Çukurova Balkon

Isı yalıtımıyla 46 milyar lira tasarruf!

Isı yalıtımıyla 46 milyar lira tasarruf! Isı yalıtımıyla 46 milyar lira tasarruf!

İZODER Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Erdoğan, Kalkınma Planı'nın öngördüğü süre içinde 6,5 milyon konutun ısı yalıtımının yapılmasıyla 46 milyar lira tasarruf elde edileceğini, 51 bin kişiye de yeni istihdam sağlanacağını belirtti.


Kartal’ın hemen teslim en cazip sitesinde! 364.000 TL’ye ev sahibi olun!


 Isı Su Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği (İZODER) Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Erdoğan, Kalkınma Planı'nın öngördüğü süre içinde 6,5 milyon konutun ısı yalıtımının yapılmasıyla 46 milyar lira tasarruf elde edileceğini, 51 bin kişiye de yeni istihdam sağlanacağını belirtti. 

Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, beraberindeki 11 bakanla açıkladığı "Onuncu Kalkınma Planı"nda yer alan konuların, "Öncelikli Dönüşüm Programlan" olarak 25 başlıkta listelendiği hatırlattı. Erdoğan, "Enerji Verimliliğinin Geliştirilmesi Programı"nın, 9 başlığı kapsayan ilk pakette bulunmasının tüketici ve yalıtım sektörü için çok önemli bir gelişme olduğunu vurguladı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın koordinasyonunda yürütülen Enerji Verimliliğinin Geliştirilmesi Programı Eylem Planı'nın, binalarda enerji verimliliğinin itici gücü ısı yalıtımı sektörünü çok yakından ilgilendirdiğini aktaran Erdoğan, "Bu planın uygulanmaya başlanmasıyla önemli adımların atılacağı yalıtım sektöründe hiçbir şey eskisi gibi olmayacak" değerlendirmesinde bulundu. 

Erdoğan, sektöre ve ilgili kurumlara önemli sorumluluklar yükleyen eylem planı ile 2014-2018 sürecinde enerji yoğunluğunun yüzde 10 düşürülmesi ve mevcut konut stokunun önemli bir kısmının yalıtımının hedeflendiğine dikkati çekerek, "Temel amacı ülkemizdeki mevcut konut stokunun yüzde 40'ının yalıtımının iyileştirilmesi olan program kapsamında, 6,5 milyon konutun ısı yalıtımının yapılması halinde 46 milyar lira tasarruf elde edilecek. Sağlanacak tasarruf, Türkiye'nin en büyük sanayi kuruluşu TÜPRAŞ'ın yıllık net satış gelirinden (41 milyar 78 milyon TL) daha fazla olması da ısı yalıtımının ülkemiz için ne kadar önemli bir konu olduğunu gösteriyor. Ayrıca sektördeki çalışmaların artmasından dolayı 51 bin 373 kişinin istihdamı sağlanacağı gibi 125 milyon ton karbon salınımının engellenmesiyle çevreye de katkıda bulunulacak" diye konuştu. 


Milliyet Ankara