28 / 05 / 2022

İskenderun'a 16 katlı Hilton oteli inşa edilecek!

İskenderun'a 16 katlı Hilton oteli inşa edilecek!

Murat Anoni şžirketi  Yönetim Kurulu Başkanı Edip Zelluh, İskenderun sahilinde 16'şar katlı iki kule halinde otel yatırımına başladıklarını belirterek, kulelerden birinin 5 yıldızlı Hilton oteli olarak hizmet vereceğini açıkladı  Murat Anonim şžirkti Yönetim Kurulu Başkanı Edip Zelluh, İskenderun sahilinde 120 milyon dolarlık yatırımla 16'şar katlı iki kule halinde 5 ve 3 yıldızlı iki otel ile alışveriş merkezi inşa edeceklerini söyledi. Beş yıldızlı otelin Hilton Double Tree olarak işletileceğini beliten Zelluh, üç yıldızlı otelin işletmesi için de görüşmelerin sürdüğünü açıkladı. İskenderun sahilinde 22 bin metrekare arazi üzerinde kurulacak otel kulelerinin altında alışveriş merkezinin de olacağını ifade eden Zelluh, şunları söyledi:

'Hatay ve İskenderun olarak Turizm olarak aktif bir yerdeyiz. Deniz hava, kara ve demiryoluyla ulaşımımın var. Doğal ve tarihi değerler açısından çok zengin bir yerdeyiz. Ancak şehir konaklama açısından yetersiz. Yapacağımız projede otel zinciri olarak Hilton'la anlaştık. Kulelerden biri beş yıldızlı Double Tree oteli olarak işletilecek. Diğer oteli de başka markalar da istiyor, iki kule de 240'ar oda şeklinde planlandı.' Yıllar önce meyan kökü fabrikası olarak kullanılan araziyi Amerikalı Forbes şirketinden satın aldıklarını kaydeden Zelluh, bu nedenle projeye Park Forbes adını verdiklerini söyledi.

14 ayda tamamlanacak
120 milyon dolara malolacak oteli 14 ayda bitirmeyi planladıklarının altını çizen Zelluh, şöyle konuştu:
'İskenderun'a kazandırmak istediğimiz 5 yıldızlı otel için geri sayım başladı. Temmuz ayı sonunda temel atmaya hazırlanıyoruz. Projemizde kongre, sinema salonları, eğlence merkezleri, ünlü restoranlar, Türk hamamı, sauna, havuz ve fitnes gibi birçok birim yer alacak. Otellerimiz, abartıdan uzak tam Miami tarzmda olacak. Binaları projelendirirken, coğrafik ve meteoro ¬lojik özellikler de göz önünde bulunduruldu. Hilton yetkilileri ile şimdi iç dizayn konusunda çalışmalarımız sürüyor.'

Yeni oteller planlıyor
Hilton'un Türkiye'de yayılma kararı aldığım ve şirket olarak turizm yatırımlarına devam edeceklerini belirten Zelluh,'istanbul da dahil olmak üzere başka şehirlerde de otel yapmayı planladıklarım söyledi.

ABD DIşžINDA BÜYÜME STRATEJİSİ

Son yıllarda ABD dışında büyüme stratejisini uygulamaya koyduklannı belirten Hilton Türkiye Geliştirme sorumlusu Poğda
Demircan, İskenderun'un yanı sıra Konya, Mardin, şžanlıurfa, Bursa gibi şehirlerde inşaat halinde otellerinin bulunduğunu söyledi. Demircan, bir yatınm öncesinde otele talep yaratacak bütün faktörleri değerlendirdiklerini vurgulayarak şunları söyledi: 'Hilton, öncelikli olarak iş seyahatini ön planda tutuyor. Sanayinin ardından turizm konusunu da inceliyoruz, bölgeyi bu çerçevede yatınmcıya öneriyoruz, iskenderun'u da bu anlamda tercih ettik. Bizim kendi teknik ekibimiz var. Yurt içinde ve dışında ekibimiz var, onlar gelip incelemelerde bulunup çalışmalar yürütecek. Mimari açıdan iç dizayn gibi bir çok konuda Hilton kanseptine uygun çalışma yapacaklar. İnşaatta aradığımız kriterler var, bizim standartlarımıza göre yapılacak. Bu tür oteller bacasız iyi bir fabrika gibi. Bölgeye katkısı olacağı gibi yeni beş yıldızlı otellerin de gelmesi için bir cazibe kazandırmış olacağız. Bunun yanı sıra istihdam konusunda da bölgeye üyük katkısı olacak.'

'HİLTON TURİZMİN OKULUDUR'
Hilton Genel Müdürü Mehmet Kunt, 'Türkiye'de Hilton, turizmin okuludur. Benimle beraber Hilton da yetişmiş Türkiye'nin çeşitli otellerinde 25 - 30 tane genel müdür var. Hilton bir okul gibi kendi personelini eğitiyor. Hilton nereye gelirse oraya modern otelcilik gelir. Biz iskenderun'a  Adana  ve Mersin'deki otellerimizden daha fazla umutla bakıyoruz. Burada potansiyel var' dedi.

Milliyet/Milliyet BUSINESS