İşçi emeklisinin 21 YTL'lik KEY'i 60 katına çıktı!

İşçi emeklisinin 21 YTL'lik KEY'i 60 katına çıktı!

KEY ödemelerinin ilk gününde karışıklıklar yaşandı.


NTV'nin haberine göre; KEY ödemenizin beklediğinizden daha az olması durumunda itiraz hakkınızı kullanabilmeniz için bankadan ödeme makbuzu almayı unutmayın. KEY ödemelerinde sorun yaşanıp yaşanmadığını görmek için gittiğimiz Ziraat Bankası Emirgan Şubesi'nde ilginç bir olaya tanık olduk. Kendisine 21 YTL ödeme yapılan tersane işçisi emeklisi Burhan Karakaş'a 3 ay içinde itiraz hakkının olduğunu hatırlattık. Karakaş, hakkının daha fazla olduğuna inandığını ancak nasıl itiraz edeceğini bilmediğini, banka tarafından kendisine makbuz da verilmediği için itiraz etmesinin olanaksız olduğunu söyledi. Makbuz talebi için başvurduğumuz banka müdür yardımcısı, "Para yatırılırken makbuz verilir, para çekilirken makbuz vermiyoruz" dedi. İstek üzerine makbuz verebileceklerini söyledi. Burhan Karakaş makbuz almayı beklerken, KEY alacağının 21 YTL değil, 1.277 YTL olduğunu öğrendi.

ÖNCE 21 YTL ÖDENDİ SONRA 1.277 YTL OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI KEY

ödemeleriyle ilgili onca yazılıp çizildi ama çok sayıda kişi hâlâ beklentilerinin altında ödeme yapıldığında itiraz haklarının olduğundan haberdar değil. NTVMSNBC olarak tanık olduğumuz bir olay, bu konuda vatandaşların ne kadar dikkatli olması gerektiğini ortaya koyuyor.

1987-1995 döneminde düzenli olarak ödemesi yapılan Karakaş'a 21 YTL ödeme yapıldı. Aldığı miktar karşısında sinirleri bozulan ve sesi, elleri titremeye başlayan Karakaş'a itiraz hakkının olduğunu hatırlattım. "Elimde 21 YTL ödendiğine ilişkin banka makbuzu bile yok. Nasıl itiraz edeceğim?" deyince, şube müdür yardımcısına neden ödemeyi belgeleyen makbuz verilmediğini sorduk. "Para yatırılırken makbuz verilir, para çekilirken vermiyoruz. İsteyenlere veriyoruz" yanıtını veren Ziraat Bankası Emirgan Şubesi Müdür Yardımcısı Fatma Bayrak, "Yardımcı olalım" dedi. Bilgisayar ekranından bilgileri tekrar kontrol edilen Burhan Karakaş makbuz almayı beklerken, KEY alacağının 21 YTL değil, 1.277 YTL olduğunu öğrenince bu kez sevinçten havalara uçtu.

Sosyal güvenlik uzmanı Ali Tezel, listelerde isimleri olmayan veya ismi olup da ödeneği az çıkan hak sahiplerinin, 27 Ekim'e kadar itiraz edebileceklerini söyledi. Ntvmsnbc internet haber sitesine konuşan Tezel, "Bu durumda hem o dönemde çalıştıkları kurum (halen açıksa) hem de SGK'ya itiraz etmekte fayda vardır" dedi.

Milliyet / Star