzun vadede yapacağı olumsuz etkiler için önlem alınması gerektiğini vurguladı.     


Özilhan, "İş dünyası olarak işimizin başındayız. Yatırımlara devam ediyoruz. Cumartesi de durmadık, çalıştık. Türkiye, çok çalışarak birlik ve beraberlik içinde sıkıntıları atlatacak." diye konuştu.     


"YATIRIMLARIMIZA DEVAM EDECEĞİZ"     


İş dünyasından yatırımlar devam edecek sinyali!


Kadooğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tarkan Kadooğlu ise darbe girişimi sonrası demokrasinin güçlendiğini ve ülkenin tek vücut olduğunu, darbenin püskürtülerek tüm dünyaya Türkiye'nin ne kadar güçlü olduğunun gösterildiğini kaydetti.     


Kadooğlu, "İş dünyası olarak, azimle ve hızlı bir şekilde ülkenin geleceğine inançla yatırıma devam etmeliyiz ve devam edeceğiz. Bütün üyelerimizin bu yöndeki pozitif yaklaşımını görmekten mutluyuz." görüşünü dile getirdi.     


"BÜYÜK DALGALANMALAR OLMADI"     

İş dünyasından yatırımlar devam edecek sinyali!


Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar da yaşananların şaşkınlığı içerisinde olduklarını ifade ederek, sürecin bir an önce normale dönmesi için elden gelen ne varsa yapılması gerektiğini söyledi.     


Kibar, olayların duyulmasından sonra yurt dışından iş birliği içinde oldukları çok sayıda firma yetkilisinin kendilerini aradığını belirterek, "Onlarla ilgili bir sıkıntı olmayacağını söyledik. Biz işlerimize devam etmeye çalışıyoruz. Ama endişelenmeden de olmuyor. Olan biteni anlamaya çalışıyoruz. Ekonomik olarak dengelerimiz çok iyiye gidiyordu ve büyük dalgalanmalar olmadı. Hafta sonu bir şok yaşadık. İnşallah bir an evvel şokun artçıları olmadan atlatırız." şeklinde konuştu.


 AAHaber Milliyet Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı;


Darbe girişimine karşı biraraya gelen iş dünyasının temsilcileri ‘daha çok çalışma’ mesajı vererek, demokrasiye halkla birlikte sahip çıkacaklarını vurguladı. MÜSİAD, DEİK, İSO, İTO, TİM, TÜMSİAD, YASED, TAMPF, TÜRSAB, İstanbul Ticaret Borsası, ASKON ve Deniz Ticaret Odası, ortak bir toplantı yaparak, üzerinde uzlaştıkları bildiriyi basınla paylaştı.


‘Karanlıktan Aydınlığa: 15 Temmuz’ adı verilen açıklamayı, MÜSİAD Başkanı Nail Olpak okudu. Açıklamada, “Milletin iradesinden başka irade tanımıyoruz” diyen Olpak, “Ekonomimizin temelleri sağlamdır ve hükümetimiz gereken tedbirleri almıştır. Kısa sürede bu olumsuzları bertaraf edecektir. Piyasalar normal seyrine ulaştı. Bundan sonra bizler daha çok çalışıp üreterek ekonomimizi büyütmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.


‘Yatırımları etkilemez’

YASED Başkanı Ahmet Erdem, “Uluslararası yatırımlar uzun vadelidir, kısa vadeli olaylar kararları etkilemeyecektir. Bir kısmı bekleyip görmek isteyebilir ancak bunların kısa bir dönem süreceğini biliyoruz. Piyasaların akışı normal hale geldi. Kur dengesi de sağlandı” dedi. 


‘İş konseylerine görev’

DEİK Başkanı Ömer Cihad Vardan, iş konseyleri öncülüğünde, yaşananların ve Türkiye imajının gerektiği gibi anlatılmaya başladığını dile getirdi. Vardan, “İş konseylerimizin 126 tanesi çalıştıkları ülkelerle temasta. Bu ülkelerle görüşerek, yazışarak, yüzyüze gelerek durumu anlatmaları gerektiğini söyledik” diye konuştu. 


‘Harcamayı kısmayın’

İTO Başkanı İbrahim Çağlar, “400 bin üyemize işyerlerini kapatmama çağrısı yaptık. ‘Daha çok çalışacağız’ dedik. Halkımıza da ‘harcamalarınızı kısmayın’ mesajı verdik” dedi. İSO Başkanı Erdal Bahçıvan ise, “Her şerden bir hayır doğar. Krizden ekonomi adına çok iyi fırsatlar çıkacak. Bütçeden kaçınmadan olanları anlatacağız” dedi.


TAMPF Başkan Vekili Sami Kariyo, tüm AVM ve perakendecilerden bilgiler aldıklarını belirterek, “Cumartesi günü açık olmaları için uğraştık. Pazar günü normal bir alışveriş gününün yüzde 85-90 seviyelerine ulaştığını gördük. Tüketici güveni açısından normale yakın” dedi.


MilliyetHaber Dünya Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı;


Darbe girişimi, ülke ekonomisine inancını sürdüren iş dünyası temsilcilerinin yatırımlarında herhangi bir değişikliğe yol açmadı. Darbe girişiminin ekonomiyi olumsuz etkilemesini beklemediklerini ifade eden iş adamları, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) aldığı önlemlerden memnuniyetini de dile getirdi. 

Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, Başbakan Yardımcıları Mehmet Şimşek ve Nurettin Canikli’nin dünden beri yaptığı konuşmalar ile Merkez Bankası, Türkiye Bankalar Birliği (TBB) ve Borsa İstanbul gibi ekonomi alanındaki önemli kurumların aldığı tedbirlerin işadamlarını çok rahatlattığını söyledi. İş dünyası olarak, alınan tedbirler nedeniyle ilgililere teşekkür ettiklerini belirten Özdemir, “Aslında dünkü toplantılarda alınan kararlar çok olumluydu. Hepimizin endişe ile beklediği ‘acaba ne olur?’ sorusunun cevabı dün verildi. Bu sayede piyasalar, 15 Temmuz Cuma gününe yakın bir rakamdan açıldı. Küçük bir düşüş yaşandı. Bu düşüşün de gün içerisinde toparlanmasını bekliyoruz” şeklinde konuştu. 


‘Ülkemize güveniyoruz’ 


Özdemir, Türkiye ekonomisinden hiçbir zaman tereddüt etmediklerini vurgulayarak, şunları kaydetti: 


“Dün bile yatırımlarımız nedir, ne oluyor, onun değerlendirmesini yaptık. Ülkenin birlik ve beraberliğinden hiçbir endişemiz olmadı. Ancak bu olay çok büyük üzüntü verdi. Darbe girişimine karşı büyük birlik gösterilmesi bizi haksız çıkarmadı. İnanın, dün bile yatırımlarla ilgili çalışmalarımız devam etti. Hiç durmadık. Ülkemize, Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza, bakanlarımıza çok güveniyoruz. Bu zor günde dahi basiretli toplantılar yapıldı. Çok güzel ve yerinde kararlar alındı. Hem iç hem de dış piyasa rahatladı.” 


‘Ders çıkarmalıyız’ 


Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan da darbe girişiminin ardından piyasaların haftaya olumlu başladığını ifade ederek, “Hafta sonu, kötü film izler gibi geçti. Ancak şu anda her şey yerli yerinde, bankalarımız sağlam, TCMB gerekli kararları aldı. İş dünyası güvenli bir ortamda devam ediyor. Ekonomik anlamda herhangi olumsuz etki olacağını düşünmüyorum, beklemiyorum, hissetmiyorum” dedi. 


Darbe girişiminden çıkarılması gereken dersler olduğunu belirten Özilhan, girişimin ekonomiye orta ve uzun vadede yapacağı olumsuz etkiler için önlem alınması gerektiğini vurguladı. Özilhan, “İş dünyası olarak işimizin başındayız. Yatırımlara devam ediyoruz. Cumartesi de durmadık, çalıştık. Türkiye, çok çalışarak birlik ve beraberlik içinde sıkıntıları atlatacak” diye konuştu. 


Kadooğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tarkan Kadooğlu ise darbe girişimi sonrası demokrasinin güçlendiğini ve ülkenin tek vücut olduğunu, darbenin püskürtülerek tüm dünyaya Türkiye’nin ne kadar güçlü olduğunun gösterildiğini kaydetti. Kadooğlu, “İş dünyası olarak, azimle ve hızlı bir şekilde ülkenin geleceğine inançla yatırıma devam etmeliyiz ve devam edeceğiz. Bütün üyelerimizin bu yöndeki pozitif yaklaşımını görmekten mutluyuz” görüşünü dile getirdi. 


‘Büyük dalgalanmalar olmadı’ 


Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar, yaşananların şaşkınlığı içerisinde olduklarını ifade ederek, sürecin bir an önce normale dönmesi için elden gelen ne varsa yapılması gerektiğini söyledi. Kibar, olayların duyulmasından sonra yurt dışından iş birliği içinde oldukları çok sayıda firma yetkilisinin kendilerini aradığını belirterek, “Onlarla ilgili bir sıkıntı olmayacağını söyledik. Biz işlerimize devam etmeye çalışıyoruz. Ama endişelenmeden de olmuyor. Olan biteni anlamaya çalışıyoruz. Ekonomik olarak dengelerimiz çok iyiye gidiyordu ve büyük dalgalanmalar olmadı. Hafta sonu bir şok yaşadık. İnşallah bir an evvel şokun artçıları olmadan atlatırız” şeklinde konuştu.


Dünya