İsrail Filistin 'deki yasadışı yerleşim inşaatlarını durdurdu!

İsrail Filistin 'deki yasadışı yerleşim inşaatlarını durdurdu!

Ortadoğu barış müzakerelerini canlandırmak isteyen ABD, İsrail"e, Filistin"deki yasadışı yerleşim inşaatlarını üç ay durdurması karşılığında 20 adet F-35 savaş uçağı vermeyi önerdi...


ABD, İsrail"in Batı şžeria"da yeniden Yahudi yerleşimi inşaatlarına başlaması üzerine geçen eylülde kesilen barış görüşmelerine dönmek için bastırıyor. ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, görüştüğü İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu"ya bir teklif paketi sundu. Buna göre İsrail, Doğu Kudüs hariç Batı şžeria"da 90 gün daha yerleşim inşa etmeyecek. Karşılığında ABD İsrail"e 3 milyar dolar değerinde 20 adet F-35 savaş uçağı verecek ve BM Güvenlik Konseyi"nde İsrail karşıtı tasarıları veto edecek. ABD ayrıca gelecekte yeni bir yerleşim moratoryumu da istemeyecek.

Yazılı garanti isteniyor

Netanyahu bu teklifi dün bakanlar kuruluna sundu. Al-ver paketinin henüz nihai şeklini almadığını söyleyen Netanyahu, œTeklif nihai şeklini alınca 7 bakanın oluşturduğu iç kabineye sunacağım. İsrail"in güvenliğini teminat altına almayan hiçbir öneriyi kabul etmem dedi. Kabinede 4 bakanın ne pahasına olursa olsun yerleşim inşaatlarını durdurmaya karşı çıktığı bildirildi. İsrail Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Eliyahu Yişai ise Obama"dan yazılı garanti istiyor. Filistin Yönetimi œTekliften haberimiz yok dedi.

Bu arada Yahudi yerleşimcilerin, yasağın bittiği ilk 7 hafta içinde Batı şžeria"da 1649 konutun daha temelini attığı bildirildi.

Japonya"da Budist gibi

KENYA, Endonezya, Hawaii derken, şimdi de Japonya... ABD Başkanı Barack Obama"nın, gittiği her yerde anlatacak bir çocukluk öyküsü var gibi. Obama 10 günlük Asya turunun son durağı Japonya"da, Kamukara şehrindeki 13 metrelik Büyük Buda heykelini görmeye gitti. 6 yaşındayken annesiyle kısa bir süre için Kamukara"ya geldiğini söyleyen Obama, Budist tapınağının anı defterine, œBuraya dönmek harika diye yazdı. ABD Başkanı, œO zamanlar Japon tarihi eserlerinden ziyade, yeşil çaylı dondurma ile ilgileniyordum dedi. Obama"ya tapınakta bu özel Japon dondurmasından ikram edildi.
Hürriyet

Basında yer alan diğer haberler:

İsrail'e 'yerleşimcilere karşı Mavi Marmara' teklifi

ABD, yerleşim birimi inşaatlarını dondurmasına karşılık Mavi Marmara baskını konusu da dahil pek çok konuda İsrail'e uluslararası arenada destek önerisinde bulundu.

Bir süredir ABD'de bulunan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Amerikan yönetiminin kendisine sunduğu öneriler paketini döndüğü ülkesinde güvenlik kabinesini toplayarak değerlendirdi. ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'un Netanyahu'ya ilettiği 5 maddelik teklife göre, İsrail, Batı şžeria'da tüm yerleşimlerde son kez, 90 günlük bir inşaat yasağı ilan edecek ancak bu yasak Kudüs'teki inşaatları kapsamayacak. Amerikan tarafı ise bundan sonra inşaatlarda yasağın devamı konusunda yeni bir talepte bulunmayacak. Bunun karşılığında ise ABD yönetimi, Kongre'den İsrail'e 3 milyar dolarlık 20 gelişmiş F-35 savaş uçağı verilmesini onaylamasını isteyecek. İsrail'in Filistinlilerle bir barış anlaşması imzalaması durumunda ABD, İsrail ile ayrı bir güvenlik anlaşması imzalayacak.

ABD'nin sunduğu paket ağırlıklı olarak İsrail'in uluslararası arenada 'gayri meşrulaştırılma' çabalarını da önlemeyi amaçlıyor. Kaynaklara göre, planda, tek taraflı barış anlaşmasını zorlamaya yönelik BM'deki herhangi bir girişim veto edilecek. İsrail'i uluslararası arenada zorlayan konuların başında 2008 yılı sonunda başlayan Gazze saldırıları ile ilgili İsrail'in savaş suçu işlediğini ortaya çıkaran Goldstone Raporu, 31 Mayıs'taki Mavi Marmara baskını ve İsrail'in nükleer programı bulunuyor. Teklifi, dün bakanlarıyla paylaşan Netanyahu, planın henüz nihai şeklini almadığını belirterek, her iki tarafta da önerinin detaylandırılması çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Toplantı öncesinde, kabinenin Likud'lu 4 bakanı Batı şžeria'daki Yahudi yerleşimlerinde 3 aylık yeni bir inşaat yasağına karşı olduklarını dile getirdi.

Öte yandan ABD'nin 3 aylık yeni inşaat yasağı teklifine önerisine Filistin yönetiminden tepki geldi. Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın Sözcüsü Nebil Ebu Rudeyna, bu konuda kendilerine herhangi bir resmÜ® bilgi ulaşmamasına rağmen sadece Batı şžeria'da bir inşaat yasağının yeterli olmadığını, bunun Doğu Kudüs'ü de kapsaması gerektiğini vurguladı. İsrail ile Filistin arasında yaklaşık 2 yıldır askıda olan barış görüşmeleri 2 Eylül'de yeniden başlamış, ancak birkaç hafta sonra, İsrail'in yerleşim birimi inşasıyla ilgili moratoryumu uzatmaması üzerine kesilmişti.
Zaman/Cumali Önal Kahire