İş dünyasının starları nerelerde oturuyor

İş dünyasının starları nerelerde oturuyorİş dünyasının önde gelen isimleri, ağırlıklı olarak İstanbul Boğazı’nın Anadolu ve Avrupa yakasında ikamet ediyor. Bu işadamlarının büyük çoğunluğu Bebek, Vaniköy, Kandilli, Beylerbeyi, Yeniköy, Kuzguncuk ve Anad


İş dünyasının önde gelen isimleri, ağırlıklı olarak İstanbul Boğazı’nın Anadolu ve Avrupa yakasında ikamet ediyor. Bu işadamlarının büyük çoğunluğu Bebek, Vaniköy, Kandilli, Beylerbeyi, Yeniköy, Kuzguncuk ve Anadolu Hisarı’ndaki yalı ve köşklerde oturuyor. Aralarında son yıllarda yapılan ultra lüks villa ve rezidansları tercih edenler de var.

Türkiye’nin önde gelen işadamlarının büyük çoğunluğu, zenginliğin sembolü olan yalı ve köşklerde oturuyor. Boğaz’a nazır evlerde oturmayı tercih eden iş dünyasının isimleri, Bebek, Tarabya, Kuruçeşme, Kanlıca, Yeniköy, Çengelköy gibi semtlerde yoğun olarak yaşıyorlar. İşadamlarının oturduğu yalı ve köşklerinin değeri 10 milyon dolardan başlayıp 150 milyon dolara kadar çıkıyor. Boğaz’da en çok yalı sahibi olan aile 17 yalı ile Sabancılar. Aile fertlerinin elindeki yalıların değerinin yaklaşık 800 milyon doları bulduğu dile getiriliyor. Boğaz’da beş yalısı bulunan Yalçın Sabancı, ailenin en fazla yalıya sahip üyesi. Koç ve Kibar Aileleri’nin de üçer tane yalısı bulunuyor.
Yalıların yanı sıra tercihini son yıllarda yapılan ultra lüks villa ve rezidans tarzındaki evlerden yana kullanan isimlerin sayısında da artış var. Bu arada  kısa süreliğine kalmak, tatil yapmak hatta yatırım amaçlı Miami, New York, Dubai gibi kentlerden ev satın alıyorlar. İş dünyasının önde gelen isimlerinin nerelerde oturduğunu ve gayrimenkul portföylerini araştırdık….

AT ÇİFTLİĞİ KURMAYA HAZIRLANIYOR
GÜLER SABANCI: Sabancı Holding’in patronu Güler Sabancı’nın Sarıyer’de, Büyükdere Caddesi üzerinde malikanesi bulunuyor. Emekliliğini geçirmek için 2005 yılında Cunda Adası Pateriça mevkiinde elektriği ve suyu olmayan iki köyden, yedi taş ev ve bir zeytinlik alan Sabancı, 2008’de ise Hakkıbey Yarımadası'nda Halis Komili ve Cem Boyner'in yazlıklarının karşısında 150 dönümlük bir arsa alarak ilçedeki gayrimenkullerinin sayısını artırmıştı. Sabancı, Hakkıbey Adası'nda yaz tatilini geçirmek amacıyla çiftlik evi yaptırmayı planlıyor. Çeşme-Ilıca’da Nars adlı ilk butik otelini açan Sabancı’nın Alaçatı’da da Nars Alaçatı adlı butik oteli bulunuyor. Sabancı’nın Alaçatı’da ayrıca 50 dönüm civarında arsası var. Güler Sabancı, Ilıca'da bir de at çiftliği kurmaya hazırlanıyor.

O DA CUNDA ADASI'YLA İLGİLİ
SUZAN SABANCI DİNÇER: Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer ve eşi Haluk Dinçer, Yeniköy-Sarıyer sahilinde bulunan Tahsin Bey Yalısı’nda oturuyor. Suzan Sabancı Dinçer, Uzanlar’a ait Sarıyer’deki Afif Ahmet Paşa Yalısı’nı geçen yıl 58 milyon TL’ye almıştı. Eşi Haluk Dinçer ise 2004’te Erol Aksoy’un borçlarından dolayı TMSF’ye geçen Tahsin Bey Yalısı’nı 22.2 milyon dolara satın almıştı. Yalının bugünkü değerinin 115 milyon dolar civarında olduğu belirtiliyor. Çift, en son Sarıyer’deki Afif Paşa Yalısı’nı kat kat kiraya vermeye karar vermişti. İstinye Mahallesi, Köybaşı Caddesi'nde yer alan toplam 22 odası olan tarihi yalı, 1.250 metrekare kullanım alanına sahip. Sabancı, Vaniköy'de bulunan Andiçen Villaları sitesinin en tepesindeki adeta bir kaleyi andıran lüks villasını ise geçen yıl Orta Anadolu Ticaret Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Karamancı'ya 7 milyon TL’ye satmıştı. Kuzeni Güler Sabancı gibi Cunda Adası’na ilgi duyan Suzan Sabancı, yaklaşık bir buçuk yıl önce buradaki tarihi Ay Işığı Manastırı’nı çevreleyen 171 dönüm araziyi 2 milyon Euro’ya satın almıştı.

BOĞAZ'DA 5 YALI, İSTANBUL'DA 60 DAİRE
YALÇIN SABANCI: Ya-Sa Holding’in sahibi Yalçın Sabancı’nın oldukça geniş bir gayrimenkul portföyü var. Kişisel servetinin yüzde 80’ini gayrimenkul yatırımlarının oluşturduğunu söyleyen Sabancı’nın, İstanbul’da 60 dairesi ve deniz manzaralı 10 villası bulunuyor. Ayrıca Boğaz’da beş yalısı var. Yalçın Sabancı’nın Kırklareli Celaliye’de işadamı Asım Kocabıyık’tan 20 yıl önce satın aldığı deniz kenarındaki evi, Adana’da blok apartmanları, portakal bahçeleri ve arazileri, Toroslar’da bir dağ evi bulunuyor.

MANHATTAN'DAN BİNA ALDI
DEMİR SABANCI: Sedes Holding’i kuran Demir Sabancı, Beylerbeyi'nin en gösterişli yalılarından Hasip Paşa Yalısı’nda oturuyor.Yalıboyu Caddesi'nde 4 bin 106 metrekarelik arsa üzerine konuşlanmış yalı, iki büyük salon ve 26 odadan oluşuyor. Yalının bugünkü değeri 160 milyon dolar civarında. New York’ta da evi bulunan Sabancı, kısa bir süre önce Manhattan 64. Cadde'de dört katlı bir binayı 2.9 milyon dolara almıştı.

ZARİF MUSTAFA PAŞA'NIN YALISINDA OTURUYORLAR
DEMET SABANCI: Demsa’nın sahibi Demet Sabancı ve eşi Cengiz Çetindoğan, Kandilli’deki Zarif Mustafa Paşa Yalısı’nın sahibi. 18’inci yüzyılın başlarında yaptırılan yalının 1921 metrekare arsası olan yalının değerinin 85 milyon dolar olduğu ifade ediliyor.

SON TERCİHLERİNDEN BİRİ REZİDANS OLDU
RAHMİ KOÇ: Koç Holding Onursal Başkanı Rahmi Koç oldukça geniş bir gayrimenkul portföyüne sahip. İki yıl önce en lüks rezidans projelerinden biri olan Fulya’daki Selenium Twins’ten bir daire alan Rahmi Koç, bazı zamanlar buradaki boğaz manzaralı evinde kalıyor. Selenium Twins’teki en pahalı daireyi satın alan Koç’un süper lüks daireye 4 milyon dolar ödediği söylenmişti. Rahmi Koç’un Sarıyer’deki Sadberk Hanım Müzesi’nin hemen yanında bir köşkü bulunuyor. Dört katlı ve 10 odalı tarihi köşk, geçen sezon izlenme rekorları kıran Aşk-ı Memnu dizisinin çekildiği villa olarak da biliniyor. Ünlü işadamının Ayvalık-Cunda Adası’nda ise yazlığı bulunuyor. Eski bir binayı restore edip yazlık eve dönüştüren Koç, yaz tatilinin bir kısmını buradaki yazlığında geçiriyor. Denize olan tutkusuyla bilinen Rahmi Koç, aynı zamanda ada sahibi. Marmara Denizi’nde, Tuzla’nın karşısında bulunan ada, Koç’a ait. Rahmi Koç'un Antalya Kaleiçi’nde ise 10-12 konağı bulunuyor.

BABASI TAŞININCA O YERLEŞTİ
MUSTAFA KOÇ: Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, Beykoz Kanlıca’daki Nuri Paşa Yalısı’nda oturuyor. Abdülhamid’in subaylarından Nuri Paşa tarafından 1895’te yaptırıldığı tahmin edilen yalıda, uzun yıllar Rahmi Koç yaşamıştı. Rahmi Koç Kandilli’deki Kont Ostrorog yalısına taşınınca bu yalı oğlu Mustafa Koç’a kalmıştı. İki katlı ahşap yalının değerinin 80 milyon dolar civarında olduğu belirtiliyor.

BAZEN İSTİKLAL, BAZEN KANDİLLİ
ÖMER KOÇ: Koç Holding Enerji Grubu Başkanı Ömer Koç, halası Sevgi Gönül’ün kendisine miras bıraktığı Kandilli’deki yalısında oturuyor. Koç’un, Üsküdar Salacak’ta rezidansı var. İstiklal Caddesi üzerinde sergi sarayı açan Ömer Koç, tarihi binanın üst katında da bazen kalıyor. Ömer Koç’un Bodrum Yalıkavak’ta ise yazlık olarak kullandığı bir villası bulunuyor.

YALIKAVAK'TA DİLLERE DESTAN 7 VİLLA
ALİ KOÇ: Koç Bilgi Grubu Başkanı Ali Koç, Kandilli’de, Göksu Caddesi üzerinde yer alan Kont Ostrorog Yalısı’nın sahibi. Boğaziçi’ndeki en güzel ve tarihi binalardan biri olan yalı, 684 metrekare yüzölçümüne sahip. Rahmi Koç, Kont Ostrorog Yalısı’nı 2001’de almış, restorasyon çalışmasının ardından burada bir dönem kendisi kalmıştı. Denizden bakıldığında, yan yana birleştirilmiş iki yalı gibi gözüken Kont Ostrorog Yalısı’na 105 milyon dolar değer biçilmişti. Ali Koç’un Bodrum Yalıkavak’ta ise yazlığı bulunuyor. 2005’te abisi Ömer Koç’un ardından Yalıkavak’ta dillere destan yedi villa yaptıran Koç, birinde ailesiyle otururken, diğerlerini de Koç Ailesi'nin yakınları için inşa ettirmişti.

NEW YORK BEBEK ARASI
HÜSNÜ ÖZYEĞİN: Türkiye'nin en zengin işadamı Hüsnü Özyeğin’in Bodrum - Gündoğan’da lüks bir villası bulunuyor. Özyeğin’in oğlu, Fiba’nın veliahtı Murat Özyeğin eşi Edvina Özyeğin’le Bebek’te yaşıyor. Murat Özyeğin’in Çengelköy’de de evi var. Murat-Edvina Özyeğin çifti bazı zamanlar New York’taki evlerinde de kalıyor. Hüsnü Özyeğin, oğlu Murat Özyeğin için yaklaşık iki yıl önce New York’tan 6 milyon 500 bin dolar ödeyerek 3 yatak odalı ev satın almıştı.

YILLARDIR AYŞE SULTAN KORUSU'NDA
ŞARIK TARA: 2.6 milyar dolarlık servetiyle Türkiye’nin en zengin üçüncü ismi olan Enka’nın patronu Şarık Tara, yıllardır Bebek Ayşe Sultan Korusu’ndaki villasında oturuyor. Yeniköy Yol Yalısı’nın da sahibi olan Tara, iki çocuğundan biri olan Leyla Tara Suyabatmaz için bu yalıyı satın almıştı. Yalı iki dönüm bahçe içinde yer alıyor. Kıstak Adası’nın da sahibi olan Tara, kızı Leyla’ya doğum günü hediyesi olarak 4 milyon dolara bu adayı almıştı. Eşek veya Orak Adası olarak bilinen Kıstak Adası, 56 bin metrekare büyüklüğe sahip.
Şarık Tara’nın oğlu Sinan Tara ise Arnavutköy-Bebek arasındaki Kortel Korusu’ndaki villasında yaşıyor. Sinan Tara’nın Bolu-Gövem'de arsası bulunuyor.

BURJ HALİFE'DE DE EVİ VAR
FERİT ŞAHENK: Doğuş Holding’in sahibi Ferit Şahenk’in Beykoz Çubuklu’da malikanesi, ayrıca Emirgan ve Bebek’te köşkü var. Etiler-Nispetiye’de kirada olan dört villası bulunuyor. Şahenk’in, Bodrum’da süper lüks bir villası, yine Bodrum-Türkbükü’nde satın aldığı başka bir villası var. Şahenk, geçtiğimiz aylarda İstanbul’un tarihi semtlerinden Galata’da Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Faruk Eczacıbaşı’nın sahip olduğu binanın yanındaki tarihi apartmanı 8.5 milyon TL’ye almıştı. Şahenk’in Dubai’de de evi var. Şahenk, 828 metre yüksekliğiyle dünyanın en yüksek binası olan 160 katlı Burj Halife’den bir daire satın almıştı. Binada metrekare fiyatları 35-40 bin dolardan satışa sunulmuştu.

BÜLENT ECZACIBAŞI: Bülent-Oya Eczacıbaşı çifti, 1989’dan bu yana Yeniköy sahil yolunda Hollandalılar Yalısı adıyla bilinen beyaz köşkte oturuyor. Çift, zaman zaman Trabya’daki villalarında da ikamet ediyor. Eczacıbaşılar’ın Bodrum’da yazlıkları var.

HAREME TAŞINACAK
ALİ AĞAOĞLU: Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, Vaniköy’deki yalısında oturuyor. Dört katlı olan yalı, toplam 1000 metrekare büyüklükte. Ağaoğlu iki yıl sonra ise yap-işlet-devretle aldığı dünyanın en eski ahşap yalısı olan Amcazade Yalısı’nın haremlik bölümüne taşınmayı planladığını söylemişti. Restorasyonun ardından turizme açılacak yalıların iki katlı toplam 1800 metrekare büyüklüğündeki haremlik kısmını kendisi için restore ettiriyor. Ağaoğlu’nun Trabzon’da 6 milyon dolara yaptırdığı bir evi bulunuyor.

HİSAR'DA ESKİ BİR KÖŞKTE YAŞIYOR
AHMET NAZİF ZORLU:
Zorlu Holding’in patronu Ahmet Nazif Zorlu, Boğaz’da Hisar’ın üstünde restore ettirdiği eski bir köşkte yaşıyor. Zorlu, Yeşilköy’de yıllardır oturduğu villasını satıp buraya yaklaşık üç yıl önce yerleşmişti. Ahmet Nazif Zorlu, ada sahibi olan işadamları arasında da bulunuyor. Uzan ailesine ait olan ve TMSF tarafından 2005 yılında satışa çıkarılan Zeytin Adası'nı 15 milyon 250 bin liraya satın almıştı. Nazif Zorlu’nun kızı Şule Zorlu ise Tekfen Holding’in patronu Feyyaz Berker’in yaklaşık iki yıl önce 10 milyon dolara satın aldığı Bebek’teki yalısında kalıyor.

KIŞIN KANLICA, YAZIN CUNDA
CEM-ÜMİT BOYNER: Boyner Holding’in sahibi Cem Boyner ve eşi Ümit Boyner, Kanlıca’daki yalılarında yaşıyor. Ünlü sanatçı Sezen Aksu’nun hemen yanında yer alan Boyner çifti, Aksu’yla komşu. Rahmi Koç, Halis Komili gibi Cunda Adası’nda yazlık sahibi olan Boynerler, tatillerini buradaki 200 yıllık yazlık evlerinde dinlenerek geçiriyor. Boyner çiftinin 50 dönüm arazi içinde konumlanmış 700 metrekarelik üç katlı taş evi, zeytinlikler arasında yer alıyor.

ÖMER DİNÇKÖK: Akkök Holding, Aksu, Akmerkez ve Akmerkez Rezidans’ın sahibi olan Dinçkök Ailesi’nin üyesi Ömer Dinçkök’ün Tarabya’da köşkü bulunuyor. Ömer Dinçkök ve eşi Ayşegül Dinçkök, yıllardır oturdukları dört dairenin birleşimden oluşan Ulus Boğaziçi Sitesi’ndeki meşhur evlerinden üç yıl önce taşınarak buraya yerleşmişti. Ömer Dinçkök’ün Bodrum’da da bir villası var. Dinçkök, aynı zamanda Bodrum Gündoğan Koyu’nun hemen karşısındaki Apostrol Adası’nın sahibi.

ALİ DİNÇKÖK: Akkök Grubu’nun sahiplerinden Ömer Dinçkök’ün kardeşi Ali Dinçkök, bazen Levent’teki villasında bazen de Akmerkez’deki rezidansında kalıyor. Ali Dinçkök, tıpkı kardeşi Ömer Dinçkök gibi ada sahibi. Kınalıada’nın karşısındaki Kaşık Adası Ali Dinçk’ün.

ERDOĞAN DEMİRÖREN: Demirören Grubu’nun başında yer alan Erdoğan Demirören, uzun yıllardır Kanlıca ile Anadolu Hisarı arasında bulunan Marki Ahmet Necip Bey Yalısı’nda oturuyor. 19. yüzyılda yapıldığı belirtilen yalının, 2 bin 400 metrekare arsası ve 700 metrekare oturumlu binası var. Demirören’in oğlu BJK Kulübü Başkanı Yıldırım Demirören ve eşi Revna Demirören ise Anadoluhisarı'nda oturuyor.


SADECE YALI TERCİH EDENLERDEN BAZILARI

MURAT ÜLKER: Ülker Holding’in patronu Murat Ülker, oturmak için Anadolu yakasını tercih eden işadamları arasında. Ülker’in Üsküdar Vaniköy’de yalısı, Çamlıca’da köşkü bulunuyor.  Ülker, iş yaşamının stresini ise İshaklı-Saklıköy’de bulunan çiftlik evinde atıyor.

NEZİH BARUT: Abdi İbrahim İlaç’ın üçüncü kuşak patronu Nezih Barut Kanlıca’daki 120 yıllık Yedi Sekiz Hasan Paşa Yalısı’nın sahibi. Barut'un, TMSF'nin satışa çıkardığı yalıyı geçen yıl 20 milyon dolardan az bir paraya aldığı söylenmişti. Şimdi, 40 milyon dolara değer biçilen yalı, beş yıl önce yenilenmişti.

REMZİ GÜR: Erkek giyim markası Ramsey'in sahibi Remzi Gür, İstinye’de Aslanlı Köşk’te oturuyor. Gür, geçen yıl Halis Toprak’tan TMSF’ye geçen yalıya 23.8 milyon TL’yle en yüksek teklifi vererek sahip olmuştu. Değerinin çok altında satıldığı iddia edilen köşkün gerçek değerinin 140 milyon dolar olduğu ifade ediliyor.

AZİZ TORUN: Kandilli’deki görkemli Clifton Yalısı, 14 Ekim 2010 tarihi itibari ile Torunlar Grubu Yönetim Başkanı Aziz Torun’a geçti. Torun’un 11.5 milyon dolar ödeme yaptığı belirtiliyor.

AKIN İPEK: Bugün Gazetesi, KanalTürk, Bugün TV ve Koza Altın İşletmeleri  gibi farklı iş kollarındaki şirketleri bünyesinde toplayan Koza-İpek Holding’in patronu Akın İpek, İstanbul'un gözde semti Bebek'te bulunan Handan Aksu ve kızı Suzan Aksu'ya yol yalısını geçtiğimiz ekim ayında 21 milyon 500 bin dolara satın aldı.

AVNİ ÇELİK: Boğaz’da yalı sahibi olan ünlü isimlerden birisi de Sinpaş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Avni Çelik. Çelik, 300 yıllık bir tarihi geçmişe sahip olan Beykoz’daki Kadim Rıfat Paşa Yalısı’nda oturuyor.

EROL TÜRKÜN: Bursa kökenli Türkün Holding’in patronu Erol Türkün'ün Anadolu Hisarı’nda Ömer Veysel Midil ile Veysel Dursun’un hissedarı olduğu yalıyı 6 milyon 200 bin dolara satın aldığı belirtiliyor.

MEHMET EMİN HİTAY: Teknoloji Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Emin Hitay, Bebek’te yer alan Sadıkoğlu Yalısı’nın sahibi. Hitay yalıyı, 2006 yılında 20 milyon dolara Sadıkoğlu Ailesi’nden almıştı.

MUSTAFA TAVİLOĞLU: Mudo’nun sahibi Mustafa Taviloğlu, Anadoluhisarı’nda kendisiyle aynı adı taşıyan yalısında oturuyor.

HAYDAR AKIN: Akın Tekstil’in sahibi Haydar Akın; Recaize Yalısı’nın sahibi.

ERAY KAPICIOĞLU: Rumelihisarı’nda yer alan Ferhan Baras'a ait yalıyı, Dünya Göz Hastaneleri'nin sahibi Eray Kapıcıoğlu 2007 yılında 25 milyon dolara satın aldı.

AHMET KAMİL ERCİYAS: Ömer ve Suna Salur Çifti ile Alinur Salur’a ait olan ve Kanlıca Koyu’nda yer alan Hazım Atıf Kuyucak Yalısı Erciyas Çelik Boru Sanayi AŞ’nin (ERBOSAN) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kamil Erciyas tarafından 2009 yılında 27 milyon lira karşılığında satın alındı.

OSMAN ÖR: Küçük Bebek’te yer alan ve Çınar Otel’in kurucusu Tevfik Ercan’ın ismiyle anılan yalıyı, 2009 yılında 18 milyon dolar karşılığında Örsan Tekstil’in sahibi olan Osman Ör satın aldı.

HASAN ASLANOBA: Erikli Su’yun ortaklarından Hasan Aslanoba, Hacı Mehmet Sabancı’nın oğlu Kaya Sabancı’nın Kandilli’de ‘İkiz Yalı’ olarak geçen yalısını, geçtiğimiz haziran ayının başında 16 milyon euro’ya satın aldı.

ALİ AKKANAT: Anadolu Hisarı İskelesi’nin hemen yanı başında yer alan Köseleciler Yalısı, 2009 yılında 5 milyon 500 bin lira karşılığında tekstil ve turizm alanında faaliyet gösteren Akkanat Holding’in sahibi Ali Akkant tarafından satın alındı.
Milliyet Emlak/Yasemin Aksoy