İstanbul 2010 Kültür Başkenti Projesi

İstanbul 2010 Kültür Başkenti Projesi

Kültür ve Turizm Bakanı Günay: "İçinde 3 köşk bulunan Maslak Kültür ve Kongre Merkezini yeniden ihaleye çıkardık. Eğer Ayazağa projesi hayata geçerse, İstanbul için dünya çapında önemli bir kültür merkezi kazanılmış olacak" dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay,içinde korunması gerekli kültür varlığı niteliğinde tescilli Ayazağa Kasrı, Çinili Köşk ve Süvari Alayı bulunan İstanbul Maslak (Ayazağa) Kültür ve Kongre Merkezini yeniden ihaleye çıkardıklarını söyledi.

Günay, Parlamento'da gazetecilere yaptığı açıklamada, İstanbul'un AB tarafından 2010 yılı kültür başkenti olarak seçildiğini anımsatarak, bu kapsamda İstanbul'un uluslararası kültürel etkinliklerle bir dünya markası haline gelmesi amacıyla yürüttükleri çalışmaların hız kazandığını belirtti."İstanbul 2010 Kültür Başkenti Projesi" kapsamında İstanbul'un kültürel faaliyetlerine yönelik mekan ihtiyacının artacağını kaydeden Günay, İstanbul Maslak (Ayazağa) Kültür ve Kongre Merkezi ile kente kültürel ve sanatsal mekanlarda bir yenisini kazandıracaklarını bildirdi. 2000 yılı ekonomik krizinden bu yana atıl vaziyette kalan Ayazağa Kongre Kültür Merkezi Projesi'ni hayata geçirmeyi düşündüklerini belirten Günay, kaba inşaatının yüzde 85'i tamamlanan kültür merkezinin içinde, korunması gerekli kültür varlığı niteliğinde tescilli Ayazağa Kasrı, Çinili Köşk (Av Köşkü) ve Süvari Alayı'nın bulunduğunu ifade etti. Ertuğrul Günay, "3 bin 500 metrekareye varan kullanım alanı olan köşklerin, kongre ve kültür merkeziyle birleştirileceği için, koruma kullanma dengesi içinde harabeye dönmekten kurtulmuş olacaklar. İstanbul'a, 3 tarihi köşkü içinde barındıran bir kültür merkezini armağan edebilmek için önemli bir adım attık" diye konuştu.

"İstanbul'un yüzünü değiştirecek"

İnşaatın tamamlanması için 100 milyon dolar ek katkıya ihtiyaç olduğunu bildiren Günay, şunları söyledi:"100 milyon doları kamu imkanlarıyla, Bakanlık olarak karşılamak mümkün değil. Daha önce ilana çıkılmış, ancak başvuru olmamış. Yeniden ihaleye çıktık. 30 Nisan'a kadar yapılacak başvuruları değerlendireceğiz. 2009'un sonuna hizmete girebilecek şekilde kongre merkezini tamamlamayı umut ediyoruz. Projede, mekan olarak bir değişiklik yapmadık. Sadece etkinlikte kullanacağımız sayıyı azalttık. Projeyi çok önemsiyorum. Taksim çevresinde birkaç yapının dışında İstanbul'un yüzünü değiştirecek kültür sanat merkezine ihtiyacımız var. Eğer Ayazağa Projesi hayata geçerse, İstanbul için dünya çapında bir önemli kültür merkezi kazanılmış olacak. "Günay, söz konusu köşklerin konaklama olarak değil, daha çok yeme içme mekanları, günübirlik mekanlar, kokteyl mekanları haline getirilebileceğini bildirdi. Günay, parası olanların Ayazağa'yı görmesini tavsiye etti. İhaleye başvurular 1-30 Nisan tarihleri arasında yapılacak. Başvurular Bakanlıkça değerlendirilerek uygun bulunan yatırımcı adına 49 yıl süreyle tahsis işlemi yapılacak.Tahsise hak kazanan yatırımcı, taşınmaz üzerinde yarım kalan onarım ve inşaat işlerini tamamlayarak, tesisi işletmeye açacak.