İspanyol 'mortgage'zede piyango ile evini satıyor

İspanyol 'mortgage'zede piyango ile evini satıyor İspanyol 'mortgage'zede piyango ile evini satıyor

Mortgage borcunu ödeyemeyen İspanyol Marina çareyi evini piyango yoluyla satmakta buldu.

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

Yaklaşık 10 aydır uluslararası finans piyasalarında dalgalanmaya neden olan ABD kaynaklı mortgage krizinin Avrupa'ya sıçraması sonrasında en riskli ülkeler arasında gösterilen İspanya'da da kredi balonu patladı. Mortgagezede İspanyol Miguel Marina, 320 bin Euro değerindeki evinin mortgage ödemelerini yapamayacak duruma gelince evini satmaya çalıştı.

Gayrimenkul ekspertiziydi

Ancak ekonomi ve gayrimenkul sektöründeki bozulma nedeniyle Marina'nın evine alıcı çıkmadı. Bunun üzerine 2005 yılında aldığı evini satmak için eşya piyangosu düzenlemeyi planlayan Marina, tanesi 5 Euro'dan 64 bin adet piyango biletini satışa çıkardı. Emlak sektörünün durma noktasına geldiğini söyleyen Marina, işini kaybetmeden önce bir gayrimenkul şirketinde emlak ekspertizi olarak çalıştığına dikkat çekti. Marina, yetkililerle piyangonun yasal olup olmadığı konusunda irtibata geçtiğini de belirterek, "Beş Euro'ya bir ev sahibi olabilirsiniz. Ben de aylar sonra rahat bir uyku çekebilirim" dedi.

ABD'deki kriz konut fiyatlarının dibe vurmasına neden oldu

Bu arada ABD'de de gayrimenkul sektörü her geçen gün kötüye gidiyor. ABD'nin 20 metropolünde ev fiyatlarının mart ayında yüzde 14.4 birden düşerek rekor kırdığı bildirildi. Case- Shiller ev fiyatları endeksine göre, ev fiyatları yüzde 14.4 gerileyerek 2001 yılından beri hesaplanan endekste en büyük düşüş oldu. Analistler, ABD'de rekor seviyede artan hacizler nedeniyle ev fiyatlarının sürekli baskı altında kalarak ucuzladığına dikkat çekerek, "Ev fiyatlarındaki düşüş tüketici harcamalarına da olumsuz etki ediyor. Kişiler ev satın alma taleplerini erteliyor" diye konuştu. Ev fiyatlarındaki en büyük düşüş yüzde 26 ile Las Vegas'ta gözlenirken, Miami'deki evler bir yıl öncesine göre yüzde 25 değer kaybetti.

Sabah Emlak

pus